Co to jest pracoholizm?

Co to jest pracoholizm?

Uzależnienie od pracy staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Warto wiedzieć jakiego typu jest to zaburzenie i jak z nim skutecznie walczyć. Przeczytaj, czym jest pracoholizm i jakie jest jego podłoże. Dowiedz się, jakie skutki może mieć uzależnienie od pracy i co zrobić, aby pomóc pracoholikowi poradzić sobie z tym zaburzeniem.

Jakie są objawy pracoholizmu?

Pracoholizm jest poważną przypadłości, która dotyka coraz więcej osób. Jeżeli twoje myśli, cele oraz wyobraźnia skierowane są wyłącznie na obowiązki zawodowe, jeżeli nie masz kontroli nad tym, ile godzin pracy poświęcasz swoim obowiązkom, możesz mieć poważny problem. Alarmującym sygnałem jest także poczucia napięcia oraz strachu przy przerwaniu wykonywania pracy.

Wykonywanie obowiązków przestaje się łączyć z satysfakcją. Pojawiają się problemy zdrowotne i kłopoty w życiu społecznym. Należy jednak uważać – duże zaangażowanie w pracę nie jest czymś negatywnym. Problem pojawia się dopiero, wtedy kiedy inne dzieciny życia są zaniedbywane, a praca staje się czymś w rodzaju obsesji.

Jakie są przyczyny pracoholizmu?

Pracoholizm może mieć różne podłoża – jak każde uzależnienie. Najbardziej narażoną grupą na tego typu zaburzenia są perfekcjoniści. Brak zadowolenia z jakości wykonywanych zadań i świadomość, że wszystko można wykonać lepiej, może zaprowadzić w ślepy zaułek.

Pracoholizm może być również ucieczką od życia. Problemy z relacjami z innymi ludźmi mogą spowodować pustkę, którą chce się wypełnić. Wpadanie w wir pracy i brak wolnego czasu nie rozwiązują problemów, ale pogłębiają je. Przeczytaj, jakie są oblicza pracoholizmu.

Zawsze należy pamiętać, że pracoholizm to uzależnienie. Mechanizm jest bardzo podobny jak w przypadku palenia papierosów czy alkoholizmu. Początkowo przyzwyczajenia dają korzyści. Jednak jest to złudne. Z upływem czasu okazują się, że konsekwencje są negatywne a z przyjętego raz schematu trudno się uwolnić. Potrzeba na to dużo pracy nad sobą, prób i czasu.

Jakie skutki może mieć pracoholizm?

Skutki pracoholizmu mogą być bardzo poważne – nie tylko dla pracoholika, ale również dla jego rodziny i dla całego społeczeństwa. Przeczytaj o pracoholizmie jako problemie społecznym.

Należy pamiętać, że pracoholicy wymagają od siebie więcej niż od innych, co może być przyczyną dużego stresu, który negatywnie wpływa na zdrowie. Osoba uzależniona od pracy większość swojego dnia poświęca na wykonywanie obowiązków, co uniemożliwia zdrowy tryb życia. Równowaga pomiędzy pracą a wypoczynkiem zostaje zachwiana.

Relacje międzyludzkie stają się problemem. Taka osoba prędzej czy później staje się samotna, co może doprowadzić do depresji i pogłębienia nałogu.

Jak pomóc pracoholikowi?

Uzależniony człowiek wymaga pomocy. Kluczem do sukcesu jest jednak dobra motywacja. Uzależniony musi sam chcieć wyjść z nałogu – inaczej pomoc będzie niemożliwa. Pierwszym krokiem jest wybranie się do psychologa. Takie wizyty uświadamiają choremu, z czego wynika jego problem.

Pracoholizm to złożony problem, który najczęściej wymaga interwencji osób trzecich. Należy także podjąć samodzielną pracę nad sobą. Nauczyć się delegować obowiązki i przygotować plan. Pracoholicy są świetnie zorganizowanymi osobami. Wpisanie pozazawodowych aktywności w kalendarz może przynieść rezultaty. Warto to sprawdzić.

Podziel się