5 sposobów, które pomogą Ci zmotywować pracowników

5 sposobów, które pomogą Ci zmotywować pracowników

Sukces firmy nie jest możliwy bez zaangażowania ludzi, którzy w niej pracują. Motywacja skłania pracowników do podjęcia i realizacji wyznaczonych celów. Nie wiesz, jak utrzymać ją w swoim zespole? Poznaj 5 sposobów, które sprawią, że twoi podwładni będą pracować bardziej efektywnie i kreatywnie, a także chętniej zaangażują się w codzienne obowiązki. Stwórz zgrany zespół i ciesz się sukcesami w swojej pracy.

1. Wyznaczenie jasnych celów i oczekiwań

Pracownicy muszą wiedzieć, jakie kryteria i wartości są najważniejsze dla twojej firmy i jak wyglądają dobrze wykonane obowiązki. Zapoznaj ich z bieżącymi zadaniami, ale również planami przedsiębiorstwa na przyszłość - jego misją i wizją. Dzięki temu twoi podwładni będą mieli poczucie, że to, co robią jest ważne.
Pamiętaj, aby doceniać ich za dobre wykonanie obowiązków. Nie bój się stosować pochwał. Pokazanie ludziom, że widzisz i szanujesz ich wysiłek sprawi, że zauważą oni sens w swojej pracy i chętniej będą podejmować nowe wyzwania. Chwalenie jednego pracownika wpływa również pozytywnie na cały zespół, który widzi, że sumienne wykonywanie obowiązków naprawdę się opłaca.

2. Stawianie wyzwań

Monotonna praca, w której nie dzieje się nic nowego, działa na pracowników demotywująco i z czasem po prostu zaczyna się nudzić. Pamiętaj, że twoi podwładni muszą mieć możliwość rozwoju – czy to w zakresie poszerzania już zdobytej wiedzy czy nauki nowych rzeczy. Wyzwania sprawią, że będą mogli sprawdzić swoje kompetencje i uzyskać potwierdzenie posiadanych umiejętności. Ich praca będzie ciekawsza, a przez to chętniej będą do niej przychodzić. Właśnie dlatego warto zachęcać swoich podwładnych do realizacji trudnych projektów i stawiać poprzeczkę wysoko. To ich zmotywuje, a dodatkowo wzmocni więź w zespole.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


3. Integracja zespołu

Dobrym sposobem na zwiększenie motywacji pracowników jest większa integracja zespołu. Zorganizuj spotkania "po godzinach", wyjścia integracyjne czy wyjazdy firmowe - w ten sposób załoga lepiej się pozna i chętniej będzie przebywać w swoim towarzystwie. Zespół, który jest zgrany, rzadziej popada w konflikty, lepiej się komunikuje i jest bardziej zmotywowany do pracy. Poczucie przynależności do jednej grupy sprawia również, że pracownicy chcą osiągać kolejne cele i czują satysfakcję, gdy wspólnie uda im się wykonać trudne zadanie. Dzięki takiej integracji wzrasta również poczucie tożsamości z firmą.

4. Indywidualne podejście do każdego pracownika

Jeśli chcesz skutecznie zmotywować podwładnych, dostosuj sposoby działania do indywidualnych cech każdego pracownika. Postaraj się dobrze poznać każdego z nich, jego potrzeby oraz motywacje. Jeśli w zespole pracuje młody rodzic, pozwól mu dostosować godziny pracy do godzin otwarcia przedszkola lub szkoły. Kreatywnemu indywidualiście zleć inne, ciekawe projekty. Postaraj się znaleźć czas na krótką rozmowę z każdym członkiem zespołu, podczas której będziesz mógł zapytać się o postęp pracy, ale również rzeczy, z którymi dana osoba ma problem - i jej pomóc. Twoi pracownicy z pewnością to docenią.

5. Skuteczny system motywacyjny

Pieniądze są bardzo silnym motywatorem, w końcu nikt z nas nie pracuje tylko dla samej satysfakcji zawodowej. Dlatego, jeśli ustalisz w firmie konkretne gratyfikacje finansowe, takie jak premie czy uzależnione od wyników pracy podwyżki, motywacja pracowników może się znacznie zwiększyć. Pamiętaj jednak, że gotówka to nie wszystko i aby podwyżka okazała się motywująca, należy wykorzystywać również inne elementy, takie jak pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin i siłowni, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy i coroczne bony świąteczne.

Ważne jest, aby twoje działania w ramach systemu motywacyjnego były długotrwałe i stosowane konsekwentnie. Jeśli starannie go zaplanujesz, wydajność twojego zespołu zwiększy się a pracownicy z chęcią będą podejmować nowe wyzwania. W przyznawaniu świadczeń dodatkowych zachowaj proporcjonalność - jeśli będziesz nadmiernie wyolbrzymiał zasługi pracowników, może to doprowadzić do ich demotywacji.

Podziel się