Początek roku w firmie. Co musisz zrobić?

Początek roku w firmie. Co musisz zrobić?

Koniec roku był czasem podsumowań, ale jeśli wciąż nie udało Ci się przeanalizować sytuacji w przedsiębiorstwie, nic straconego – styczeń to wciąż świetna okazja na wyciągnięcie wniosków. Zbadaj dokładnie, jakie kroki podejmowała Twoja firma – czy trzymałeś się planu, czy działałeś spontanicznie, czy udało się spełnić wszystkie postanowienia, czy wynik finansowy był satysfakcjonujący? Co miało wpływ na lepsze i gorsze wyniki? Czy były to czynniki niezależne, czy własne błędy i niedopatrzenia? Co można poprawić? Odkryj garść wskazówek!

Strony www Strony www

Opracuj strategię od nowa lub napraw błędy

Jeśli w poprzednim roku miałeś opracowaną strategię i nie sprawdziła się w ona w praktyce, nie wyrzucaj wszystkich pomysłów do kosza. Uczymy się na błędach, więc sprawdź, co możesz udoskonalić i popraw niedziałające wcześniej punkty. A może dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w biznesie i w ferworze załatwiania formalności w ogóle nie przyszło Ci do głowy, by opracować strategię? Nie ma na co czekać – wejdź w ten rok z profesjonalnym planem działania.

Strategia to podstawa – ma kluczowe znaczenie dla rozwoju. Powinna być spójna i przemyślana, dlatego warto poświęcić czas na jej opracowanie. Nie powinna być przy tym skomplikowana, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz. Dzięki strategii możesz odkryć mocne strony swojego biznesu i efektywnie wykorzystać potencjał. Łatwiej będzie Ci zyskać zaufanie i nawiązać współpracę z innymi firmami.   

Co powinna zawierać dobra strategia? Określ kierunek, w jakim chcesz, by podążał Twój biznes. Mierz wysoko, jednak myśl realnie. Zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć, a następnie określ etapy działania. Zaplanuj, w jaki sposób będziesz je wdrażać. Podczas planowania weź pod uwagę czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, bądź gotowy na nieoczekiwane zwroty akcji i miej plan awaryjny.

Stwórz plan i cele na 12 miesięcy

Nie obawiaj się wyznaczać śmiałych celów, jednak zawsze mierz siły na zamiary. Unikaj ogólników. Stawiaj konkretne cele – np. „chcę zwiększyć sprzedaż o 20% w porównaniu do poprzedniego roku”. Planuj, jak te cele realizować, np. „by zwiększyć sprzedaż, potrzebuję zatrudnić nowych pracowników i zainwestować w promocję firmy w Internecie”.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak >>>

Masz opracowane cele, ale obawiasz się, że nie zdążysz ich zrealizować? Czy słyszałeś o metodzie salami, technice Pareto lub metodzie 80/20? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj, jak skutecznie zarządzać czasem.

Rozwijaj się i motywuj pracowników

Gdy stworzysz plan działania, zobaczysz, w jakich obszarach brakuje Ci umiejętności lub w czym chciałbyś się rozwijać. Już na początku roku przejrzyj ofertę kursów i rozplanuj szkoleniowy rozkład dla siebie i swoich pracowników.

Początek roku to również dobry moment na weryfikację kadry. Zastanów się, czy wszyscy pracownicy wywiązywali się ze swoich zadań. Jeśli nie, poszukaj przyczyny i, albo wyślij te osoby na szkolenie, albo się z nimi rozstań. Problemem w wywiązywaniu się z zadań może być brak motywacji, dlatego szczerze porozmawiaj ze swoimi współpracownikami, dowiedz się, jakie są ich oczekiwania.

Istnieje kilka podstawowych punktów, które pomogą zmotywować pracowników:

  1. formułuj jasne cele,

  2. dawaj wyzwania,

  3. zadbaj o integrację zespołu,

  4. podchodź do każdego indywidualnie,

  5. zadbaj o skuteczny system motywacyjny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – poznaj 5 sposobów, które pomogą zmotywować pracowników.

Zadbaj o… siebie

W tym całym podsumowywaniu, analizowaniu i planowaniu nie zapomnij… o sobie. Nie bez powodu psycholodzy podkreślają, jak ważne są zdrowie i dobre samopoczucie. Postaraj się więc opanować stres i pozwól sobie zwolnić. Zachowaj work-life balance i koniecznie zadbaj o aktywność fizyczną. Ćwiczenia mają zbawienny wpływ na działanie mózgu – redukują stres, poprawiają pamięć i procesy myślenia, chronią przed chorobami układu nerwowego. Chcesz zatroszczyć się o higienę pracy i pracować efektywniej? Bądź aktywny i dbaj o siebie, a wszystko pójdzie zgodnie z planem!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas