7 wskazówek, jak pracować na open space, jeśli nie możesz się skupić

7 wskazówek, jak pracować na open space, jeśli nie możesz się skupić

Podstawowym problemem wielu osób pracujących na open space jest kłopot ze skupieniem. W biurze nie ma możliwości pracy w zupełnej ciszy, a ze względu na specyfikę danej pracy hałas może być po prostu nie do zniesienia. Znasz ten problem i też nie możesz się skupić? Poznaj 7 praktycznych porad, jak efektywnie pracować na open space i się nie rozpraszać.

1. Poszukaj dobrych słuchawek

Rozwiązaniem na kłopoty ze skupieniem jest zakup słuchawek. I nie warto w tej kwestii oszczędzać. Zainwestuj w dobry sprzęt i zapomnij o rozpraszaniu podczas pracy na open space. Szukaj modeli z systemem redukcji hałasu, a przed zakupem koniecznie przetestuj słuchawki w sklepie i dopasuj model do swoich potrzeb. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Nie tylko uchronisz się przed hałasem, ale także posłuchasz ulubionej muzyki. W zależności od nastroju możesz wybrać energetyzujące kawałki, które pobudzą cię do pracy lub spokojną muzykę, która cię zrelaksuje i odstresuje.  

2. Dostosuj godziny swojej pracy

Twój pracodawca pozwala na elastyczne godziny pracy? Jesteś rannym ptaszkiem czy może typową sową? Możesz dostosować godziny swojej pracy nie tylko do swojego rytmu, ale także preferencji twoich kolegów i koleżanek, którzy siedzą tuż obok ciebie. Zazwyczaj najmniej osób przychodzi do pracy w open space wcześnie rano lub zostaje późnym wieczorem. A więc porozmawiaj ze współpracownikami i ustalcie swoje godziny pracy, tak by każdy z was miał godzinę spokoju rano lub po południu. Właśnie wtedy zaplanuj zadania, które wymagają szczególnego skupienia. Z chwili ciszy skorzystasz też w porze lunchu, gdy większość osób udaje się do kuchni lub wychodzi z biura.

3. Planuj swoją pracę

Wiesz już, w jakich godzinach masz największą szansę na chwilę ciszy i spokoju, więc właśnie wtedy zaplanuj najtrudniejsze zadania. Specjaliści od konsultingu podkreślają, że planowanie dnia pracy ma jeszcze inne zalety. Jeśli stworzysz taki rozkład, nawet gdy ktoś przerwie twoją pracę, bez problemu powrócisz do obowiązków i szybciej wykonasz kolejne zadania. A jeśli wciąż nie możesz się skupić na open space, zapytaj szefa, czy pozwoli ci pracować zdalnie w wybrane dni tygodnia. Nawet jeden dzień pracy w domu może wiele zmienić.

4. Znajdź ciche miejsce

Jeśli masz wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia w postaci ciężkiego zadania, a hałas wcale ci nie pomaga, poszukaj bezpiecznej przestrzeni. Być może akurat w tym momencie zwolniła się salka konferencyjna i możesz z niej skorzystać na godzinę. W wielu firmach istnieją też specjalne strefy ciszy i tzw. hot deski, czyli wolne biurka, z których można skorzystać w każdym momencie. Przeczytaj, jak dobrze zaaranżować open space.

5. Rób przerwy

Siedzenie osiem godzin w jednym miejscu nie sprzyja koncentracji. Zamiast więc przyklejać się codziennie do biurka na cały dzień, rób krótkie przerwy. Wystarczy, że pójdziesz zrobić sobie herbatę i chwilę się przejdziesz. Możesz też porozmawiać z koleżanką lub kolegą, koniecznie jednak wyjdźcie na krótki spacer.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


6. Sygnalizuj, jeśli coś jest nie tak  

Koniecznie rozmawiaj ze swoimi kolegami. Mów, jeśli cisza jest dla ciebie ważna i dawaj znać, gdy coś ci przeszkadza. Jeśli denerwuje cię głośny dzwonek kolegi siedzącego tuż obok lub koleżanka, która głośno i emocjonalnie reaguje gromkim śmiechem, po prostu zwróć im grzecznie uwagę. Być może robią to zupełnie nieświadomie i problem szybko się rozwiąże.

7. A na koniec… nie zapomnij o sobie

Ten punkt właściwie powinien znaleźć się na początku listy. Jeśli wymagasz od innych, by zachowywali się w konkretny sposób i przestrzegali wyznaczonych zasad, zacznij od siebie. Zwróć uwagę, czy czasem nie podnosisz głosu bez powodu, czy sygnał twojego telefonu nie jest zbyt głośny… i spróbuj zmienić swoje nawyki. Poznaj zasady pracy na open space, o których często zapominamy.

Podziel się