Firmowa flota samochodowa - jakie auta kupić i jak nimi zarządzać?

Firmowa flota samochodowa - jakie auta kupić i jak nimi zarządzać?

Już jakiś czas temu samochód stał się głównym środkiem lokomocji w biznesie. Dla większych firm niezbędne jest posiadanie własnej floty samochodowej, która zwiększy skuteczność działania firmy, zapewni szybki transport do klienta i bezproblemowy dojazd do pracy. Decydując się na zakup floty samochodowej, należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, takich jak aspekt techniczny pojazdów czy załatwienie potrzebnych formalności w urzędzie skarbowym.

Strony www Strony www

Auto na leasing czy kredyt?

Leasing operacyjny to dobre rozwiązanie dla nowych firm, które nie dysponują dużymi środkami i nie mają historii rachunku bankowego. Sprawdzi się również w przedsiębiorstwach, które nie chcą angażować dużych środków finansowych w zakup pojazdów firmowych i pragną mieć możliwość zaciągnięcia kredytu na inne cele. Pojazdy wzięte w leasing spłaca się w określonych ratach o stałej wysokości, możliwy jest też ich wykup w dużo niższej cenie niż u dealera. Decydując się na leasing, firma nie jest również obciążona dodatkowymi wydatkami, takimi jak koszty ubezpieczenia czy naprawy pojazdów.

Kredyt jest rozwiązaniem przeznaczonym dla większych przedsiębiorstw. Jego wzięcie wiąże się z wieloma formalnościami i przedstawieniem różnych dokumentów i zaświadczeń, takich jak sprawozdania finansowe firmy czy zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem. Zmniejsza również zdolność kredytową firmy na sfinansowanie kolejnych wydatków. Plusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że możemy kupić samochód firmowy z dowolnego źródła a raty rozłożyć według potrzeb – na krótsze lub dłuższe okresy. Kredyt możemy również zaciągnąć na dowolną kwotę, a po jego spłacie stajemy się właścicielem kupionego auta.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Na co zwrócić uwagę, wybierając flotę samochodową?

Nowoczesna flota samochodowa powinna łączyć dwie cechy, jakimi są bezpieczeństwo i ekonomiczność. Dealerzy coraz częściej oferują samochody firmowe o wysokim standardzie, wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa – pamiętajmy, iż stan i jakość samochodu będzie elementem wizerunku naszej firmy, dlatego nie możemy sobie pozwolić na zakup pierwszego lepszego pojazdu.

Przede wszystkim, przed zakupem aut zastanówmy się:

  • Do czego będą wykorzystywane samochody firmowe?

  • Jak długo będziemy je użytkować?

  • Jaka jest stopa zwrotu z inwestycji firmy?

  • Jak duże będzie zróżnicowanie pojazdów?

Dowiedzmy się również, jakie usługi będziemy mieć zapewnione w ramach zakupu pojazdów. Powinna być to między innymi opieka koordynatora flotowego, a także dostęp do autoryzowanego serwisu aut i szeroki wybór oferty ubezpieczeniowej. Duże firmy mogą również zdecydować się na usługę zarządzania flotą samochodową. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć pewność, że będzie ona efektywnie zarządzana i nie będziemy musieli dbać o terminowe przeglądy czy kontrolę wydatków. Przy podejmowaniu decyzji weźmy również pod uwagę cenę i prestiż auta, jego awaryjność oraz terminy dostaw.

Jak zarządzać flotą samochodową?

Jeśli firma nie decyduje się na dodatkową usługę zarządzania flotą, musi sama zadbać o nadzór nad pojazdami — weryfikowanie przebiegu trasy, czasu przejazdu, zużycia paliwa oraz stanu technicznego aut. Dobre zarządzanie pojazdami firmowymi to przede wszystkim oszczędności i bieżące dane o lokalizacji pojazdów. Dzięki śledzeniu trasy i kontroli spalania paliwa możliwe jest ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją pojazdów, kontrola bezpieczeństwa wiąże się z mniejszymi wydatkami na serwis i brakiem wzrostu stawek ubezpieczenia. Informacje zebrane podczas zarządzania flotą firmową pozwalają również na przeprowadzanie porównań i wybór najlepszej trasy przejazdu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter