Jak wprowadzić ekologiczne rozwiązania w biurze?

Jak wprowadzić ekologiczne rozwiązania w biurze?

Czy dbanie o środowisko w biurze jest możliwe? W końcu w pracy bez przerwy korzystamy z komputerów, drukarek i innych sprzętów, zużywając tym samym mnóstwo energii i papieru. Okazuje się, że tak i wcale nie jest to trudnym zadaniem! Wystarczy, że zmienimy swoje przyzwyczajenia i zastosujemy się do kilku prostych wskazówek. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj praktyczne porady, jak skutecznie wprowadzić ekologiczne rozwiązania w przedsiębiorstwie.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

1. Efektywne wykorzystanie energii

Czy zdarza Ci się zostawiać włączony komputer, podczas gdy wcale z niego nie korzystasz? Czas to zmienić! Aby to sobie ułatwić, ustaw w laptopie tryb automatycznego przełączania w stan uśpienia, np. po 15 minutach bezczynności i wyłączania go po upływie 30 minut. W drukarce unikaj stosowania funkcji stand-by. Czuwanie urządzenia sprawia, że cały czas pobiera ono prąd.

Istotne jest również, by nie ładować laptopów i telefonów komórkowych dłużej, niż jest to konieczne. Nie należy również zapominać o odłączaniu ładowarki. To uniwersalna zasada! Dlatego nie pozostawiaj urządzeń bezczynnie podłączonych do sieci.   

2. Oszczędność papieru

W biurze zazwyczaj drukujemy mnóstwo dokumentów. Starajmy się jednak nie marnować papieru bez potrzeby. Wstępne wersje projektów i druki tylko na nasz użytek możemy wydrukować na uprzednio używanych kartkach. By zaoszczędzić papier, możemy również drukować dokumenty dwustronnie i dostosować marginesy w ten sposób, aby na jednej stronie zmieściło się jak najwięcej treści. Zamiast wysyłania listów, możemy wprowadzić elektroniczny obieg pism i formularzy.

Warto również zwracać uwagę, skąd pochodzi papier, który kupujemy do firmy. Najlepiej korzystać z materiałów powstałych z recyklingu - przy jego pozyskaniu zużywa się znacznie mniej energii i wody, niż w przypadku wytworzenia nowego papieru. 

3. Rezygnacja z plastikowych butelek

Pracownicy coraz częściej mogą liczyć na liczne udogodnienia w miejscu pracy, takie jak świeże owoce, ekspres do kawy czy woda pitna. Zapewnienie zatrudnionym dostępu do wody pitnej jest jednym z obowiązków pracodawcy. Regularne nawadnianie dodaje energii i poprawia samopoczucie. 

Aby pracownicy nie musieli przynosić do biura plastikowych butelek z własnymi napojami, warto zainstalować w budynku dystrybutor wody źródlanej. Butle, które są w nim wykorzystywane są regularnie dostarczane do firmy i podlegają zwrotowi. 

4. Energooszczędne oświetlenie

Rachunki za energię elektryczną stanowią istotną część wydatków firmy, dlatego korzystanie z energooszczędnych żarówek jest nie tylko ekologiczne, ale również opłacalne. Obecnie jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł światła są żarówki diodowe, czyli lampy LED, które emitują mało ciepła, są wytrzymałe na wysoką i niską temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne.

W biurze warto również zamontować czujniki ruchu i czujniki zmierzchowe, które będą kontrolować zużycie energii i włączą światło tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne. Pamiętajmy, że dobrze dobrane sztuczne oświetlenie powinno zapewniać bezpieczną i komfortową pracę.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


5. Podróże służbowe i transport

Również w tym aspekcie możemy wprowadzić rozwiązania ekologiczne. Jak? Niektóre firmy korzystają z programów do wirtualnych spotkań, dzięki czemu ograniczają ilość wyjazdów do klienta. Przez to zmniejszają koszty paliwa i zużycia samochodów. 

Pojazdy firmowe możemy myć w ekologicznej, mobilnej myjni, która zużywa dużo mniej wody, niż myjnia tradycyjna, wykorzystując do czyszczenia sprężoną parę.

Przed siedzibą przedsiębiorstwa możemy również postawić stojaki na rowery, które będą zachęcać do przyjazdu jednośladem do pracy. W niektórych biurach pojawiają się również prysznice, dzięki czemu nie musimy się martwić, że po przejażdżce będziemy czuć się nieświeżo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas