Praktyki czy staż? Czym się różnią i co wybrać?

Praktyki czy staż? Czym się różnią i co wybrać?

Młodzi ludzie często nie wiedzą, czy lepiej udać się na staż, czy odbyć praktyki. Taki dylemat pojawia się już w czasie studiów, gdy studenci głodni wiedzy, chcą zdobyć praktyczne umiejętności, a przy okazji trochę zarobić. Dowiedz się, czym różnią się praktyki od stażu i na co warto się zdecydować. Przeczytaj, jakich kandydatów poszukują pracodawcy.

Strony www Strony www

Czym są praktyki?

Z praktyk chętnie korzystają studenci, którzy kończą już naukę – są na ostatnim roku studiów i zdobyli już teoretyczną wiedzę z danego zakresu. Odbycie praktyk studenckich to obowiązek, który narzuca każda uczelnia. Zwykle praktykantom nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Praktyki nie mogą trwać dłużej niż trzy miesiące i powinny odbywać się w takich godzinach, by uczeń mógł połączyć pracę z nauką.

Mimo że taka forma przyuczania do zawodu często nie jest płatna, studenci, uczniowie, a także osoby bezrobotne chętnie z niej korzystają. Specjaliści z firm szkoleniowych zachęcają do składania podania o praktyki, by zdobyć doświadczenie i rozwinąć swoje umiejętności zawodowe, tym bardziej że po zakończeniu istnieje możliwość zatrudnienia. Jeśli praca praktykanta spodoba się pracodawcy, może on zaproponować mu posadę, na początku najczęściej na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Praktyki mogą mieć też swoje ciemne strony. Często zdarza się tak, że praktykanci nie są traktowani poważnie i zajmują się niezbyt rozwijającymi pracami, takimi jak porządkowanie dokumentów, kserowanie czy parzenie kawy. Warto mieć świadomość, że pracodawca nie ubezpiecza praktykanta, a większość ofert skierowana jest jedynie do młodych osób.

Pracodawcy chętnie jednak korzystają z tej formy współpracy. Plusem jest brak skomplikowanych formalności i konieczności ponoszenia wysokich kosztów, ponieważ koszty pokrywa uczelnia. Nie ma wymogu stworzenia osobnego stanowiska, które konieczne jest w przypadku stażu.

Czym jest staż?

Odbywanie stażu wiąże się z wykonywaniem konkretnych obowiązków, dlatego stażysta może zdobyć cenne umiejętności praktyczne. To odróżnia staż od praktyk. Wielu kandydatów zastanawia się, ile trwa staż? Staż może trwać najdłużej przez dwanaście miesięcy.

Kolejną istotną różnicą jest możliwość zdobycia chociaż niewielkiego wynagrodzenia, co w przypadku praktyk jest niestety rzadko spotykane. Na otrzymanie zapłaty liczyć mogą w szczególności kandydaci, którzy zdecydują się na ubieganie o staż z urzędu pracy.

Odbycie stażu wiąże się jeszcze z jedną korzyścią. Osoba, która odbyła staż, może liczyć na wystawienie opinii przez pracodawcę. Pozytywna ocena może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy w przyszłości. Nie ma konkretnego wzoru, jednak ocena powinna być obiektywna i powinna dotyczyć takich kwestii jak stosunek do pracy, podejście kandydata czy jego predyspozycje. 

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Jakich kandydatów poszukują pracodawcy?

Bez względu na to, że pracodawcy poszukują kandydatów na staż czy praktyki, wymagają od nich pewnych cech. Najczęściej brane pod uwagę są m.in.:

  • Nastawienie – czyli to, czy kandydat jest pewny wyzwania, jaki podejmuje oraz głodny wiedzy i chętny do uczenia się nowych umiejętności.

  • Umiejętność słuchania – u kandydatów ważna jest nie tylko odwaga i pewność siebie, ale także odrobina pokory. W końcu właśnie po to udają się oni na praktykę, by zdobyć wiedzę od starszych kolegów.

  • Kreatywność – z jednej strony kandydaci muszą umieć słuchać, a z drugiej potrafić wyjść z inicjatywą i podrzucić własne pomysły.

  • Umiejętność pracy samodzielnej i w grupie – taka umiejętność przydaje się wszędzie, niezależenie od stanowiska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas