10 filmów o karierze, które musisz obejrzeć

10 filmów o karierze, które musisz obejrzeć

Czy miałeś kiedyś tak, że opowieść przedstawiona w filmie zainspirowała Cię do zrobienia czegoś w życiu zawodowym? Nie? W takim razie koniecznie sprawdź nasz subiektywny ranking filmów na temat kariery. Znajdziesz tutaj pozycje, które zmotywują cię do działania, zainspirują i pokażą, że warto walczyć o swoje marzenia. Także te zawodowe.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Sekretne życie Waltera Mitty

Film w reżyserii Bena Stillera opowiada o nieśmiałym mężczyźnie pracującym w magazynie LIFE. Przygoda głównego bohatera zaczyna się w momencie, gdy stanowisko kierownicze w jego firmie obejmuje Ted Hendricks, którego zadaniem jest wydanie ostatniego, papierowego numeru czasopisma i przełożenie go na wersję elektroniczną. Tytułowy Walter, zajmujący się na co dzień obróbką negatywów, przypadkowo gubi jeden z nich. Nie chcąc zawieść swoich współpracowników, wyrusza w podróż śladem słynnego fotografa – Seana O’Connella.

Główny bohater filmu w trakcie swoich poszukiwań przeżywa przygody, o jakich wcześniej nawet nie próbował marzyć, udowadnia swoją wartość jako pracownika, a przede wszystkim – znajduje to, czego szukał. Jego historia opowiada o tym, że realne życie może być bardziej kolorowe, niż nasze marzenia (czyli tytułowe „sekretne życie”) – wystarczy jedynie mieć odwagę, aby je spełniać. Ta wzruszająca historia inspiruje do tego, aby wstać i ruszyć w drogę w pogoni za marzeniami, o których czasem zapominamy, siedząc za biurkiem.

Erin Brockovich

Główna bohaterka filmu w reżyserii Stevena Soderbergha znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Samotnie wychowuje trójkę dzieci, nie ma pieniędzy, wykształcenia ani perspektyw na znalezienie dobrej pracy. Kiedy pewnego dnia jej samochód zostaje potrącony przez innego kierowcę, Erin z pomocą doświadczonego prawnika występuje o odszkodowanie. Jej zachowanie zraża jednak sąd i kobieta przegrywa sprawę.

Chociaż główna bohaterka ma do zapłacenia astronomiczne długi, które planowała spłacić dzięki odszkodowaniu, nie poddaje się. Błaga swojego prawnika – Eda – by dał jej pracę w swojej kancelarii, a ten niechętnie wyraża zgodę. Jakiś czas później kobieta natyka się na tuszowanie sprawy zanieczyszczenia wody w małej wspólnocie i przekonuje szefa, by pozwolił jej prowadzić dochodzenie.

Film Soderbergha pokazuje widzowi, że mimo przeciwności losu, warto walczyć o swoje. Tytułowa Erin nie ma wykształcenia prawniczego, ale mimo tego udaje jej się wygrać sprawę, którą się zajmuje i uzyskać odszkodowanie dla pokrzywdzonej społeczności, za co otrzymuje gigantyczną premię. Swoją pracą bohaterka pokazuje, że nie jest tylko bezużyteczną i niedoświadczoną gosposią domową i udowadnia, że ciężka praca popłaca.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


W pogoni za szczęściem

Akcja „W pogoni za szczęściem” dzieje się w latach osiemdziesiątych w USA. Główny bohater – Chris Gardner – jest inteligentnym i ambitnym trzydziestolatkiem, który zarabia na życie, sprzedając wyposażenie medyczne. Jego marzeniem jest jednak staż w renomowanym biurze maklerskim. Pomysł o karierze maklera bez stosownego wykształcenia i pieniędzy wydaje się nie do zrealizowania, jednak bohaterowi w końcu udaje się dopiąć swego.

Rzeczywistość okazuje się być jednak inna, niż sobie wyobrażał. Chris nie zarabia wystarczająco dużo, by zapewnić sobie i swojemu synowi godną egzystencję. Główny bohater mimo przeciwności nie pozwala jednak, by cokolwiek stanęło mu na drodze do lepszego życia i szczęścia. Nie idzie na kompromis z nieprzyjazną rzeczywistością – zamiast tego zaciska zęby i dalej się z nią zmaga.

Dramat Gabriele Mucciniego opowiada o sile determinacji i nieustającej pogoni za marzeniami. Główny bohater wie, że wiele ryzykuje, jednak jest świadomy, że tylko od niego zależy, czy uda mu się wykorzystać swoją szansę. W rzeczywistości często o tym zapominamy, rezygnując z marzeń i planów, które wydają nam się mało realne i trudne do zrealizowania. A może wystarczy tylko krok naprzód, by coś zmienić?

Wilk z Wall Street

„Wilk z Wall Street” to opowieść o prawdziwej historii Jordana Belforta – maklera giełdowego, który sprzedając tzw. śmieciowe akcje i oszukując klientów, dorobił się fortuny.

Głównego bohatera poznajemy jako świeżo upieczonego małżonka, który zaczyna się wdrażać w świat giełdy papierów wartościowych. Pomimo niewielkiego doświadczenia Jordan bardzo szybko zaczyna odnosić sukcesy. Zakłada własną firmę i zaczyna sprzedawać akcje ludziom, którzy nie mają żadnej wiedzy o giełdzie. Nie mija dużo czasu, a jego klientami stają się najbogatsze szychy w Stanach Zjednoczonych, a sam Jordan uzyskuje potężny majątek i ściąga na siebie uwagę FBI, które rozpoczyna śledztwo.

Główny bohater filmu zdaje się być maklerem doskonałym. Działa bez żadnych skrupułów, zasad moralnych czy empatii. Jest pewny siebie i wie, że może mieć wszystko, czego chce. Niestety, za taki styl życia płaci ogromną cenę. Historia Jordana Belforta pokazuje widzowi nie tylko ciemne strony świata finansów. Jest to również cenna lekcja i pretekst do przemyślenia wielu aspektów życia moralnego.

Diabeł ubiera się u Prady

Ekranizacja bestsellerowej powieści Lauren Weisberger opowiada o młodej Andy, dziewczynie z Nowego Jorku, która dostaje pracę w jednym z najbardziej prestiżowych pism modowych jako asystentka Mirandy Priesley – szefowej z piekła rodem. Chociaż dla innych byłaby to praca marzeń – dla głównej bohaterki jest to jedynie półśrodek, który ma otworzyć jej drogę do wielkiej dziennikarskiej kariery.

Na początku Andy ma problem z zaaklimatyzowaniem się w nowym środowisku – moda jest jej zupełnie obca – jednak z pomocą kolegi z pracy zmienia swój wygląd i szybko awansuje, znosząc kolejne upokorzenia ze strony szefowej. Chce udowodnić swoją determinację i wytrwać na stanowisku, aby spełnić swoje marzenie. Nie dostrzega jednak, jak pod wpływem pracy w redakcji i panujących tam zasad staje się obca dla swoich najbliższych.

Film w reżyserii Davida Frankela pokazuje, że bycie najlepszym to nie wszystko. Kiedy Andy jest na każde zawołanie pani redaktor, przyjaciele i miłość schodzą na dalszy plan. Po pewnym czasie bohaterka zauważa jednak, że to nie blichtr możnych tego świata jest w życiu najważniejszy, a relacje z bliskimi. Warto o tym pamiętać.

Stażyści

„Stażyści” to opowieść o dwóch kolegach, którzy zostają wyrzuceni z pracy i postanawiają spróbować swoich sił w jednej z największych firm internetowych. Mimo że nie mają zielonego pojęcia o komputerach a ich przełożeni spokojnie mogli by być ich synami, podejmują pracę w Google. Czy sprzedawcy, którzy kompletnie nie znali się na nowych technologiach dali sobie radę?

Mimo iż „Stażyści” to fikcja, to jednak coraz częściej spotykamy się z podobnym problemem w realnym świecie. Bezrobotnym, którzy spędzili kilkanaście lat w jednej firmie lub zostali pozbawieni zatrudnienia przez redukcję etatów, trudno jest się odnaleźć na rynku pracy. Nie jest to jednak niemożliwe. Powstają liczne kampanie mające na celu wyrównanie szans na rynku pracy dla osób po pięćdziesiątym roku życia. Z Funduszu Pracy finansowane są szkolenia, kursy i studia podyplomowe.

Film dużo mówi również o stosunkach międzyludzkich. Dwaj przyjaciele w porównaniu do młodych programistów zatrudnionych w Google to niemal dinozaury. Jednak w przeciwieństwie do nich i pomimo braku wiedzy o nowych technologiach posiadają dużo doświadczenia, które zdobyli dzięki poprzedniej pracy. W trakcie rozwoju opowieści dwie generacje, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego, zaczynają wzajemnie się uzupełniać, a reżyser pokazuje widzowi, że dwa zupełnie różne pokolenia także mogą się od siebie wiele nauczyć.

W chmurach

Główny bohater filmu – Ryan Bingham – to prawdziwy człowiek sukcesu. Pracuje on w wielkiej korporacji, dużo podróżuje i kocha swoją pracę, która polega na zwalnianiu ludzi. Mężczyzna podróżuje od stanu do stanu, zupełnie nie zawracając sobie głowy losem nieszczęśników, których właśnie pozbawił zatrudnienia. Jedyne, czym się przejmuje to to, kiedy uda mu się wylatać 10 mln mil, wtedy bowiem dostanie złotą kartę, która jest przyznawana najczęściej podróżującym pasażerom.

Ryan właściwie nie ma domu – jego życie toczy się na lotniskach, w knajpach i hotelach. Głównemu bohaterowi wydaje się, że stan kawalerski jest najlepszy na świecie, a z trójką dzieci i kredytem na mieszkanie stałby się  kolejnym przegranym przeciętniakiem. Wszystko się zmienia, kiedy poznaje Alex, która również dużo podróżuje i jest tak samo cyniczna, jak on. Za sprawą kobiety, z którą wdaje się w romans, Ryan zaczyna zastanawiać się nad sensem swojego życia. Brak stabilizacji i kontaktów z rodziną sprawiają, że powoli ogarnia go samotność. W pewnym momencie widzi, że wszystko to, przed czym się broni, również może być źródłem szczęścia, a jego idea sukcesu nie jest uniwersalna.

Jerry Maguire

Film w reżyserii Camerona Crowe’a opowiada o agencie sportowym. Wydaje się, że tytułowy Jerry Maguire ma wszystko – świetną pracę, uznaną pozycję, wysokie zarobki, atrakcyjną dziewczynę. Mimo tego nie jest szczęśliwy. Zdaje sobie sprawę, że pochłonęło go robienie kariery i udział w codziennym „wyścigu szczurów” a to co robi, nie jest tym, o czym marzył.

Poczucie pustki powoduje, że Jerry pisze manifest protestujący przeciw zakłamaniu i bezwzględnej pogoni za pieniędzmi panującej w jego środowisku, po czym rozsyła go do współpracowników. W efekcie traci wszystko, co miał – pieniądze, pozycję, dziewczynę. Nie zamierza się jednak poddawać. Z pomocą swojej asystentki i przyjaciółki Dorothy i młodego gracza futbolowego Roda zaczyna wszystko od początku. Młody zawodnik i agent sportowy wzajemnie pokonują przeciwności w drodze do zwycięstwa, a pomiędzy Jerrym a Dorothy rodzi się uczucie.

Film Jerry Maguire to opowieść o tym, że do sukcesu można dojść bez deptania po trupach, zawiści czy podstępów a pozornie dostatnie i ustabilizowane życie niekoniecznie musi oznaczać pełnię szczęścia, bo w życiu tak naprawdę liczą się… uczucia. Widz przekonuje się, że czasem rezygnacja z kariery może być tym najlepszym wyjściem w drodze to tego, czego tak naprawdę chcemy.

Firma

Film w reżyserii Sydneya Pollacka opowiada historię Mitch’a McDeere – chłopaka, który chociaż pochodzi z prowincji, jest ambitny i głodny sukcesów. Mitch ukończył studia prawnicze z doskonałym wynikiem, dzięki czemu może przebierać w ofertach firm, które chcą go zatrudnić. W końcu decyduje się na kancelarię „Bendini, Lampert & Locke”, która proponuje mu znakomite warunki pracy. Główny bohater dostaje świetną pensję, piękny dom i luksusowy samochód, a to wszystko za talent, długie godziny pracy i lojalność.

Niebawem okazuje się jednak, że firma, która żąda lojalności od swoich pracowników, sama łamie prawo. Kiedy szef zabiera Mitch’a na weekend na Wyspy Kanaryjskie, bohater odkrywa, że jego pracodawca obsługuje tylko jednego klienta – mafię. Wkrótce do głównego bohatera zgłasza się FBI, proponując mu współpracę. Mężczyzna jest w potrzasku: jeśli odmówi, grozi mu więzienie, z kolei pójście na kolaborację to zdrada tajemnicy adwokackiej, która prowadzi do utraty prawa do wykonywania zawodu.

Co wybrać w takiej sytuacji? W filmie główny bohater zdany jest tylko na siebie, własną inteligencję, błyskotliwość i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Opowieść w reżyserii Sydneya Pollacka jest historią o tym, jak wyjść cało z sytuacji bez wyjścia. Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe, a coś co z początku wydawało się idealne może być jedynie przykrywką dla brudnych interesów.

Lot

Główny bohater filmu – pilot Whip Whitaker – poranek przed pracą rozpoczyna od piwa i kokainy. Bohater nie stroni od używek również wtedy, gdy lot odbywa się w ciężkich warunkach atmosferycznych, w strugach deszczu i porywistym wietrze. Chociaż jest pod wpływem alkoholu i narkotyków, kiedy samolot wpada w burzę, wyprowadza go z rejonu turbulencji, a gdy dochodzi do awarii i maszyna zaczyna się rozpadać, bierze na siebie odpowiedzialność za ponad 100 pasażerów na pokładzie i dokonuje cudu. W wyniku katastrofy ginie jedynie czwórka pasażerów i dwie stewardessy, a Whip zostaje okrzyknięty bohaterem.

Szybko jednak okazuje się, że w czasie lotu był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Widz staje przed pytaniem, czy główny bohater faktycznie powinien być uznany za bohatera?

„Lot” to opowieść o tym, jak uzależnienie zniewala człowieka. Choroba nie tylko niszczy zdrowie głównego bohatera, ale także życie rodzinne i przede wszystkim – karierę. Kiedy przykre fakty wychodzą na światło dzienne, kariera świetnego pilota zostaje złamana. Na pierwszy plan nie wychodzą jego umiejętności – a uzależnienie, z którym musi sobie poradzić.  „Lot” ukazuje również znaną prawdę, że jeśli sami nie znajdziemy w sobie siły, to nikt za nas nie przezwycięży żadnego problemu. Czasem, aby wygrać siebie, trzeba najpierw upaść, dojść do momentu, gdy „ limit kłamstw na życie się wyczerpie”.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas