Autoprezentacja. Klucz do sukcesu w biznesie i nie tylko

Autoprezentacja. Klucz do sukcesu w biznesie i nie tylko

Czy wiesz, że dzięki odpowiednio przeprowadzonej autoprezentacji masz kontrolę nad tym, jak postrzegają Cię inni ludzie? Możesz budować swój wizerunek tak, aby współgrał on z twoim charakterem, wartościami, a jednocześnie by był oparty na twoich zaletach i mocnych stronach. Przeczytaj, czym jest autoprezentacja. Poznaj zasady autoprezentacji i dowiedz się, dlaczego warto się jej nauczyć.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest autoprezentacja?

Autoprezentacja to wyrażanie siebie poprzez mimikę, gesty oraz mowę. Jej celem jest przedstawienie własnej osoby w pozytywnym świetle, zrobienie dobrego wrażenia na odbiorcach i przekonanie innych do oczekiwanych przez nas działań.

To, w jaki sposób przedstawimy sobie przed innymi jest bardzo ważne, dlatego autoprezentację warto ćwiczyć. To właśnie od niej nierzadko zależy pierwsze wrażenie w relacjach z innymi ludźmi. Jest to szczególnie ważne, gdy wystąpienia publiczne wywołują w nas lęk lub stres.

O czym warto pamiętać podczas autoprezentacji? O tym piszemy poniżej. Pamiętaj – ponad 93% informacji człowiek zdobywa poprzez odbiór wizualny, dlatego inni będą oceniać nie tylko twoją wypowiedź, ale również to, w jaki sposób komunikujesz się z otoczeniem. Jeśli dobrze przygotujesz swoją autoprezentację, może się ona okazać kluczem do sukcesu.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Zasady autoprezentacji

 1. Pamiętaj o odpowiedniej postawie – jeśli lekko pochylisz ciało do przodu, a wnętrze dłoni będzie widoczne, wyrazisz swoją szczerość i chęć do rozmowy. Wyprostuj się, stań pewnie oparty na dwóch nogach. Ręce skrzyżowane na piersiach lub opuszczone wzdłuż ciała, mogą być odebrane jako niechęć do rozmówcy lub strach przed nim.
 2. Zwróć uwagę na gestykulację – zbyt nadmierna lub – odwrotnie – zbyt uboga gestykulacja może wzbudzić niepokój u twojego rozmówcy. Gesty powinny być naturalnym podkreśleniem twoich słów.
 3. Ubiór odpowiedni do sytuacji – odpowiednio dobrany ubiór wyrazi twój szacunek do rozmówcy. Podstawową kwestią jest dbałość o higienę – czyste włosy i zadbane dłonie mają duży wpływ na pierwsze wrażenie, które wywieramy. Styl naszego ubrania powinien być dostosowany do sytuacji, w której będziemy brać udział.
 4. Nawiąż kontakt wzrokowy – aby twój rozmówca poczuł, że mówisz do niego, pamiętaj, by nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest oznaką kultury osobistej i oznacza skupienie uwagi na tym, co mówi druga osoba. Jeśli nie będziesz patrzył na swojego rozmówcę, wydasz się znudzony i niezainteresowany rozmową.
 5. Dostosuj sposób mówienia – podczas autoprezentacji powinieneś dostosować ton swojego głosu i prędkość wypowiedzi. Należy mówić wyraźnie i wystarczająco głośno, by rozmówca nie musiał prosić nas o powtórzenie. Unikaj nadmiernego wzbogacania monologu przerywnikami, takimi jak „no”, „aha” czy „yyy”.
 6. Pamiętaj o spójności – to, co mówimy jest ważne, ale istotne są również gesty i znaki niewerbalne. Całość twojej wypowiedzi musi być spójna, inaczej odbiorca nie będzie w stanie wyrobić sobie o nas jednoznacznej oceny.
 7. Bądź pewny siebie – dzięki temu rozmówca zobaczy, że wiesz, czego chcesz. Pewnej siebie osobie łatwo jest zaufać i powierzyć obowiązki.
 8. Uśmiechnij się – nasza mimika powinna być naturalna i dostosowana do sytuacji. Serdeczny uśmiech jest mile widziany np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby uśmiechnięte są również uważane za bardziej kompetentne i zadowolone z życia. Pozytywne wrażenie twojej osoby wzmocni kilka luźnych, zabawnych odniesień.

Autoprezentacja o sobie  – czy można się jej nauczyć?

Autoprezentacji można się nauczyć. Na początek warto stanąć przed lustrem i wygłosić prezentację na dowolny temat, zwracając uwagę na słowa, mimikę oraz gesty. Wystąpienie możemy nagrać a następnie odtworzyć, analizując swoje mocne i słabe strony. 

Do ćwiczenia autoprezentacji można użyć też kartki papieru, na której wypiszemy swoje zalety i wady, a na ich podstawie w późniejszej wypowiedzi postaramy się podkreślić jak najwięcej atutów.

Pamiętajmy, że gwarancją sukcesu jest autoprezentacja eksponująca nasze mocne strony charakteru, podkreślająca wiarygodność i życzliwość w stosunku do innych.

Jeśli samodzielnie nie potrafimy wypracować odpowiednich umiejętności i nie wiemy, jak zacząć naszą autoprezentację, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. Szkolenie organizowane przez godną zaufania firmę powinno dać nam potrzebne wskazówki. Szukajmy też informacji na profesjonalnych blogach w Internecie.

Gdzie przydaje się sztuka właściwej autoprezentacji?

Sztuka właściwej autoprezentacji przydaje się zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych. Jednak jest szczególnie ważna w przypadku, gdy:

 • staramy się o pracę – umiejętność przedstawienia siebie w dobrym świetle pomoże nam wyróżnić się na tle innych kandydatów, starających się o to samo stanowisko,
 • prowadzimy własną firmę lub działamy jako freelancerzy – odpowiednia autoprezentacja może przełożyć się na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie dobrych relacji z dotychczasowymi. Musimy umieć zaprezentować się także na spotkaniach firmowych i podczas negocjacji,
 • występujemy publicznie – umiejętności z zakresu autoprezentacji przydają się szczególnie prezenterom, trenerom, mówcom publicznym i innym osobom, które mają bezpośredni kontakt z dużą grupą osób, przed którą występują,
 • reprezentujemy firmę, w której pracujemy – kiedy reprezentujemy firmę, dla odbiorców stajemy się jej przedstawicielem. To, jak będziemy postrzegani, przełoży się bezpośrednio na wizerunek przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas