Jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
- 28-08-2023
- Kadry i płace
Młode mamy (oraz coraz częściej również młodzi ojcowie) stają przed dylematem, kiedy i czy w ogóle powinny wrócić do pracy. Z jednej strony chciałyby spędzić jak najwięcej czasu z pociechą, z drugiej zaś pragną realizować się i rozwijać swoją karierę. Ty też masz taki problem i nie wiesz, jak pogodzić pracę zawodową z wychowaniem dziecka? Są na to proste sposoby. Poznaj praktyczne porady dla młodych rodziców.
Przygotuj się zawczasu do powrotu do pracy
Jeśli chcesz wrócić do pracy, przygotuj się do tego odpowiednio wcześniej, czyli jeszcze zanim udasz się na urlop macierzyński/tacierzyński. Zaangażuj się w pracę i dokładnie przekaż swoim współpracownikom, jakie obowiązki będą wykonywać podczas Twojej nieobecności. Dzięki takiej aktywnej postawie pokażesz, że zależy Ci na obecnej pracy.
Podczas urlopu postaraj się pozostać w kontakcie z firmą, jak radzą specjaliści doradztwa podatkowego. W ten sposób wzmocnisz swoje poczucie bezpieczeństwa. Informuj o wszystkim swoich planach: uprzedź, czy będziesz korzystać z urlopu wychowawczego, kiedy zamierzasz wrócić itd.
Wybierz pracę zdalną
Jeśli masz taką opcję, to wykorzystaj możliwości, jakie daje praca zdalna. W dzisiejszych czasach to bardzo popularne rozwiązanie, które proponuje coraz więcej pracodawców. Potrzebujesz jedynie komputera i dostępu do Internetu. W zależności od charakteru pracy możesz rozliczać się godzinowo lub na podstawie wykonanych zadań.
Praca zdalna ma wiele korzyści.
Cały czas pozostajesz w kontakcie z dzieckiem, które masz na wyciągnięcie ręki. Wszystko jest więc pod Twoją kontrolą, a jednocześnie masz łączność z pracodawcą.
W razie zachorowania malucha, będąc w domu, możesz cały czas kontrolować stan jego zdrowia, a w razie potrzeby udać się do lekarza i dokończyć obowiązki w innych godzinach. Oczywiście, tylko jeśli pracodawca oferuje elastyczny czas pracy.
W przerwie na lunch możesz wyjść z dzieckiem na spacer. Pracując w biurze, nie masz takich możliwości.
Nie będziesz tracić czasu na dojazdy. Każda dodatkowa chwila to szansa na poświęcenie czasu swojej pociesze.
Możesz zaoszczędzić pieniądze, nie będziesz wydawać na bilety, kawę czy inne przekąski. Zaoszczędzona kwota przyda się na dziecięcą wyprawkę.
Z jednej strony nie będziesz mieć bezpośredniego kontaktu z wieloma osobami, z drugiej będziesz odczuwać mniejszą presję i stres.
Możesz wygospodarować sobie w domu własny kąt do pracy, który stanie się Twoją oazą spokoju w razie napiętych sytuacji.
Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to sprawdź, jak pracować zdalnie.
Wybierz pracę na część etatu
Jeśli nie masz możliwości wykonywania swoich obowiązków zdalnie, zastanów się nad podjęciem pracy w niepełnym wymiarze godzin. Gdy Twoja sytuacja życiowa i finansowa Ci na to pozwala, zatrudnij się na pół lub ćwierć etatu. W ten sposób cały czas pozostaniesz na rynku. Innym pomysłem jest ustalenie z pracodawcą elastycznych godzin pracy. Wtedy w zależności od potrzeb możesz tworzyć na bieżąco swój grafik lub w razie nagłej sytuacji będziesz mieć możliwość odpracowania godzin w weekendy albo wieczorem.
Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>
Korzystaj z pomocy partnera i dziadków
Wiele kobiet chce samodzielnie sprawować całą opiekę nad dzieckiem. To w wielu sytuacjach błędne myślenie! Nie obawiaj się zaangażować w opiekę swojego partnera. Wspólnie ustalcie domowy grafik, tak by zawsze ktoś był w domu. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy rodziców lub teściów. W większości przypadków babcia lub dziadek chętnie zaopiekują się dzieckiem, gdy zajdzie taka potrzeba.
Skorzystaj ze żłobka lub zatrudnij nianię
Jeśli chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, skorzystaj z oferty żłobka państwowego lub prywatnego, a gdy dziecko podrośnie, zapisz je do przedszkola. Gdy jednak obawiasz się oddać pociechę do żłobka, bo np. malec często choruje, możesz pomyśleć o zatrudnieniu niani. Popytaj znajomych, warto znaleźć osobę z polecania, która cieszy się dobrą opinią.