8 przyczyn prokrastynacji, czyli dlaczego odwlekamy wszystko na później

8 przyczyn prokrastynacji, czyli dlaczego odwlekamy wszystko na później

Prokrastynacja to nawyk odkładania zadań na później. Ciągłe przekładanie terminu lub zajmowanie się mniej istotnymi obowiązkami sprawia, że prokrastynator zaczyna popadać w kłopoty. Mimo że osoba odwlekająca wykonanie ważnych obowiązków doskonale zdaje sobie sprawę z przykrych konsekwencji, nie zmienia swojego zachowania, a kolejne zadania jedynie nawarstwiają się i powodują coraz większy stres. Dowiedz się, jakie są przyczyny prokrastynacji.

1. Zakładanie porażki z góry

Zazwyczaj unikamy tego, co nieprzyjemne i trudne do wykonania. Jeśli coś wymaga od nas wyjścia poza naszą strefę komfortu, odczuwamy lęk i zakładamy, że nasze działania nie przyniosą pozytywnych rezultatów. Założenie z góry porażki sprawia, że przekładamy w nieskończoność wszelkie próby podjęcia wyzwania lub w ogóle nie zabieramy się za realizację. Wydaje się nam, że jesteśmy skazani na przegraną, więc podjęcie jakiegokolwiek wysiłku to tylko strata cennego czasu.

2. Brak pewności siebie

Ten punkt związany jest z poprzednim założeniem. Przyczyną takiego podejścia są najczęściej lęki z dzieciństwa. Często zdarza się, że dzieci, od których rodzice wymagali zbyt dużo, mają w dorosłym życiu skłonność do odwlekania wszystkiego na później. Takie osoby są bardziej podatne na stres i mają silne obawy przed niepowodzeniem. Są zbyt surowe wobec siebie, co często wcale nie przekłada się na lepszą dyscyplinę. Brak pewności siebie blokuje przed podjęciem jakichkolwiek działań.

3. Perfekcjonizm

Specjaliści z firm szkoleniowych wskazują, że perfekcjoniści często są właśnie prokrastynatorami. Osoby, które dążą do ideału, wyjątkowo obawiają się porażki, więc wolą unikać niewygodnych sytuacji. Wychodzą z założenia, że albo robią coś idealnie, albo wcale. Tu również często winni są rodzice, którzy w dzieciństwie stawiali poprzeczkę zbyt wysoko. Rozwiązaniem dla takiego sposobu myślenia są wszelkiego rodzaju metody, które ułatwiają pracę, np. podzielenie trudnego zadania na mniejsze projekty, co pozwala skupić się na detalach.

4. Obawa przed odpowiedzialnością

Są osoby, które obawiają się powodzenia. Brzmi nieprawdopodobnie? Sukces ma przecież nie tylko jasne strony. Często za sukcesem pojawiają się kolejne obowiązki i oczekiwania, którym trzeba sprostać, dlatego wiele osób wcale nie chce podejmować dalszych kroków. Takie osoby mają skłonność do prokrastynacji – wolą pozostać przy tym, co jest im znane i nie realizować nowych działań.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


5. Problemy z koncentracją

Kolejną przyczyną prokrastynacji mogą być kłopoty ze skupieniem. Gdy nie możemy skoncentrować się na zadaniu, czas płynie, a my wciąż stoimy w miejscu. Powoduje to duży stres i zniechęca do podejmowania kolejnych działań. Co ciekawe, często zdarza się tak, że prokrastynacja dotyczy tylko wybranych dziedzin życia. Dobry pracownik, który sumiennie wykonuje swoje codzienne obowiązki w biurze, może mieć kłopoty z załatwianiem prywatnych spraw na czas. Ważne jest, by zawsze być w pełni skupionym, niezależnie, czy chodzi o pracę, czy życie po pracy.

6. Fałszywe postrzeganie czasu

Warto mieć na uwadze deadline i odpowiednio zaplanować działania. W przypadku odległych terminów często wydaje nam się, że mamy jeszcze szmat czasu i wciąż odkładamy to, co mamy zrobić. Tymczasem najlepiej zapanować nad organizacją jak najwcześniej.

7. Niemyślenie o przyszłości

Badania wskazują, że często ludzie młodzi mają tendencję do prokrastynacji, ponieważ nie zajmują się snuciem planów na przyszłość. Dobrze więc zastanowić się nad tym, co chcemy robić zarówno w najbliższym czasie, jak i odległej perspektywie.

8. Lepsze efekty

Ostatnia przyczyna jest trochę przewrotna, jednak są osoby, które lubią czuć nóż na gardle i dopiero pod presją czasu są w stanie wykonać zadania perfekcyjnie. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę i w konsekwencji skracanie czasu realizacji działa na takie osoby motywująco. Często jednak jest to zgubne podejście, więc warto nauczyć się planowania. 

Podziel się