6 typowych pytań, które usłyszysz na każdej rozmowie kwalifikacyjnej

6 typowych pytań, które usłyszysz na każdej rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to nie lada wyzwanie w szczególności dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę na rynku. Taka rozmowa może (ale wcale nie musi!) być stresująca. Najważniejsze, to dobrze się do niej przygotować. Szukasz swojej pierwszej pracy? A może chcesz zmienić firmę? Przeczytaj wskazówki, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami przez rekruterów.

Strony www Strony www

1. Co wiesz o firmie?

To podstawowe pytanie, które pada praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, a przynajmniej wtedy, gdy aplikujesz do renomowanej firmy. Jeśli orientujesz się w tym, czym dokładnie zajmuje się pracodawca, jakie ma przekonania i założenia, to pierwszy znak, że podchodzić do rozmowy poważnie. Gdy nie masz żadnej wiedzy, rektuter może pomyśleć, że twoje CV zostało wysłane z przypadku i wcale nie interesuje cię podjęcie pracy.  

2. Powiedz coś o sobie

Pytanie otwarte, które może paść już na początku rozmowy lub dopiero w jej trakcie, gdy osoba przeprowadzająca rekrutację wciąż będzie miała niewystarczające informacje na twój temat. Jeśli pytanie pojawi się na wstępie, rekruter będzie chciał sprawdzić umiejętność autoprezentacji. To idealna okazja na przedstawienie swoich mocnych stron. Nie poruszaj prywatnych spraw, skup się na zawodowych osiągnięciach i w kilku zdaniach opowiedz o sobie. Warto taką autoprezentację poćwiczyć wcześniej w domu.

3. Dlaczego mamy wybrać właśnie ciebie?

W tym momencie warto pokazać, że orientujesz się, co dzieje się w branży i znasz specyfikę wykonywanej pracy. Właśnie przy okazji tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz potwierdzić, że znasz swoją wartość jako pracownik. Pomyśl, jakie są twoje atuty i największe sukcesy. Unikaj ogólników, postaw na konkrety – sugerują eksperci z branży szkoleniowej. Wymieniając różne cechy, popieraj każdą konkretnymi działaniami i osiągnięciami. Argumenty wsparte liczbami mają zdecydowaną przewagę.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


4. Jak jest twoja motywacja?

Nawet jeśli twoją główną motywacją są większe pieniądze, takie informacje pozostaw dla siebie. Pracodawcy poszukują osób, które mają pasję, chcą się rozwijać i nie boją się wyzwań. Oczywiście możesz delikatnie podkreślić, że wyższa pensja jest dla ciebie ważna, jednak skup się przede wszystkim na innych aspektach. Podkreśl, że twoją główną motywacją jest chęć rozwoju, a zakres twojej pracy pokrywa się z zakresem twoich zainteresowań, dlatego wciąż chcesz podejmować się nowych zadań i doskonalić swoje umiejętności.

5. Dlaczego chcesz zmienić pracę?

W tym przypadku znów nie warto stawiać na szczerość. Nigdy nie przedstawiaj w złym świetle poprzedniego pracodawcy. Nie wspominaj o tym, że od lat nie dostajesz podwyżki albo nie możesz już wytrzymać atmosfery panującej w firmie. Ponownie skup się na rozwoju. Powiedz, że chcesz spojrzeć na pracę z innego punktu widzenia i szukasz nowych wyzwań, a obecny pracodawca nie jest już w stanie zaproponować ci nic więcej.

6. Gdzie widzisz siebie za X lat?

Zastanów się, jaki jest twój zawodowy cel i w jaki sposób możesz go zrealizować. Przeanalizuj, w którym momencie swojej kariery jesteś właśnie teraz. Pracodawcy szukają osób, które wiedzą, czego chcą. To dobry sprawdzian na zweryfikowanie twojego podejścia. Zadając takie pytania, rekruter chce się upewnić, czy masz w stosunku do firmy poważne plany i czy nie chcesz przypadkiem zmienić pracy za kilka miesięcy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas