Czy kawiarnia to odpowiednie miejsce do rekrutacji?

Czy kawiarnia to odpowiednie miejsce do rekrutacji?

Kawiarnia kojarzy się ze swobodną atmosferą, a nie miejscem do przeprowadzenia rozmów o pracę. Rekrutacja w przestrzeni, w której panuje gwar, a większość osób spotyka się w celach towarzyskich, wydaje się czymś nieodpowiedzialnym i mało profesjonalnym. Jesteś początkującym przedsiębiorcą i nie masz, gdzie zaprosić kandydata na rozmowę lub po prostu stawiasz na większy luz? Dowiedz się, czy kawiarnia to dobry pomysł na spotkanie w sprawie rekrutacji.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Wyjaśnij, dlaczego zapraszasz na rozmowę do kawiarni

Wielu z nas krzywo patrzy na zaproszenie na rozmowę o pracę do kawiarni. Niektórzy kandydaci z miejsca odrzucają taką propozycję w obawie przed stratą czasu. Tymczasem rekrutacja przy kawie i ciastku nikogo nie powinna już dziwić. Jeśli osoba, którą zapraszasz na rozmowę kwalifikacyjną, nie jest przekonana do pomysłu, udowodnij, że ma do czynienia z poważną ofertą. Wyjaśnij, że taka forma spotkania jest jak najbardziej w porządku. Dziś coraz więcej przedsiębiorców umawia się na spotkania biznesowe właśnie na mieście – w restauracji, kawiarni czy nowoczesnych strefach co-workingowych, przekonują eksperci od szkoleń.

Czasami do spotkania w miejscu publicznym zmuszają warunki pracy. Otwarcie powiedz więc, jak wygląda sytuacja, czy jesteś freelancerem i nie masz, gdzie przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjnej, czy dopiero rozkręcasz biznes, więc twoje biuro jeszcze nie jest gotowe, czy może po prostu chcesz odejść od rekrutacyjnej sztampy. Wtedy kandydat nie będzie miał wątpliwości.

Wybierz odpowiednie miejsce

Kawiarnia kawiarni nierówna, więc jej wybór nie powinien być przypadkowy. Jeśli zależy ci przede wszystkim na spokojnej atmosferze, wybierz miejsce znajdujące się na uboczu. Wtedy istnieje szansa, że podczas przeprowadzania rozmowy rekrutacyjnej nie będzie wam przeszkadzał gwar i tłum ludzi. Z drugiej strony kawiarnie oddalone od centrum mogą oznaczać dłuższy dojazd dla obydwu stron. A na ważne spotkanie nie można się przecież spóźnić. Gdy już wybierzesz miejsce i dotrzesz do celu, postaraj się wybrać stolik umożliwiający swobodną rozmowę, z dala od wejścia czy toalety, by co chwilę ktoś nie przechodził i was nie rozpraszał.


Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>


Zrób dobre wrażenie

Tradycyjna rozmowa rekrutacyjna w siedzibie firmy kojarzy się z formalną atmosferą i pewnym dystansem. Mimo że aura kawiarni od razu wprowadza więcej luzu, nie możesz do spotkania w takim miejscu podejść niepoważnie. Koniecznie zadbaj o odpowiedni do okazji strój i ubierz się tak, jakby rozmowa miała odbywać się w biurze. Postaw na coś schludnego i eleganckiego.

Nie zapomnij o zasadach savoir-vivre. Jako osoba zapraszająca na rozmowę o pracę bądź wcześniej w umówionym miejscu. Na spokojnie zajmij stolik, by mieć czas na przygotowanie. Przejrzyj jeszcze raz CV osoby ubiegającej się o pracę, by żaden szczegół nie umknął twojej uwadze. Gdy będzie zbliżała się godzina spotkania, możesz zadzwonić do kandydata i wytłumaczyć, gdzie dokładnie znajduje się wasz stolik, żeby nie tracił czasu na poszukiwania. Jako osoba zapraszająca wyjdź z inicjatywą i zapytaj, czy kandydat nie ma ochoty na herbatę, kawę lub lunch. To, co wybierze twój rozmówca, nie ma znaczenia, jedynie wybór alkoholu może być kontrowersyjny.

Zakończ rozmowę z klasą

To po twojej stronie leży opłacenie rachunku, więc na koniec miej zawsze przygotowany budżet. Po zakończeniu rozmowy koniecznie powiedz, że poinformujesz kandydata o dalszych krokach rekrutacji. Kandydaci oczekują informacji zwrotnej, więc daj znać o swojej decyzji bez względu na wynik.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas