Czy jesteś pracoholikiem?

Czy jesteś pracoholikiem?

Praca jest bardzo ważną częścią naszego życia. Spędzamy w niej dużą ilość czasu. Czasami jednak zdarza się, że obowiązki zawodowe stają się naszą jedyną sferą życia – jest to niebezpieczne, a granica pomiędzy pracoholizmem a pasją do pracy jest bardzo cienka. Przeczytaj, jakie są rodzaje pracoholizmu. Sprawdź, jakie symptomy powinny cię zaniepokoić.

Strony www Strony www

Jakie są rodzaje pracoholizmu?

Pracoholizm ma nie jedno oblicze. Istnieje wiele odmian tego zjawiska i nie każdy z nich jest jednoznacznie negatywny, chociaż zawsze należy starać się, aby oddzielać życie prywatne od tego zawodowego. Najjaśniejsze oblicze zdaje się mieć pracoholizm artystyczny. Tutaj trudno jest o jasny podział. Często kontakty przyjacielskie i zawodowe to ci sami ludzie – trudno o inny temat niż praca.

Znane jest także zjawisko pseudopracoholika. Taka osoba stara się sprawiać wrażenie kogoś, kto mocno zaangażowany jest w działania firmy i spędza swój wolny, czas wykonując dodatkowe zawodowe obowiązki. Działanie te to jedynie miraż i dobrze przemyślana strategia, która ma na celu osiągniecie korzyści – awansu czy podwyżki.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Pracoholizm, który wynika z chęci ucieczki przed problemami jest bardzo niepokojący. Taki pracoholik osobiste problemy rozwiązuje zatracając się w pracy. Wpływają na to cechy osobowości i brak umiejętności mówienia o swoich emocjach. Źródeł tego problemu można doszukiwać się nawet w dzieciństwie. Praca staje się nawykiem, który z początku jest pomocny, a z czasem rozrasta się do dużego problemu, który negatywnie wpływa na nasz organizm i z którego ciężko jest się uwolnić.

Pracoholizm może być także sytuacyjny. Często sytuacja w pracy zmusza do zmiany priorytetów. Warto się wtedy przyłożyć i poświęcić więcej czasu na pracę. Pamiętać jednak należy, że po intensywnym czasie musi przyjść czas na odpoczynek.

Pracoholizm może wynikać także z nadmiaru pracy, jakim obarcza nas przełożony. Dostajemy taką ilość zajęć, że trudno zmieścić się w ośmiu godzinach dziennie. Musimy mieć świadomość, że jest to niezdrowe i wpływa na nas negatywnie. Warto wtedy porozmawiać z szefem lub rozważyć zmianę pracy. Przeczytaj, co to jest pracoholizm.

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm nie prowadzi do niczego dobrego. W wielu przypadkach jest to uzależnienie takie samo jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Jak każde uzależnienie wymaga odpowiedniego wsparcia. Warto zgłosić się na terapię do psychologa.

Jeżeli obowiązki stały się naszą obsesją, warto zwrócić się o pomoc do najbliższych. Ważne, aby na nowo zacząć czerpać przyjemność z czasu wolnego i w pełni go wykorzystywać. Pracoholizm może poważnie zagrażać relacjom międzyludzkim i w dzisiejszym świecie staje się poważnym problemem.

Jeżeli praca jest twoją pasją, upewnij się, czy nie przesadzasz. Warto się obserwować, ale także pytać innych, czy twoje zachowania nie budzą niepokojów. Pamiętaj przy tym, że oddanie pracy i chęć wyzwań nie jest niczym negatywnym. Problem powstaje, jeżeli nie liczy się nic innego – nawet własne zdrowie.

Jak przeprowadzić test samodzielnie?

Aby przekonać się, czy pracoholizm to twój problem, zrób test na pracoholizm – obserwuj siebie. Jeżeli masz depresje, wiecznie jesteś rozdrażniony, niewyspany, masz problemy z delegowaniem zadań, nie masz innych pasji poza pracą i nie potrafisz odpoczywać są to alarmujące znaki, które warto przeanalizować. Taka wstępna autoanaliza podpowie czy warto szukać pomocy. Tego typu objawów nie można bagatelizować. Im szybciej zauważysz problem, tym łatwiej będzie ci się go pozbyć. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter