Czym jest szefowskie exposé?

Czym jest szefowskie exposé?

Każdy szef ma własny system wartości – jeden będzie cenił szybkie wyniki sprzedażowe, inny przyłoży większą wagę do lojalności i starań. Aby uniknąć zbędnych nieporozumień i przykrości, warto przedstawić pracownikom postawy, które najbardziej cenisz i zachowania, których nie tolerujesz. Przeczytaj, dlaczego szefowskie exposé jest ważne i co powinno się w nim znaleźć.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego szefowskie exposé jest ważne?

Exposé pozwala na zbudowanie właściwej relacji szef – podwładny.  Szefowie różnią się w tym, co dla nich ważne – to naturalne. Istotne, aby pracownik nie był skazany na domysły w tej sprawie.

Trudno jest także budować system motywacyjny bez określenia zasad, którymi zwierzchnik będzie się kierował podczas karania czy nagradzania. Zdarza się, że karanie lub nagradzanie jest kłopotliwe dla szefa. Świetnym narzędziem, które pozwoli ci przekroczyć psychologiczny opór przed wykonywaniem tych działań, jest ustalenie wszystkiego na szefowskim exposé.

Pamiętaj, że  nagrodą mogą być kursy, które pozwolą pracownikowi rozwinąć swoje kompetencje, a tym samym przyniosą także korzyści dla firmy. Warto oferować takie nagrody, które będą miały pozytywne skutki dla całego zespołu.

Jak wygłosić exposé ?

Wygłoszenie exposé to trudna sytuacja. Przełożony boi się ataku i nie chce pokazać swojej ludzkiej twarzy, co powoduje, że w grupie może pojawić się niebezpieczny mechanizm projekcji – przypisywanie szefowi złych intencji.  Dlatego tak ważne, aby jasno i szczerze określić  motywy swojego wystąpienia.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Warto ułożyć sobie schemat, którego potem sztywno należy się trzymać. Jest to bardzo pomocne podczas publicznych wystąpień. Zastosuj metodę kilku zwięzłych części. Najlepsza jest klasyczna formuła – wstęp rozwinięcie oraz zakończenie. W tym powinny zawrzeć się cztery segmenty:

  1. Przedstawienie intencji – wyjaśni to motywy przemówienia.
  2. Określenie granic – przedstawienie zachowań, które nie będą tolerowane.
  3. Nazwanie maksymalnych preferencji – postaw oraz zachowań, za które pracownik zostanie doceniony.
  4. Zakończenie oraz zaproszenie do podzielenia się swoimi wątpliwościami.

Nagradzanie jest skuteczniejszym sposobem motywowania podwładnych niż karanie – przeczytaj, jak docenić pracownika. Podkreśl, że wolisz nagradzać niż karać. Pozytywne wzmocnienie pozwala na zbudowanie wymaganych postaw. Świadomość negatywnych konsekwencji ma na celu zniechęcić podwładnego do zachowań, które będą szkodliwe dla firmy.

Przygotowany wcześniej tekst warto poćwiczyć – skorzystaj z dyktafonu lub poproś bliskie ci osoby, aby wysłuchały twojego wystąpienia. Podczas przemówienia używaj krótkich zdań –  zawsze może pojawić się trema – krótkie zdania pomogą ci zachować sens wypowiedzi. Postaraj się nie czytać tekstu z kartki i zachować kontakt wzrokowy z odbiorcami.

Kiedy szefowskie exposé jest niezbędne?

Są momenty, w których  szefowskie exposé jest szczególnie ważne. Jeżeli znajdujesz się w nowej sytuacji, czyli:

  • tworzysz nowy zespół;
  • obejmujesz kierownictwo istniejącej już grupy;
  • awansujesz i zaczynasz zarządzać znaną ci grupą;
  • zmianie ulegają priorytety działania oraz hierarchia wartości firmy;

ustalenie reguł z pracownikami jest sprawą najważniejszą. Bez tego nie uda ci się osiągnąć rzeczy, na których ci zależy. Jedynie dzięki sprawnej współpracy osiągniesz sukces. Komunikacja w zespole jest najważniejsza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas