Czym jest inteligencja emocjonalna i dlaczego przydaje się w pracy?

Czym jest inteligencja emocjonalna i dlaczego przydaje się w pracy?

Wysoka inteligencja emocjonalna przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pracodawcy chętnie podejmują współpracę z osobami, które mają właśnie takie zdolności. Dowiedz się, czym dokładnie jest inteligencja emocjonalna, jak ją zmierzyć i czy można się jej nauczyć. Sprawdź, co wyróżnia osoby, które są inteligentne emocjonalne.

Strony www Strony www

Co to jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna jest to umiejętność połączenia części mózgu odpowiedzialnej za myślenie z częścią związaną z emocjami. Jest to zdolność do rozpoznawania zarówno własnych uczuć, jak i uczuć innych osób. Pozwala radzić sobie z emocjami. Zgodnie z twierdzeniem psychologów poziom inteligencji emocjonalnej nie jest z góry narzucony przez genetykę. Tego rodzaju inteligencji można się nauczyć i przez cały czas doskonalić oraz rozwijać.

Inteligencja emocjonalna składa się z kilku elementów, takich jak:

  • Samoświadomość
  • Zdolność do rozpoznawania swoich emocji
  • Samoregulacja, czyli umiejętność do kierowania emocjami
  • Motywacja polegająca na podporządkowaniu emocji wybranym celom
  • Empatia, czyli umiejętność wczuwania się w potrzeby innych osób
  • Umiejętności społeczne, czyli zdolność do utrzymywania związków ze światem

Czym charakteryzują się osoby inteligentne emocjonalnie?

Posiadanie wysokiej inteligencji emocjonalnej zdecydowanie ułatwia codziennie życie i zmaganie się nawet z trudnymi problemami. Człowiekowi, który jest inteligentny emocjonalnie, z łatwością przychodzi pogodzenie tego, co myśli z tym, co czuje w środku. Wyraża on uczucia adekwatnie do sytuacji.

Taka osoba nie ma kłopotów z pewnością siebie i świetnie radzi sobie ze stresem. Jest otwarta, dlatego z łatwością dogaduje się z innymi osobami i z energią podchodzi do życia. Lubi zmiany, szybko adaptuje się do nowych sytuacji, więc bez obaw zdobywa nowe doświadczenia i odnosi sukcesy.

Łatwo nawiązuje nowe znajomości, ale potrafi też odmawiać. Pewność siebie sprawi, że nie boi się krytyki. Podchodzi do życia nie tylko optymistycznie, ale także realistycznie, dlatego potrafi trzeźwo ocenić każdą sytuację i kontrolować swoje emocje. Wymienione cechy są pożądane zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, dlatego pracodawcy poszukują właśnie takich osób do swoich firm.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Czy można wykształcić inteligencję emocjonalną?

Tak, nawet osoby z niską inteligencję emocjonalną mogą udoskonalić swoje umiejętności. Warto nad tym pomyśleć, ponieważ z pewnością przyda się to w pracy i życiu osobistym. Na rynku znajdziesz nawet profesjonalne kursy, z których dowiesz się, jak rozwinąć swoją inteligencję emocjonalną. Możesz  doskonalić ją również samodzielnie w domowym zaciszu.

Zastanów się nad swoimi emocjami. Pomyśl, dlaczego ostatnio pojawiło się u ciebie np. uczucie złości i jak mogły czuć się wtedy inne osoby. Świadomość swoich stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób jest bardzo ważne. Dobrym pomysłem jest tworzenie scenariuszy różnych sytuacji i zastanowienie się, jak byśmy zachowali się w obliczu różnych problemów.

Czy można zmierzyć inteligencję emocjonalną?

Tak, można to zrobić. W tym celu należy wykonać test na inteligencję emocjonalną. Najbardziej popularne jest INTE, czyli Kwestionariusz Inteligencji Emocjonalnej lub test KKS, czyli Kwestionariusz Kompetencji Społecznych. Na jego podstawie można zbadać zachowania człowieka w różnych sytuacjach, podczas których ma kontakt z drugim człowiekiem lub musi zmierzyć się z wyzwaniem, np. wystąpieniem publicznym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas