Porady dla freelancera. Jak pracować będąc wolnym strzelcem?

Porady dla freelancera. Jak pracować będąc wolnym strzelcem?

Bycie freelancerem to niezależność, praca na własny rachunek i samodzielna organizacja czasu. Wszystko to brzmi atrakcyjne, ale wiąże się także z dużą odpowiedzialnością. Dowiedz się, kim jest freelancer, jak skutecznie pozyskiwać klientów oraz jakie błędy freelancerzy popełniają najczęściej i w jakie pułapki mogą wpaść.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Freelancer – jak zacząć?

Freelancer oznacza wolnego strzelca. Jest to osoba, która pracuje bez etatu, realizując projekty na zlecenie. Tym, co wyróżnia freelancera to wysokie wyspecjalizowanie w danej dziedzinie – niezbędne jest do pozyskiwania nowych klientów. Dlatego, jeżeli rozważasz taki rodzaj pracy, musisz zadbać o to, żeby twoje kompetencje były jak najwyższe. Do najpopularniejszych zawodów wykonywanych przez freelancerów należą:

  • tłumacz;

  • korektor;

  • copywriter;

  • grafik komputerowy;

  • programista;

  • fotograf.

Jak zostać freelancerem? Najważniejsze, aby mieć pomysł na siebie. Pamiętaj także, że praca freelancera wymaga zaradności, przebojowości oraz samodyscypliny. Cechy te są równie ważne, co wysokie kompetencje. Jako freelancer musisz zadbać nie tylko o wykonanie zadania, ale również dopilnować terminów, egzekwować zapłaty za wykonane zlecenia oraz samodzielnie je znaleźć. Jeżeli chcesz utrzymać płynność finansową, musisz naprawdę ciężko pracować.

Jak skutecznie pozyskiwać klientów?

Uzyskać zlecenia dla freelancerów nie jest łatwo. Klientów zdobędziesz z czasem. Nie szukaj ich na siłę. Działaj tak, aby być widocznym i zachęcić potencjalnego klienta. Dbaj również o swój wizerunek i ciągły rozwój. Korzystaj z konkursów, które oferują instytucje – szukaj okazji. Czasem warto zrobić coś za darmo, aby zdobyć cenne kontakty.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Jakie błędy popełniają freelancerzy?

Samodzielność oznacza, że każde działanie trzeba dobrze przeanalizować i nauczyć się myśleć perspektywicznie. Praca jako freelancer wymaga wielu umiejętności. Szczególną uwagę zwróć na:

Oszczędności

Nawet jeżeli dostaniesz dużą wypłatę za wykonaną pracę, pamiętaj, że nigdy nie wiesz, kiedy dostaniesz następne zlecenie. Odkładaj pieniądze. Chociaż pokusa większych zakupów przy dużej ilości pieniędzy na koncie jest duża, lepiej się jej oprzeć i zgromadzić środki na gorszy okres. Jako freelancer zawsze będzie doświadczał wzlotów i spadków finansowych.

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym

Pamiętaj, że konsekwencje niepłacenia podatków są bardzo bolesne. Przepisy finansowe nie należą do najbardziej przejrzystych. Zawsze lepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty i zainwestować w biuro rachunkowe.

Nie każdy zleceniodawca chętnie zgodzi się na podpisanie umowy cywilnoprawnej przy jednorazowym zleceniu. Twoim zadaniem jest dopilnować, żeby taka umowa została skonstruowana i podpisana przez obie strony.

Ubezpieczenie zdrowotne

Zdrowie jest najważniejsze. Nie szukaj oszczędności na ubezpieczeniu zdrowotnym. W przypadku wypadku lub choroby, koszty leczenia będziesz musiał ponosić z własnych pieniędzy. Warto skorzystać z możliwości samodzielnego opłacania składek zdrowotnych i zyskać poczucie bezpieczeństwa.

Zlecenia

Bycie freelancerem to trudny kawałek chleba. Duża ilość zleceń to wielka radość, ale zawsze warto zachować zdrowy rozsądek. Nie przyjmuj zbyt dużej ilości zleceń. Realnie oceń swoje możliwości. Niewywiązanie się z pracy w terminie będzie rzutowało na twoich przyszłych zleceniach bądź ich braku.

Terminowe zapłaty za zlecenie

Dopilnuj, aby zleceniodawcy płacili ci terminowo. Warto również pobierać zaliczki przed wykonaną pracą. Jeżeli chcesz być freelancerem, musisz nauczyć się, że nie można pozwalać na późniejszą wypłatę wynagrodzenia.

Najważniejsze, aby cieszyć się swoją pracą i doceniać jej dobre strony. Pozwoli to na utrzymanie zaangażowania i sprawi, że staniesz się atrakcyjniejszy dla zleceniodawcy. Praca zdalna wykonywana samotnie na przykład jako copywriter czy korektor potrafi być męcząca, dlatego warto zadbać o kontakty wśród znajomych z branży, które w przyszłości także mogą zaowocować nowymi zleceniami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas