Stawianie granic – jak odmówić podwładnemu?

Stawianie granic – jak odmówić podwładnemu?

Szef musi wiedzieć jak stawiać granicę. Taka umiejętność jest bardzo wartościowa i pozwala sprawnie zarządzać zespołem i budować autorytet. Przeczytaj, w jaki sposób powinno się stawiać granice. Sprawdź, na czym polega szefowskie targowanie i jak odmówić pracownikowi. Zdobądź informacje, które pozwolą ci na bycie lepszym szefem.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak stawiać granice?

Szef musi unikać działania pod wpływem emocji. Ważne, aby potrafił reagować w sytuacjach konfliktowych. Jeżeli chcesz zachować się w sposób dojrzały i nie wdawać się w walkę z pracownikiem, wykorzystaj narzędzie, które nazywa się stawianie granic. W trudnych sytuacjach pomocne są schematy działań. Jeżeli je opanujesz, będziesz mógł w szybki i racjonalny sposób podejmować trudne decyzje.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Najważniejsze kroki techniki stawiania granic to:

  • informacja zwrotna, którą połączyć należy z prośbą;
  • stanowcze wyznaczenie granicy, a jeżeli to spotka się z niezrozumieniem – zapowiedź sankcji;
  • wykonanie sankcji.

Ten prosty schemat pozwoli ci na wysyłanie klarownego komunikatu. Pracownik, który usłyszy od szefa –  „Nie życzę sobie…” nie będzie próbował forsować swojego zdania czy próśb. Stanowcze wyznaczenie granicy jest najważniejszym punktem. Nie zapominaj, że zdanie te ma być mocnym i krótkim uderzeniem. Mowa ciała jest bardzo ważna. Zdanie warto zakończyć kontaktem wzrokowym i ciszą.

Jak mówić „nie”?

Szef musi nauczyć się odmawiać bez poczucia winy. Twoim zadaniem jest dbać o interesy zarówno pracownika, jak i o interesy firmy oraz swoje własne. To nie zawsze jest proste. „Nie” należy mówić w sposób wyraźny – nie można dawać nadziei bez pokrycia. Odmowa należy do trudnych decyzji – sprawdź, jak szef powinien przekazywać trudne decyzje.

Musisz pamiętać, że nie warto dawać sobie wejść na głowę. Nie doprowadzi to do niczego pozytywnego. Jeżeli raz ustąpisz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powtórzysz swój błąd. W takich wypadkach pomocna będzie metoda zdartej płyty – powtórz ważniejsze fragmenty wypowiedzi podwładnego i przypomnij mu swoją decyzję i jej uzasadnienie.

Kiedy pracownik uświadomi sobie, że twoja decyzja nie ulegnie zmianie, wtedy możesz  bezpiecznie wejść w pole negocjacji. Należy wyczuć ten moment i go wykorzystać. Ważne, aby odpowiednio poprowadzić taką rozmowę. Wymaga to praktyki.

Pamiętaj, że nie warto odmawiać pracownikowi, jeżeli chodzi o sprawy rozwoju. Jeżeli pracownik chce podjąć kursy, które powiększą jego kompetencje – warto w to zainwestować. Pamiętaj jednak, że szefowskie targowanie jest cennym narzędziem.

Na czym polega szefowskie targowanie?

Targowanie jest ważną umiejętnością. Musisz pamiętać, że jeżeli otrzymujemy coś zbyt łatwo i bez wysiłku, nie ma to dla ciebie większej wartości. Musimy zadbać o to, aby nasze ustępstwa miały dużą wartość i zostały docenione. Dlatego umiejętność negocjacji z pracownikiem jest tak ważna. Pamiętaj o podstawowych regułach targowania się – używaj schematu:

  • doceń pracownika, dla którego chcesz poczynić ustępstwa;
  • pokaż, ile wysiłku wymagają twoje działania;
  • za każde ustępstwo powinieneś otrzymać coś w zamian.

Często boimy się i wstydzimy targowania. Nie powinniśmy – może to być świetnym narzędziem, które będzie motywować pracownika. Jeżeli masz dobre intencje, targowanie się nie jest niczym negatywnym, a może być bardzo pomocne. Targowanie się pomaga także w rozwijaniu asertywności podwładnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas