Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Porady dla pracodawcy i kandydata

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Porady dla pracodawcy i kandydata

Aplikujesz na nowe stanowisko? Czeka cię pierwsza rozmowa o pracę? A może jesteś pracodawcą i szukasz nowych pracowników? Dowiedz się, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i sprawdź porady dla kandydatów i rekruterów. Sprawdź najczęściej zadawane pytania w czasie rozmowy o pracę. Dowiedz się, o czym koniecznie musisz pamiętać i zapomnij o stresie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak się przygotować – porady dla kandydata

Czeka cię rozmowa o pracę? Sprawdź, co koniecznie musisz zrobić, zanim udasz się na rozmowę.

Poszukaj informacji o firmie

Każdy kandydat ubiegający się o wymarzone stanowisko powinien zapoznać się z informacjami na temat przyszłego pracodawcy. Sprawdź, gdzie znajduje się siedziba firmy i jak tam dojechać – warto dzień wcześniej oszacować czas dojazdu, by nie spóźnić się na spotkanie. Poszukaj podstawowych informacji o firmie, czym się zajmuje i wyróżnia na rynku. Tego typu wiedza jest dobrze postrzegana przez rekruterów. Jeśli w ofercie o pracę nacisk kładziony jest na znajomość języka, upewnij się, czy będzie to rozmowa kwalifikacyjna po angielsku.

Przygotuj się, czyli o co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej

Niemal na każdym spotkaniu rekrutacyjnym padają podobne pytania, które pozwalają lepiej poznać kandydata. O co na rozmowie kwalifikacyjnej pytają najczęściej pracodawcy?

„Opowiedz coś o sobie” – może nie jest to pytanie wprost, jednak najczęściej tak zaczyna się każda rozmowa. Tego typu wypowiedź pokazuje, czy umiesz się dobrze zaprezentować. Już na wstępie warto zainteresować rozmówcę, dlatego przedstaw w kilku słowach, czym się zajmujesz i jakie są twoje pasje.

„Dlaczego mamy wybrać właśnie Ciebie?” – musisz opisać swoje mocne strony, przedstawić sukcesy – najlepiej powołaj się na konkretne przykłady oraz pochwal się swoimi osiągnięciami. Konkrety robią największe wrażenie.

„Dlaczego aplikujesz do naszej firmy?” – rekruter zwykle chce się upewnić, czy faktycznie zależy ci na wybranym stanowisku. Wyjaśnij, dlaczego zainteresowała cię właśnie ta firma i że odpowiada ona twoim potrzebom i zainteresowaniom.

„Dlaczego zmieniasz pracę?” – przede wszystkim nie narzekaj i uzasadnij swoją motywację – zmiana pracy jest dla ciebie szansą na rozwój, zdobycie nowych umiejętności, poznanie nowych ludzi, a także szansą na awans.

„Jakie są twoje cele związane z pracą?” – czyli pytanie, o to, jak widzisz siebie w przyszłości. Na tej podstawie pracodawca chce dowiedzieć się, czy z jednej strony liczy się dla ciebie stabilizacja i związanie się z daną firmą na dłużej, a z drugiej, czy chcesz się rozwijać i nie interesuje cię stanie w jednym miejscu.

„Jaki jest twój styl pracy?” – chodzi tu o to, czy potrafisz pracować w grupie, czy wolisz skupić się samodzielnej pracy, czy jesteś odpowiedzialny, czy potrafisz organizować sobie pracę itd. Odpowiedź w dużej mierze zależy od charakteru danego stanowiska.

„Jakie są twoje zainteresowania?” – zazwyczaj tego typu pytanie pada pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej. W tej części możesz pokazać się od prywatnej strony. Ludzie z pasją, którzy w dodatku potrafią połączyć zainteresowania z pracą, są ciekawsi i zdecydowanie lepiej postrzegani przez rekruterów.

Pomyśl o zarobkach

Niemal na każdej rozmowie pada pytanie o oczekiwane wynagrodzenie. W takim momencie nie ma mowy o zastanawianiu się, dlatego już wcześniej przygotuj sobie gotową odpowiedź. Dowiedz się, jak wyglądają zarobki na danym stanowisku i podaj konkretne kwoty. Możesz również wspomnieć o możliwości negocjacji.

Dowiedz się więcej, czyli o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Z pewnością pod koniec rozmowy osoba przeprowadzająca rekrutację będzie chciała się upewnić, czy wszystko jest dla ciebie jasne. Oto, o co warto zapytać:

 • Jak wygląda typowy dzień pracy na danym stanowisku?

 • Czy jest to nowe stanowisko i kto wcześniej pełnił obowiązki?

 • Kto będzie wdrażał przyszłego pracownika na to stanowisko?

 • Jakie są benefity, np. możliwość pracy zdalnej, prywatna opieka medyczna itd.?

 • Jakie są szanse na awans i czy firma zapewnia szkolenia?

 • Jak wygląda ewentualna dalsza rekrutacja?

W czasie rozmowy nie zapomnij o uśmiechu i pewności siebie, utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą i zapanuj nad gestykulacją.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Porady dla pracodawcy

Rozmowa rekrutacyjna może być stresująca zarówno dla ubiegającego się o pracę, jak i osobę, która tę rozmowę przeprowadza. Jesteś pracodawcą lub pracujesz w biurze pośrednictwa pracy? Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Zadbaj o profesjonalne przygotowanie

Przede wszystkim zbierz informacje o kandydacie, wydrukuj CV i sprawdź profil zawodowy, jeśli jest dostępny w sieci. Rzetelne poznanie kandydata już na wstępie pozwoli dopasować pytania oraz nakreślić charakter rozmowy.

Stwórz przyjazną atmosferę

Rozmowa o pracę może być stresującym spotkaniem dla przyszłego pracownika, dlatego postaraj się, by przebiegła w przyjaznej atmosferze. Pamiętaj o uprzejmości, zaproponuj szklankę wody lub kawy, a także zadbaj o przeprowadzenie rozmowy w cichym i spokojnym miejscu.

Przedstaw stanowisko oraz firmę

Na wstępie warto przytoczyć kilka słów na temat samej firmy, choć wielu kandydatów sprawdza wcześniej podstawowe informacje. Warto więc zapytać, co dana osoba wie o firmie i uzupełnić jej wypowiedź istotnymi szczegółami.

Bądź obiektywny

Przede wszystkim zachowaj otwartość i nie podchodź do kandydata z konkretnym nastawieniem. Zdanie o osobie w kwestiach zawodowych możesz wyrobić sobie dopiero po przeprowadzeniu rozmowy.

Dowiedz się jak najwięcej, czyli jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

By dowiedzieć się jak najwięcej o kandydacie i dobrze go poznać, trzeba zadać odpowiednie pytania. Najlepiej, by były to pytania otwarte, które wymagają dłuższej wypowiedzi. Jeśli wypowiedź kandydata jest niewystarczająca, możesz dopytać o szczegóły. Najlepiej przygotuj sobie wcześniej listę pytań i słuchaj uważnie, co kandydat odpowiada. Możesz robić notatki.

Przykładowe pytania:

 • „Proszę opowiedzieć coś o sobie – Jaki był Pani/Pana zakres obowiązków?”

 • „Jakie są Pani/Pana mocne strony oraz sukcesy?”

 • „Dlaczego akurat nasza firma Pani/Pana zainteresowała?”

 • „Dlaczego zmienia Pani/Pan pracę?”

 • „Jakie są Pani/Pana sukcesy marzenia zawodowe?”

Warto zapytać również o zainteresowania oraz oczekiwane wynagrodzenie. Na koniec rozmowy nie zapomnij upewnić się, czy kandydat nie ma pytań i czy wszystko jest dla niego jasne. Poświęć czas na odpowiedź.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

To pytanie zadają sobie zarówno osoby przeprowadzające rozmowę, jak i osoby zainteresowane pracą. Kandydaci powinni wcześniej dowiedzieć się, czy w firmie obowiązuje konkretny dress code, czy mogą ubrać się bardziej na luzie.

Przede wszystkim jednak warto postawić na umiar i elegancję. Stonowane dodatki powinny być jedynie uzupełnieniem. Luźniejszy strój jest mile widziany w miejscach, w których stawia się na kreatywność. Przeczytaj o savoir-vivre w biznesie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas