
Autoprezentacja. Klucz do sukcesu w biznesie i nie tylko
- 26-02-2020
- Kariera managera
Czy wiesz, że dzięki odpowiednio przeprowadzonej autoprezentacji masz kontrolę nad tym, jak postrzegają Cię inni ludzie? Możesz budować swój wizerunek tak, aby współgrał on z twoim charakterem, wartościami, a jednocześnie by był oparty na twoich zaletach i mocnych stronach. Przeczytaj, czym jest autoprezentacja. Poznaj zasady autoprezentacji i dowiedz się, dlaczego warto się jej nauczyć.


Czym jest autoprezentacja?
Autoprezentacja to wyrażanie siebie poprzez mimikę, gesty oraz mowę. Jej celem jest przedstawienie własnej osoby w pozytywnym świetle, zrobienie dobrego wrażenia na odbiorcach i przekonanie innych do oczekiwanych przez nas działań.
To, w jaki sposób przedstawimy sobie przed innymi jest bardzo ważne, dlatego autoprezentację warto ćwiczyć. To właśnie od niej nierzadko zależy pierwsze wrażenie w relacjach z innymi ludźmi. Jest to szczególnie ważne, gdy wystąpienia publiczne wywołują w nas lęk lub stres.
O czym warto pamiętać podczas autoprezentacji? O tym piszemy poniżej. Pamiętaj – ponad 93% informacji człowiek zdobywa poprzez odbiór wizualny, dlatego inni będą oceniać nie tylko twoją wypowiedź, ale również to, w jaki sposób komunikujesz się z otoczeniem. Jeśli dobrze przygotujesz swoją autoprezentację, może się ona okazać kluczem do sukcesu.
Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>
Zasady autoprezentacji
- Pamiętaj o odpowiedniej postawie – jeśli lekko pochylisz ciało do przodu, a wnętrze dłoni będzie widoczne, wyrazisz swoją szczerość i chęć do rozmowy. Wyprostuj się, stań pewnie oparty na dwóch nogach. Ręce skrzyżowane na piersiach lub opuszczone wzdłuż ciała, mogą być odebrane jako niechęć do rozmówcy lub strach przed nim.
- Zwróć uwagę na gestykulację – zbyt nadmierna lub – odwrotnie – zbyt uboga gestykulacja może wzbudzić niepokój u twojego rozmówcy. Gesty powinny być naturalnym podkreśleniem twoich słów.
- Ubiór odpowiedni do sytuacji – odpowiednio dobrany ubiór wyrazi twój szacunek do rozmówcy. Podstawową kwestią jest dbałość o higienę – czyste włosy i zadbane dłonie mają duży wpływ na pierwsze wrażenie, które wywieramy. Styl naszego ubrania powinien być dostosowany do sytuacji, w której będziemy brać udział.
- Nawiąż kontakt wzrokowy – aby twój rozmówca poczuł, że mówisz do niego, pamiętaj, by nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest oznaką kultury osobistej i oznacza skupienie uwagi na tym, co mówi druga osoba. Jeśli nie będziesz patrzył na swojego rozmówcę, wydasz się znudzony i niezainteresowany rozmową.
- Dostosuj sposób mówienia – podczas autoprezentacji powinieneś dostosować ton swojego głosu i prędkość wypowiedzi. Należy mówić wyraźnie i wystarczająco głośno, by rozmówca nie musiał prosić nas o powtórzenie. Unikaj nadmiernego wzbogacania monologu przerywnikami, takimi jak „no”, „aha” czy „yyy”.
- Pamiętaj o spójności – to, co mówimy jest ważne, ale istotne są również gesty i znaki niewerbalne. Całość twojej wypowiedzi musi być spójna, inaczej odbiorca nie będzie w stanie wyrobić sobie o nas jednoznacznej oceny.
- Bądź pewny siebie – dzięki temu rozmówca zobaczy, że wiesz, czego chcesz. Pewnej siebie osobie łatwo jest zaufać i powierzyć obowiązki.
- Uśmiechnij się – nasza mimika powinna być naturalna i dostosowana do sytuacji. Serdeczny uśmiech jest mile widziany np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby uśmiechnięte są również uważane za bardziej kompetentne i zadowolone z życia. Pozytywne wrażenie twojej osoby wzmocni kilka luźnych, zabawnych odniesień.
Autoprezentacja o sobie – czy można się jej nauczyć?
Autoprezentacji można się nauczyć. Na początek warto stanąć przed lustrem i wygłosić prezentację na dowolny temat, zwracając uwagę na słowa, mimikę oraz gesty. Wystąpienie możemy nagrać a następnie odtworzyć, analizując swoje mocne i słabe strony.
Do ćwiczenia autoprezentacji można użyć też kartki papieru, na której wypiszemy swoje zalety i wady, a na ich podstawie w późniejszej wypowiedzi postaramy się podkreślić jak najwięcej atutów.
Pamiętajmy, że gwarancją sukcesu jest autoprezentacja eksponująca nasze mocne strony charakteru, podkreślająca wiarygodność i życzliwość w stosunku do innych.
Jeśli samodzielnie nie potrafimy wypracować odpowiednich umiejętności i nie wiemy, jak zacząć naszą autoprezentację, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. Szkolenie organizowane przez godną zaufania firmę powinno dać nam potrzebne wskazówki. Szukajmy też informacji na profesjonalnych blogach w Internecie.
Gdzie przydaje się sztuka właściwej autoprezentacji?
Sztuka właściwej autoprezentacji przydaje się zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych. Jednak jest szczególnie ważna w przypadku, gdy:
- staramy się o pracę – umiejętność przedstawienia siebie w dobrym świetle pomoże nam wyróżnić się na tle innych kandydatów, starających się o to samo stanowisko,
- prowadzimy własną firmę lub działamy jako freelancerzy – odpowiednia autoprezentacja może przełożyć się na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie dobrych relacji z dotychczasowymi. Musimy umieć zaprezentować się także na spotkaniach firmowych i podczas negocjacji,
- występujemy publicznie – umiejętności z zakresu autoprezentacji przydają się szczególnie prezenterom, trenerom, mówcom publicznym i innym osobom, które mają bezpośredni kontakt z dużą grupą osób, przed którą występują,
- reprezentujemy firmę, w której pracujemy – kiedy reprezentujemy firmę, dla odbiorców stajemy się jej przedstawicielem. To, jak będziemy postrzegani, przełoży się bezpośrednio na wizerunek przedsiębiorstwa.