Czy brak czasu dla najbliższych może pomóc w karierze?

Czy brak czasu dla najbliższych może pomóc w karierze?

Żyjemy w świecie, w którym kariera zawodowa ma duże znaczenie. Wszystkim zależy na jak największych sukcesach – zabieganie jest powszechne. Należy pamiętać jednak, żeby zachować zdrowy balans pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Przeczytaj, dlaczego relacje przyjacielskie są tak ważne. Dowiedz się, jakiego typu wyzwania wiążą się z nawiązywaniem przyjaźni i bliskich relacji.

Dlaczego warto mieć przy sobie przyjaciół?

Człowiek to istota społeczna, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wsparcia innych ludzi – w tym wsparcia emocjonalnego. Bliskie relacje wpływają pozytywnie także na nasze zdrowie i niwelują ryzyko wystąpienia ostrych reakcji stresowych i chorób związanych z brakiem odporności.

Bliskie relacje mogą przyczynić się do sukcesu zawodowego. Dzięki wsparciu emocjonalnemu uzyskujemy lepsze wyniki. Dlatego warto dbać o przyjaźnie i je pogłębiać. Wsparcie najbliższych jest nieocenione.

Bliskie nam osoby znają nas od podszewki, co pozwala im trzeźwiej oceniać sytuacje, w jakich się znajdujemy. Pozwalają nam oni spojrzeć na nas samych w innym świetle. Porady i spostrzeżenia bliskich przyjaciół są bardzo cenne. Mamy z kim dzielić sukcesy i porażki, co jest świetnym motorem do działania i rozwijania się. Człowiek nie jest samotną wyspą – o tym należy pamiętać.

Jak określać priorytety?

Awans w pracy i utrzymywanie przyjaźni nie wykluczają się wzajemnie. Wręcz przeciwnie – możesz znaleźć kogoś, kto będzie cię inspirował i z kim będziesz mógł przedyskutować kwestie dotyczące kariery. Inspiracja jest zawsze bezcenna. Dzięki niej możesz znaleźć nowe rozwiązania i możliwości, których nie jesteś w stanie sam zauważyć. Inna perspektywa jest ważna. Zawsze możesz wybrać się z przyjaciółmi także na ciekawe kursy i możecie razem się rozwijać. Bliskie relacje umożliwiają rozwój osobisty.

Przyjaźnie traktuj na równi z pracą. Poświęcaj podobną ilość czasu i energii zarówno prywatnej, jak i zawodowej sferze życia. Skup się na sprawnej organizacji. Dobra organizacja to podstawa – szczególnie jeżeli masz dużo pracy i zajęć. Pomyśl sobie, że bez odpowiedniego balansu, twoje działania nie mają sensu.

Planuj aktywności, które zainteresują zarówno ciebie, jak i przyjaciół. Odkrywajcie razem nowe rzeczy, gromadźcie wspomnienia. Bądź otwarty także na nowe znajomości. Szukaj osób, które myślą podobnie i mieszkają blisko. Staraj się spotykać z nimi często bezpośrednio.

Jakie wyzwania stawia przed nami przyjaźń w dzisiejszym świecie?

Podtrzymywanie przyjaźni w dzisiejszym świecie jest trudne. Budowanie coraz szerszych sieci społecznościowych, osłabia bliskie więzi. Nasze życie w dużej mierze przeniosło się do internetu, nieustannie z kimś piszemy – łatwiej się skomunikować. Sprzyja to jednak płytkim relacjom i nie ułatwia niczego. Obowiązki zawodowe i rodzinne przytłaczają nas. Znaleźć czas to wyzwanie.

Prawdziwych przyjaźni mamy niewiele. Zazwyczaj są to dwie czy trzy osoby, którym możemy powiedzieć o wszystkim. Co więcej, zaniedbane przyjaźnie to jedna z rzeczy, których potem żałujemy. Przeczytaj, czego najbardziej żałujemy w życiu zawodowym.

Żal związany z relacjami często jest nawet silniejszy niż ten, który wiąże się ze złymi posunięciami w karierze. Relacje są ważne – dają poczucie przynależności. Relacje rodzinne i uczuciowe zazwyczaj plasują się wyżej niż przyjacielskie. Musimy pamiętać jednak, że wszystko to ma dużą wartość. Dlatego ważne, aby nie stawiać kariery nad wszystko.

Podziel się