Filmy i seriale o świecie online – propozycje na zimowy wieczór

Filmy i seriale o świecie online – propozycje na zimowy wieczór

Lata 2020-2022 były czasem, gdy pojęcie online zaczęło odgrywać w naszym życiu coraz ważniejszą rolę. Dotyczyło to zarówno zmian w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Wiele osób, które dotychczas nie korzystały w pełni z możliwości sieci, dostrzegły w tym potencjał. Internet to szansa na rozwój i jeszcze mnóstwo do odkrycia, nie można jednak zapomnieć o jego ciemniejszej stronie. Problemy internetowego hejtu, cyber bezpieczeństwa czy zgubnego wpływu Social Mediów porusza wiele filmów i seriali. Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, które skłaniają do refleksji.

Strony www Strony www

Dylemat społeczny (The Social Dillema)

Jedną z propozycji na zimowy seans jest dokument Netflixa Dylemat społeczny (The Social Dillema), który przedstawia temat oddziaływania Social Mediów na otaczającą rzeczywistość. Mówi nie tylko o uzależnieniu od świata online, ale także porusza temat codziennie nieświadomie udostępnianych danych, które platformy społecznościowe wykorzystują do różnych celów.

Zdecydowanie warte uwagi są przede wszystkim wypowiedzi szeregu ekspertów. Mamy tu ciekawe komentarze osób pracujących dla największych graczy na rynku online. Wskazują oni, jak na przestrzeni lat Social Media zaczęły się zmieniać, kreować nasz świat i jak z biegiem czasu sami twórcy zaczęli tracić nad nimi kontrolę.

The Social Network

Na liście nie mogło zabraknąć pozycji poruszającej historię powstawania portalu Facebook, który przecież na zawsze zmienił świat – nie tylko wirtualny. Filmowa propozycja z gwiazdorską obsadą pokazuje, jak zwykły student staje się twórcą miliardowego biznesu. A to wszystko dzięki determinacji i nieszablonowym pomysłom.

Zanim jednak Mark Zuckerberg dotrze na szczyt, będzie musiał po drodze zmierzyć się z różnymi trudnościami. Jeśli interesują Cię kulisy powstawania i rozwoju jednej z najpopularniejszych platform społecznościowych oraz lubisz inspirować się historiami niezwykłych ludzi, koniecznie obejrzyj The Social Network.

Sprawdź, jak założyć i wypromować sklep online >>

Czyściciele Internetu (The Cleaners)

Kolejna propozycja, dość kontrowersyjna, jest zdecydowanie warta uwagi. Przy tej okazji warto nawiązać do słów współzałożyciela Facebooka. Celem Zuckerberga było to, by dzięki platformie ludzie mogli wymieniać się informacjami bez żadnych ograniczeń. Dziś okazuje się jednak, że Internet wcale nie daje nam zupełnej wolności i w dużym stopniu jest przestrzenią kontrolowaną. W filmie poznajemy kulisy internetowej cenzury, która doprowadza do przekłamywania rzeczywistości, a często do tragedii.

Kontrolowaniem milionów zdjęć, filmów, tweetów zajmują się pracownicy firm z krajów Trzeciego Świata, którzy codziennie oglądają tzw. nieodpowiednie treści i decydują, czy trzeba je usunąć, czy nie. Dokument pokazuje, jak taki content wpływa na psychikę tych osób i porusza problem kontroli – kiedy dana treść balansuje na granicy, a kiedy powinna zostać usunięta, i czy ktoś w ogóle powinien o tym decydować. Wszystko zostało uzupełnione wypowiedziami ekspertów w zakresie wolności słowa w Internecie.

Sala samobójców. Hejter

Tym razem polska propozycja, czyli Sala samobójców. Hejter. Film nawiązuje luźno do pierwszej części sprzed lat. Motywem przewodnim jest tu niezwykle aktualny temat, czyli internetowy hejt.

Śledzimy losy głównego bohatera, który rozpoczyna pracę w firmie specjalizującej się w czarnym PR. Chłopak stopniowo zatraca się w tym, co robi. Zapomina o moralności na rzecz kariery, awansu oraz zdobycia uznania w oczach innych. Mamy tu do czynienia z takimi zjawiskami jak fake newsy czy techniki manipulacji, które niestety przyczyniają się do tragedii. Film polskiej produkcji zdobył uznanie za granicą i dostępny jest na kilku platformach streamingowych.

Czarne lustro (Black Mirror)

A na koniec znana pozycja, do której warto powrócić, bo wciąż pozostaje aktualna. Serial Black Mirror porusza tematykę nowych technologii i mediów – od Social Mediów, przez cyfrowe bezpieczeństwo, po gry video. Mamy tu wizję dalekiej i bliższej przyszłość, w której bohaterowie często stają się niewolnikami świata online i nowoczesnych rozwiązań, które zamiast pomagać, doprowadzają do nieszczęścia. Każdy odcinek odpowiada inną historię.

Szukasz innych sposobów na spędzenie wolnego czasu? Sprawdź 6 pomysłów, jak znaleźć hobby, które sprawi, że osiągniesz sukces w pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas