Cechy dobrego negocjatora, czyli jak odnieść sukces w negocjacjach?

Cechy dobrego negocjatora, czyli jak odnieść sukces w negocjacjach?

Prowadzenie negocjacji biznesowych nie jest łatwe, jednak dzięki wiedzy teoretycznej i praktyce można zdobyć pewne umiejętności. Profesjonalny negocjator powinien mieć wiedzę i posiadać konkretne cechy charakteru. Dowiedz się, jak prowadzić rozmowy i poznaj cechy dobrego negocjatora. Przeczytaj, jakich negocjatorów unikać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym zajmuje się negocjator?

Negocjator zajmuje się przeprowadzaniem negocjacji. Do jego zadań należy łagodzenie konfliktów oraz wskazywanie drogi, dzięki której strony mogą wspólnie wypracować najlepsze rozwiązanie. Dobry specjalista powinien mieć szeroką wiedzę psychologiczną, szczególnie z zakresu komunikacji, asertywności, technik manipulacji itd. Poza wiedzą powinien posiadać konkretne cechy charakteru.

Umiejętności negocjowania przydają się nie tylko w życiu codziennym, ale także w biznesie. Jeśli nie masz doświadczenia, warto rozpocząć od negocjowania drobnych kontraktów, a w razie niejasności skorzystać z pomocy firm oferujący usługi konsultingu.

Jaki powinien być negocjator?

Jakie są najbardziej poszukiwane cechy negocjatora? Profesjonalny negocjator powinien być:

Empatyczny i elastyczny

Zdolność do empatii, czyli umiejętność wczuwania się sytuację drugiej strony, jest cechą pożądaną u każdego negocjatora. Empatia pozwala przewidzieć zachowanie drugiej osoby, a elastyczność szybciej dojść do porozumienia. Dzięki empatii możemy łatwiej zrozumieć, na czym najbardziej zależy drugiej stronie i na tej podstawie przedstawić swoje warunki w odpowiedni sposób.

Uczciwy

Dobry negocjator powinien być nie tylko empatyczny, ale także uczciwy – zarówno wobec swoich interesów, jak i drugiej strony. Powinien okazywać szacunek drugiej osobie, co z pewnością przełoży się na zbudowanie bliższych relacji i szybsze spełnienie postawionych celów. Zaufanie to często klucz do osiągnięcia sukcesu w biznesie.    

Odważny

Sukces negocjacji wymaga pewności siebie. Negocjator musi mieć własne zdanie, którego nie będzie obawiał się wyrazić nawet w najbardziej stresujących momentach negocjacji. Zbytnia pewność siebie jest jednak źle postrzegana, dlatego w czasie ważnych rozmów nie można zapominać o dobrych manierach i szacunku wobec przeciwnika.

Spokojny i z dystansem

Pertraktowanie warunków umowy często przedłuża się w czasie, co może stać się męczące dla obydwu stron. Szczególnie skomplikowane negocjacje, w których należy przeanalizować każdy szczegół, wymagają zachowania spokoju i cierpliwości. Dobrze przygotowany zespół negocjacyjny powinien zatrzymać emocje dla siebie, nawet jeśli jest pod presją. Gdy dojdzie do napięć, warto zachować dystans i nie przejmować się ewentualnymi komentarzami drugiej strony.

Dociekliwy

W sztuce negocjacji przyda się również umiejętność wnikliwej i szybkiej analizy sytuacji. Myślenie analityczne pomoże w rozwiązaniu każdego problemu. Dociekliwość oraz zadawanie właściwych pytań pozwolą sprawnie wysnuć odpowiednie wnioski i tak pokierować negocjacjami, by osiągnąć sukces.  

Kreatywny

W wielu przypadkach strony mimo oferowania różnych propozycji nie są w stanie dojść do porozumienia. W takim przypadku niezbędne jest kreatywne podejście i szukanie nowych, wciąż lepszych rozwiązań, które spełnią oczekiwania wszystkich.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Charyzmatyczny i przekonujący

Cecha ta poniekąd wiąże się z kreatywnością i odwagą. Dobrze, gdy negocjator nie wybiera prostych rozwiązań, które wskazują inni, ale potrafi przekonać do swoich racji nawet w niekonwencjonalny sposób. Profesjonalista umie słuchać i na tej podstawie wskazywać trafne argumenty. Charyzmatyczny negocjator wyróżnia się i zapada w pamięć.

Jakich negocjatorów unikać?

Wiadomo już, jakie są pożądane cechy negocjatora, a więc jakich negocjatorów unikać? W niektórych sytuacjach nie warto w ogóle przystępować do rozmów. Jeśli zależy ci na powodzeniu twoich planów biznesowych, dowiedz się wcześniej, jakie podejście ma druga strona. Unikaj negocjowania z osobami, które:

  • nie są przygotowane do rozmowy
  • nie mogą podejmować kluczowych decyzji
  • śpieszą się

Poznaj 6 zasad negocjacji w biznesie

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas