Nie tylko pensja, czyli jakie benefity pracownicze warto wdrożyć w firmie?

Nie tylko pensja, czyli jakie benefity pracownicze warto wdrożyć w firmie?

Benefity pracownicze stały się sposobem nie tylko na zatrzymanie doświadczonych pracowników, ale również na przyciągnięcie nowych kandydatów. Trudno jest dziś znaleźć ofertę pracy, w której nie zostały zapewnione dodatkowe świadczenia. Obecnie większość pracodawców oferuje przynajmniej jeden pozapłacowy dodatek motywacyjny. Zastanawiasz się, czy wprowadzić tego typu rozwiązanie w swojej firmie? Szukasz inspiracji i przykładów? Przychodzimy z pomocą! Dowiedz się, co poza wynagrodzeniem warto zaproponować zatrudnionym.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest benefit pracowniczy?

Prowadzisz własną firmę i poszukujesz nowych pracowników? A może masz już doświadczony zespół i chcesz go za wszelką cenę utrzymać? W obu sytuacjach świetnym sposobem (oczywiście poza zaproponowaniem wyższego wynagrodzenia) jest zapewnienie pakietu benefitów. Już nawet 75% przedsiębiorców przyznaje zatrudnionym dodatki motywacyjne[1].

A czym są benefity pracownicze? To wszelkie dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawcę poza pensją. Powinny odpowiadać wprost na potrzeby pracowników. Mogą być całkowicie finansowane przez firmę lub częściowo opłacane również przez zatrudnionego.

Zasady przyznawania takich dodatków i ich rodzaje zależą od samego przedsiębiorstwa – mogą się różnić w zależności od działu, stanowiska, stażu pracy, wysokości wynagrodzenia czy realizacji celów terminowych. Doświadczeni doradcy personalni przekonują, że świadczenia pozapłacowe są zarówno atrakcyjne dla pracowników, jak i korzystne dla pracodawcy.

Sprawdź, jak Google ocenia Twoją stronę >>>

Pozapłacowe benefity w pracy – po co wprowadzać w firmie?

Najważniejszym zasobem każdej firmy są jej pracownicy – to fakt. Nie bez powodów uważa się, że zadowolenie zespołu może przełożyć się na sukces finansowy przedsiębiorstwa. Dlatego warto odpowiadać na realne potrzeby podwładnych i zaoferować im ciekawe benefity – już nawet 69% zatrudnionych w Polsce deklaruje, że otrzymuje przynajmniej jeden dodatek pozapłacowy[2].

Zastanawiasz się, czy inwestycja w pakiet benefitów dla pracowników jest opłacalna? W końcu tego rodzaju świadczenia są dodatkowym kosztem dla każdego pracodawcy… Musisz więc wiedzieć, że dodatki motywacyjne mogą spełniać różne funkcje takie jak:

 • realizacja codziennych potrzeb np. dofinansowanie posiłków,

 • integracja pracowników np. wyjazdy integracyjne,

 • poprawa zdrowia np. dostęp do prywatnej opieki medycznej,

 • zwiększenie aktywności fizycznej np. karty sportowe,

 • spełnienie potrzeb kulturalnych  np. zniżki na bilety do kina.

Dlatego też nowoczesne benefity mogą przekuć się na:

 • lepsze relacje pomiędzy pracodawcą a zespołem,

 • wyższą satysfakcję z pracy wśród zatrudnionych,

 • większe zaangażowanie pracowników w realizację służbowych obowiązków,

 • mniejszy wskaźnik rotacji podwładnych, dzięki większej lojalności wobec firmy,

 • łatwiejszą rekrutację poprzez atrakcyjną ofertę zatrudnienia dla nowych kandydatów.  

Pamiętaj przy tym, że zaoferowanie świadczeń jest dla pracodawcy tańsze niż wypłacenie pensji powiększonej o satysfakcjonującą pracownika kwotę.

benefity dla pracowników - korzyści

Popularne i ciekawe benefity pracownicze – przykłady

Czy wiesz, że jeszcze do niedawna za benefity uchodziły samochód, laptop czy telefon służbowy? Dziś wiemy, że są to podstawowe narzędzia, które umożliwiają realizację zadań w pracy. Dlatego też w ostatnich latach na popularności zyskały takie świadczenia jak np. zwrot kosztów usług internetowych, możliwość pracy zdalnej czy pokrycie wydatków związanych z pracą w domu.  

Wiesz już, że każde dodatkowe działanie pracodawcy, które pokazuje, że firma dba o pracowników, jest trafione, a co więcej — opłacalne. Najpopularniejsze benefity pracownicze możemy podzielić na kilka kategorii.

1. Świadczenia związane z formą zatrudnienia

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie tylko wysokość wynagrodzenia ma znaczenie. Dla pracowników równie ważny jest rodzaj umowy i zawarte w niej warunki. Ciekawym benefitem jest elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej. Możesz zaproponować również termin i częstotliwość wypłaty dopasowane do potrzeb zatrudnionych.

2. Benefity dotyczące dojazdu do pracy

Jeżeli nie możesz zagwarantować swoim pracownikom możliwości pracy na home-office, to warto w zamian zadbać o dodatki, które zapewnią szybszy i łatwiejszy dojazd. Może to być: firmowy transport do biura, dofinansowanie przejazdów, bezpłatne miejsce parkingowe czy nawet służbowy samochód.

Pamiętaj przy tym, że jeśli umożliwisz korzystanie z należącego do firmy wyposażenia – w tym przypadku auta – na użytek prywatny, to może być to bardzo dużą korzyścią dla pracownika.

3. Dodatki motywacyjne w zakładzie pracy lub biurze

Chcesz poprawić wydajność pracowników? Postaw na takie benefity w pracy jak np.:

 • śniadania lub obiady firmowe – firmowa stołówka czy zniżka na lunche;

 • owocowe poniedziałki lub czwartki,

 • dni bez obowiązkowego dress-code’u,

 • szatnia pracownicza, prysznice i łazienki,

 • przestrzeń do odpoczynku np. pokój gier,

 • zdrowe przekąski i napoje w firmowej kuchni.

4. Benefity pracownicze związane ze zdrowiem

W ostatnich latach największą popularnością wśród pracowników cieszyły się takie świadczenia jak np.: grupowe ubezpieczenie na życie czy prywatna opieka medyczna. Nic w tym dziwnego! Jeśli chcesz zadbać o zdrowie zatrudnionych, możesz zaproponować również: dofinansowanie karnetów i kart sportowych, profilaktyczne badania czy zwrot kosztów zakupu odpowiednich mebli i akcesoriów biurowych.

5. Inne, nowoczesne benefity dla pracowników

Poszukujesz ciekawych przykładów dodatków motywacyjnych dla swoich pracowników? Przychodzimy z pomocą. Zaproponuj zatrudnionym takie benefity jak np.:

 • paczki świąteczne i bony zakupowe,

 • karty podarunkowe czy przedpłacone,

 • dofinansowanie szkoleń i nauki języków obcych,

 • zniżki na produkty lub usługi firmy,

 • dofinansowanie wypoczynku, czyli tzw. wczasy pod gruszą,

 • bilety do kina, teatru czy zniżki na koncerty,

 • wyjścia i spotkania integracyjne,

 • kursy zawodowe, konferencje czy warsztaty.

Zastanawiasz się, jakie świadczenia motywacyjne dla pracowników wybrać? Przede wszystkim musisz upewnić się, że dodatki pozapłacowe są dopasowane do potrzeb zatrudnionych osób i zostaną przez nie docenione. Możesz też wprowadzić system kafeteryjny, czyli indywidualny fundusz benefitowy dla pracownika. To Twój podwładny zdecyduje, na co chce przeznaczyć otrzymane przez firmę pieniądze.

Z pewnością, wiesz już, że benefity stanowią ważny element atrakcyjnej firmy zarówno dla zatrudnionych, jak i kandydatów. Sprawdź więc również, jak budować autorytet wśród pracowników.  

Źródła: 

[1] https://www.hrtrendy.pl/

[2] https://media.pracuj.pl/26283-benefity-czyli-co-motywuje-pracownikow

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas