Jak docenić pracownika? Sposoby na rozsądne nagradzanie

Jak docenić pracownika? Sposoby na rozsądne nagradzanie

Zarządzanie zespołem nie jest prostym zajęciem. Sposób, w jaki traktujemy pracownika, ma duży wpływ na jego pracę i interesy firmy. Karanie często nie wpływa pozytywnie – nie stanowi najlepszej motywacji. Dużą motywację do działania daję natomiast nagroda. Przeczytaj, dlaczego warto nagradzać podwładnych. Dowiedz się, w jaki sposób możesz nagrodzić pracownika, aby zwiększyć jego satysfakcję.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego warto nagradzać?

Pamiętaj, że nagradzanie przynosi wiele korzyści. Doceniony pracownik ma lepszą motywację do dobrej pracy, jego lojalność się zwiększa, a identyfikacja z firmą wzrasta. Samopoczucie także się poprawia, co jest kolejnym plusem.

Warto wiedzieć, że karę pamięta się dłużej niż pochwałę. Dzieje się tak dlatego, że złe rzeczy są często dotkliwe i bolesne. Dla zachowania równowagi powinno się zatem częściej nagradzać niż karać. Nikt nie chce czuć, że jego praca nie zasługuje na uznanie. Warto doceniać swoich pracowników.

Wielu ludzi w obliczu kary przeżywa stres, przez co wykonują swoje zadania gorzej. Nagroda daje poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, co umożliwia szybszy rozwój. Są jednak sytuacje, które wymagają nagany – sprawdź, jak karać pracownika.

Sposoby na nagradzanie

Nagradzać można na wiele sposobów. Pierwsze rzeczy, jakie przychodzą na myśl to podwyżka, premia, pierwszeństwo w dostępie do różnych dóbr, zwiększanie zakresu kompetencji oraz samodzielności. Dobrą nagrodą jest też opłacenie kursów – będzie to wyróżnienie dla pracownika, a jednocześnie podniesie jego kompetencje. Istnieją także inne metody, dzięki którym pokażesz podwładnemu, że doceniasz jego wysiłki włożone w wykonywane obowiązki.

Stosuj wyróżnienia

Najlepsi pracownicy powinni otrzymywać wyróżnienia. Nagradzanie pracowników to ważna rzecz. Nie muszą to być nic dużego. Nagrody – symbole także mają ogromny wpływ na motywację podwładnych. Specjalne odznaczenia – znaczki firmowe, które dostają jedynie najlepsi pracownicy, stanowią świetną zachętę do pracy.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Jeżeli masz w zespole bardzo dyspozycyjnego i oddanego firmie pracownika, w nagrodę za zaangażowanie, możesz pozwolić, żeby sam decydował, kiedy przychodzi i wychodzi z firmy. Jest to dowód wielkiego zaufania i ogromne wyróżnienie. Dobry pracownik będzie dumny z takiego przywileju i zwiększy swoje zaangażowanie, żeby nie stracić zaufania pracodawcy. Taka nagroda wpłynie pozytywnie na rozwój pracownika.

Bierz pod uwagę potrzeby rodziny pracownika

Podwładny spędza w pracy dużą część swojego życia. Im jego zaangażowanie w sprawy firmy jest większe, tym częściej może on zaniedbywać swoje domowe obowiązki. Pamiętaj, że rodzina może być świetnym sojusznikiem w procesie motywacji pracownika.

Zadbaj o to, żeby najbliżsi podwładnych myśleli o tobie w pozytywny sposób. Świetnym pomysłem jest organizowanie raz na jakiś czas kameralnych spotkań z rodzinami pracowników. Możesz pokazać się na nich w pozytywny sposób, dzięki czemu rodzina okaże więcej tolerancji podczas dodatkowych prac czy niespodziewanych delegacji.

Dawaj prezenty, które uwzględniają pasje podwładnych

Nie zawsze najdroższe prezenty są najlepsze. Jeżeli w podziękowaniu za zasługi pragniesz dać pracownikowi nagrodę, zadbaj o to, aby była ona spersonalizowana. Zadaj sobie trud poznania pracownika – jego potrzeb i pasji. Tego rodzaju prezent jest wielką nagrodą, o dużej wartości motywującej. Podwładny będzie wiedział, że zależało ci na tym, aby prezent był trafiony i sprawił mu radość – wartość materialna prezentu nie ma tu największego znaczenia.

Jeżeli czujesz, że masz mało narzędzi do nagradzania, pamiętaj także, że zwykłe słowo dziękuję już pozytywnie wpływa na motywację. Dobre słowo jest ważne i pokazuję, że energia i wysiłki włożone w wykonywane zadania są doceniane. Jeżeli chcesz utrzymać dobrego pracownika w swojej firmie, nie zapominaj o tym. Proste słowa i gesty mają dużą moc. Pozytywnie wpływają na relacje z pracownikiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas