8 sposobów, jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie

8 sposobów, jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie

Urlop to dla większości pracujących osób najbardziej wyczekiwany czas w roku. Bez względu na to, czy decydujemy się na krótkie, czy dłuższe wakacje – ma to być okres bez służbowych maili, spotkań i telefonów. Co jednak zrobić, gdy wczasy się kończą i musimy wrócić do pracy? Przestawienie z trybu odpoczynku w tryb działania może okazać się stresujące – dlatego warto się do tego właściwie przygotować. Sprawdź, jak bezboleśnie wrócić do służbowych obowiązków po dłuższym wolnym. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Zespół stresu pourlopowego – jak sobie z nim radzić?

Czy wiesz, że aż 40% pracowników jest bardziej zestresowanych po urlopie niż przed nim? Tak wynika z badań amerykańskich naukowców, którzy potwierdzili również, że na wspomnianą statystykę nie ma wpływu ani staż zawodowy, ani fakt, czy lubimy swoją pracę. W związku z tym u wielu zatrudnionych pojawia się w momencie powrotu do obowiązków tzw. syndrom stresu pourlopowego.

Przez psychologów opisywane zjawisko określane jest jako Zespół Napięcia Powakacyjnego. Objawia się u osób, które po dłuższym wypoczynku wracają do zawodowych wyzwań. W tym czasie u pracownika mogą pojawić się takie symptomy jak np. mniejsza ilość energii, podenerwowanie, bezsenność, bóle głowy, apatia, obniżenie nastroju czy trudności z koncentracją.   

Pourlopowy szok może się ujawnić w związku z koniecznością wstawania wcześnie rano czy perspektywą nagromadzonych w ciągu wolnego obowiązków. Dla organizmu to duża zmiana, która wpływa na motywację oraz samopoczucie. Co ważne, objawy stresu powakacyjnego mogą zniknąć równie szybko, jak się pojawiły. Wystarczy zastosować się do wskazówek, które ułatwią powrót do pracy i codziennych zajęć służbowych.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>


Jak zmotywować się do pracy po urlopie? 8 skutecznych sposobów na powrót do obowiązków

Twoje wymarzone i długo wyczekiwane wakacje dobiegły końca i znów musisz pracować? Powrót do firmowej rzeczywistości wcale nie musi okazać się aż tak trudny i bolesny. Istnieją bowiem sposoby, które umilają pourlopowy okres oraz ułatwiają adaptację do codziennych obowiązków. Jak odzyskać motywację? Sprawdź 8 wskazówek, które pomogą Ci bezboleśnie wrócić do pracy. 

1. Przygotuj się do powrotu z urlopu jeszcze przed wyjazdem

Jeszcze przed spakowaniem walizek na wakacje pozamykaj w pracy istotne projekty. Zanim wyjedziesz, zakończ również wszystkie otwarte zadania. Ponadto uporządkuj najważniejsze sprawy, poinformuj swoich współpracowników o planowanym urlopie i zadbaj o zastępstwo w czasie swojej nieobecności.

Wszystko to sprawi, że dużo łatwiej poradzisz sobie z powrotem do obowiązków po wakacjach, a zaległości nie będą Twoim problemem. Dodatkowo będziesz odpoczywać ze spokojną głową. 

przygotowania do urlopu

2. W pełni wykorzystaj urlop

Choć zabrzmi to niewiarygodnie, to nie każdy potrafi dobrze wykorzystać urlop, aby wypocząć. Choć optymalny czas na dłuższe wolne to 3 tygodnie, to już ciągu 5-7 dni możemy zregenerować siły – jak przekonują doradcy personalni. Wystarczy dobre nastawienie i właściwe zaplanowanie wolnego czasu. Pomoże Ci w tym nasz poradnik, który znajdziesz tutaj.

3. Daj sobie dzień na przygotowanie

Jeśli planujesz podczas urlopu dłuższy wyjazd, to jeszcze przed nim zagospodaruj choćby jeden dodatkowy dzień wolnego. Będzie to świetna okazja, aby odpocząć po powrocie do domu i nastawić się na czekające nas wyzwania. Poświęć ten czas na przyzwyczajenie się do codziennych czynności, zregenerowanie sił czy odespanie. W ten sposób zapewnisz sobie bezbolesny powrót do pracy.  

4. Wróć do pracy w środku tygodnia

Chcesz ułatwić sobie powrót do obowiązków służbowych? Wystarczy, że stworzysz złudzenie dłuższego urlopu. Powakacyjny szok zmniejszysz, gdy wrócisz do zajęć w środku tygodnia (zamiast klasycznie w poniedziałek). Perspektywa dwóch czy trzech dni pracy brzmi mniej przytłaczająco niż pięciu. A w weekend od nowa możesz zacząć ładować baterie na kolejne wyzwania.

5. Sporządź szczegółowy plan działań

Odczuwasz stres przed powrotem do pracy? Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest planowanie. To świetny sposób na prokrastynację – czyli odkładanie obowiązków na później – która może się pojawić po wakacjach. Stosuj przy tym zasadę małych kroczków. Co to oznacza? Łatwiejsze zadania zostaw na pierwszy dzień, dzięki czemu złapiesz odpowiedni rytm dnia roboczego i szybciej się rozkręcisz.

6. Zachowaj równowagę

Znasz zasadę work-life balance? Zgodnie z nią powinniśmy starać się zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

Dlatego, jeśli cierpisz na napięcie pourlopowe, to nie możesz rzucać się w wir obowiązków i śrubować kolejnych nadgodzin. To wręcz zmniejsza Twoją produktywność. Zadbaj więc, aby dni wolne poświęcać na odpoczynek i zabawę, a czas pracy na zawodowe zadania. Pozbądź się również wszelkich rozpraszaczy i pamiętaj o przerwach!

7. Adaptuj się powoli

Istnieje pewna niepisana zasada, że pierwszy dzień po dłuższym wolnym jest traktowany jako czas na ponowną adaptację do służbowych zajęć. Nie pozwól sobie jednak na lenistwo! Po urlopie możesz zrobić więcej, niż się spodziewasz, jeśli odpowiednio się zmotywujesz. Wybierz mniej wymagające zadania, zaplanuj przerwy z aktywnością (np. spacerem) i spraw sobie przyjemność o poranku. Dzięki temu z większą werwą wrócisz do pracy.

8. Zadbaj o siebie

Obawiasz się, że dopadnie Cię powakacyjna chandra? Możesz temu zapobiec, jeśli odpowiednio ustalisz priorytety. Oczywiście praca jest ważna – ale nie najważniejsza. Dlatego pamiętaj, aby prowadzić po urlopie zdrowy styl życia: wysypiaj się, dbaj o nawodnienie i jedz posiłki o regularnych porach. Ponadto pozwól sobie odpocząć, kończ pracę punktualnie i planuj przyjemności po dniu spędzonym w biurze.

Jak widzisz, powrót po urlopie do pracy nie musi być wcale aż tak bolesny. Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka naszych wskazówek. Pamiętaj, aby w pierwszych dniach po wakacjach pozwolić sobie na stopniową adaptację, aby z motywacją mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami.

A jeśli w tym roku jeszcze nie korzystałeś z dłuższego wolnego, to ostatnia chwila, aby sprawdzić, jak najkorzystniej zaplanować urlop 2022 roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas