6 zasad, jak prowadzić negocjacje w biznesie

6 zasad, jak prowadzić negocjacje w biznesie

Skuteczne negocjowanie w biznesie to nie lada sztuka. By osiągnąć zamierzony cel, potrzebne są nie tylko odpowiednie umiejętności, ale także dokładne poznanie sytuacji. Dowiedz się, jak dobrze prowadzić negocjacje w biznesie i co musisz zrobić, by osiągnąć sukces. Przeczytaj porady i przekonaj drugą stronę do swoich racji lub doprowadź do kompromisu.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

1. Dobrze się przygotuj

By osiągnąć sukces w negocjacjach biznesowych, niezbędne jest rzetelne przygotowanie i określenie konkretnego celu, jaki chce się osiągnąć. Dlatego odpowiednio wcześniej sprawdź rynek, zbadaj interesującą cię branżę i zdobądź jak najwięcej informacji o firmie i osobach, z którymi będziesz prowadzić rozmowy. Gdy będziesz mieć już potrzebną wiedzę, nie ma mowy o zawahaniu nawet w trudnych i niewygodnych momentach negocjacji. Możesz skorzystać z pomocy firm oferujących konsulting.

2. Rozmawiaj z odpowiednią osobą

Równie istotną sprawą jest odpowiedzialność i decyzyjność osób, z którymi ustalasz warunki umowy. Zanim rozpoczniesz negocjacje, upewnij się, że osoba negocjująca ma prawo do podejmowania kluczowych decyzji. Wówczas nie będzie trzeba czekać na podpis osoby nieobecnej podczas pertraktacji. Działa to również w drugą stronę – jeśli na negocjacje wysyłasz pracownika swojej firmy, przekaż mu wszystkie szczegóły. Ustal, na jakie działania może sobie pozwolić, na które warunki może się zgodzić, a które odrzucić. Kontaktowanie się z szefem w celu potwierdzania decyzji wygląda nieprofesjonalnie.

3. Podejdź do sprawy pozytywnie i bez obaw

Nastaw się pozytywnie do drugiej strony i pozbądź się wszelkich uprzedzeń. Nie możesz z góry zakładać, że osoba, z którą negocjujesz, chce wykorzystać coś przeciw twoim interesom. Kolejna ważna kwestia to pewność siebie i odwaga, które są podstawą negocjacji w biznesie. Musisz mieć przekonanie co do swoich racji, ale nie zapomnieć też o kulturze i wyczuciu. Nietaktowne zachowanie nie wchodzi w grę i na pewno nie jest poważne.

4. Słuchaj uważnie

Nie tylko skup się na przedstawieniu swoich racji, ale także słuchaj uważnie, co ma do powiedzenia druga strona. Pomoże ci to w szybkiej analizie argumentów stawianych przez rozmówcę i pozwoli zareagować w odpowiednim momencie. Zdolność do empatii, czyli wczucia się w sytuację inne osoby to zdecydowanie pożądane cechy negocjatora, który potrafi wysłuchać i dopasować się do drugiej strony. Nie upieraj się więc przy warunkach, którą są ewidentnie niekorzystne dla osoby, z którą negocjujesz. Na pewno nie doprowadzi to do porozumienia, a ty zupełnie nic nie zyskasz.


Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>


5. Miej własne zdanie, ale też zaufanie

W negocjacjach każdy ruch musi być dobrze przemyślany. Trzymaj się swojego zdania, jednak nie zapomnij o pewnych zasadach. Wynegocjowanie pożądanych warunków wymaga nie tylko kreatywności, ale także cierpliwości i zaufania. Nigdy nie zgadzaj się od razu na propozycję drugiej strony, nawet jeśli proponowana oferta jest lepsza od tego, czego wstępnie oczekujesz. Zawsze próbuj uzyskać więcej korzyści. Nie zapomnij o zaufaniu do drugiej strony. Negocjacje handlowe nie muszą prowadzić jedynie do uzyskania korzyści przez jedną osoby, obie strony mogą dojść do porozumienia i coś zyskać.

6. Zwróć uwagę na gesty i zapanuj nad emocjami

W negocjacjach poza trafnymi argumentami bardzo ważne jest zachowanie spokoju. Nie daj się ponieść emocjom, nie porównuj zachowania rozmówcy do innych, nigdy nie używaj oskarżycielskiego czy lekceważącego tonu. Równie istotna jest komunikacja niewerbalna, czyli mimika i gesty. Często nieświadomie wysyłamy pewne sygnały, które odbiorca może odebrać negatywnie. Dobrą techniką jest udawanie zaskoczenia na propozycję drugiej strony, a czasami warto przemilczeć niewygodną sugestię, ponieważ wprowadza to pewną niepewność i jest szansą na zaproponowanie lepszych warunków.

Dowiedz się, jakie są style negocjacji

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas