Co to jest pracoholizm?

Co to jest pracoholizm?

Nieumiejętność zachowania balansu między życiem osobistym a obowiązkami zawodowymi staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Warto więc wiedzieć, jakiego typu jest to zaburzenie i jak z nim skutecznie walczyć. Przeczytaj, czym jest pracoholizm i jakie jest jego podłoże. Poznaj przyczyny, objawy i skutki uzależnienia od pracy i przekonaj się, co należy zrobić, aby pomóc pracoholikowi poradzić sobie z problemem.

Strony www Strony www

Jakie są objawy pracoholizmu?

Czy wiesz, że pracoholizm jest poważną przypadłością, która dotyka coraz więcej osób? Jeżeli Twoje myśli, cele oraz wyobraźnia skierowane są wyłącznie na obowiązki zawodowe, jeśli nie masz też kontroli nad tym, ile godzin poświęcasz na realizację służbowych zadań, to możesz mieć poważny problem. Alarmującym sygnałem jest także poczucie napięcia oraz strachu przy przerwaniu wykonywania pracy.

Objawem pracoholizmu jest również brak satysfakcji z realizowanych zadań. Pojawiają się za to problemy zdrowotne i kłopoty w życiu społecznym i osobistym. Należy jednak uważać z pochopną oceną – duże zaangażowanie w pracę nie jest przecież niczym negatywnym. Problem pojawia się dopiero, gdy inne dzieciny życia są zaniedbywane, a praca staje się czymś w rodzaju obsesji.

Jakie są przyczyny pracoholizmu?

Pracoholizm może mieć różne podłoża – jak każde uzależnienie. Najbardziej narażoną grupą na tego typu zaburzenia są perfekcjoniści. Brak zadowolenia z jakości wykonywanych zadań i świadomość, że wszystko można wykonać lepiej, może zaprowadzić w ślepy zaułek.

Pracoholizm może być również ucieczką od życia. Problemy z relacjami z innymi ludźmi mogą spowodować pustkę, którą chce się wypełnić. Wpadanie w wir pracy i brak wolnego czasu nie rozwiązują problemów, ale pogłębiają je. Co ciekawe, pracoholizm przyjmuje różne oblicza.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Zawsze należy pamiętać, że pracoholizm to uzależnienie. Mechanizm jest bardzo podobny jak w przypadku palenia papierosów czy alkoholizmu. Początkowo przyzwyczajenia dają korzyści. Jednak jest to złudne. Z upływem czasu okazuje się, że konsekwencje są negatywne, a z przyjętego raz schematu trudno się uwolnić. Potrzeba na to dużo pracy nad sobą, prób i czasu.

Jakie skutki może mieć pracoholizm?

Skutki pracoholizmu mogą być bardzo poważne – nie tylko dla pracoholika, ale również dla jego rodziny i dla całego społeczeństwa. Przeczytaj o pracoholizmie jako problemie społecznym.

Należy pamiętać, że pracoholicy wymagają od siebie więcej niż od innych, co może być przyczyną dużego stresu, który negatywnie wpływa na zdrowie. Osoba uzależniona od pracy większość swojego dnia poświęca na wykonywanie obowiązków, co uniemożliwia prowadzenie zdrowego trybu życia. Równowaga pomiędzy pracą a wypoczynkiem zostaje w takiej sytuacji zachwiana.

Relacje międzyludzkie stają się problemem. Taka osoba prędzej czy później staje się samotna, co może doprowadzić do depresji i pogłębienia nałogu.

Jak pomóc pracoholikowi?

Uzależniony człowiek wymaga pomocy. Kluczem do sukcesu jest jednak dobra motywacja. Pracoholik musi sam chcieć wyjść z nałogu – inaczej pomoc będzie niemożliwa. Pierwszym krokiem jest wybranie się do psychologa. Takie wizyty uświadamiają choremu, z czego wynika jego problem.

Pracoholizm to złożony problem, który najczęściej wymaga interwencji osób trzecich. Należy także podjąć samodzielną pracę nad sobą. Nauczyć się delegować obowiązki i przygotować plan. Pracoholicy są świetnie zorganizowanymi osobami. Wpisanie pozazawodowych aktywności w kalendarz może przynieść rezultaty. Warto to sprawdzić.

Chcesz dowiedzieć się więcej? A może nie potrafisz odnaleźć balansu między życiem osobistym a pracą? Sprawdź więc, czy jesteś pracoholikiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas