Na czym polega job shadowing?

Na czym polega job shadowing?

Czy wiesz, czym jest job shadowing? Ten trend zdecydowanie warto poznać. Chociaż nie jest jeszcze dobrze znany na naszym rynku pracy, koniecznie sprawdź, na czym polega. Jesteś przedsiębiorcą i zatrudniasz kadrę pracowników? Przeczytaj, czym jest job shadowing i czy warto wprowadzić go do twojej firmy. Jesteś pracownikiem lub dopiero poszukujesz pracy? Także możesz skorzystać z możliwości, jakie daje job shadowing i odkryć ciekawe inspiracje. Dowiedz się, dla kogo jest job shadowing.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest job shadowing?

Job shadowing nie jest jeszcze u nas tak popularny jak w innych krajach. W wielu firmach to wciąż nowość, jednak warto się tym trendem jak najszybciej zainteresować, ponieważ job shadowing przynosi wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców. Job shadowing jest rodzajem stażu, podczas którego proces uczenia się oraz poznawania nowego środowiska pracy przebiega wyłącznie poprzez obserwację. Nazwa tego trendu jest w końcu nieprzypadkowa. Osoba ucząca się podąża jak cień za pracownikiem firmy, który wykonuje swoje codzienne obowiązki.

Warto podkreślić, że osoba obserwująca nie ma prawa do podejmowania żadnych decyzji. Nie bierze również czynnego udziału w różnego rodzaju spotkaniach, może im się jedynie przysłuchiwać. Jeśli nawet na zlecenie pracownika zostanie zaangażowana w jakieś działania, to ostatnie zdanie należy oczywiście do osoby szkolącej. Job shadowing może przybierać różne formy. Może odbywać się poprzez wysłanie pracownika do zagranicznego oddziału firmy lub do zupełnie innego przedsiębiorstwa albo nawet instytucji państwowej.

Dlaczego warto wybrać job shadowing?

Jak przekonuje wielu specjalistów doradztwa personalnego, job shadowing ma wiele plusów. Skorzystanie z takiej formy współpracy jest korzystne dla każdej ze stron. W przypadku osoby poszukującej pracy obserwacja wybranego stanowiska pozwala lepiej zapoznać się ze specyfiką danej branży i potwierdzić, czy faktycznie chce ona pracować na takim stanowisku. Z kolei wizyta w zagranicznym oddziale już zatrudnionego w firmie pracownika to szansa na zapoznanie się z innym sposobem organizacji i działania. Dodatkowo można podszkolić swoje umiejętności językowe. Wymiana doświadczeń to korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Dla kogo jest job shadowing?

Job shadowing skierowany jest do wszystkich osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy lub chcą zmienić branżę. To także dobra okazja dla osób, które mają już doświadczenie w danym obszarze, ale dzięki obserwacji odmiennych metod pracy w innym środowisku pragną udoskonalić swoje umiejętności i kompetencje.

Szansa na dogłębne poznanie rynku pracy oraz specyfiki wymarzonego zawodu przysługuje również studentom, którzy są dopiero na początku swojej zawodowej drogi lub nie są jeszcze pewni, co chcieliby robić po studniach. Job shadowing w ramach Erasmus + to oferta skierowana właśnie do nich. Osoby, które chciałyby wziąć udział w projekcie, mają możliwość wyjazdu do placówki za granicą. W wybranej organizacji mogą zapoznać się z nowymi metodami pracy, odnaleźć inspirację i rozwiać swoje wątpliwości.

Studenci mogą skorzystać również z job shadowingu na polskim rynku pracy. Warto poszukać ofert w biurach karier działających przy uczelniach, które współpracują z odpowiednimi firmami. Job shadowing to świetna okazja dla studentów, którzy nie są jeszcze gotowi do odbycia praktyki, jednak chcą już zapoznać się z wybranym środowiskiem pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas