Mind Mapping w pracy. Jak stworzyć mapę myśli?

Mind Mapping w pracy. Jak stworzyć mapę myśli?

Czy słyszałeś kiedyś o tzw. mapach myśli? To prosta metoda tworzenia wizualnych notatek, która ma na celu zwiększenie efektywności pracy i zapamiętywania dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. Możesz ją wykorzystać zarówno w pracy, jak i życiu codziennym. Przeczytaj, czym jest Mind Mapping i jak tworzyć własne mapy myśli.

Strony www Strony www

Czym jest Mind Mapping?

Mind Mapping, czyli tworzenie map myśli, to metoda tworzenia wizualnych notatek i przeprowadzania burzy mózgu, która ma zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania, dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych:

 • lewej - odpowiedzialnej za logikę, myślenie racjonalne, analitykę, dostrzegającej pojedyncze elementy zamiast całości,

 • prawej - odpowiedzialnej za intuicję, twórcze myślenie, wyobrażenie, dostrzegającej całość zamiast pojedynczych elementów.

Metodę tę opracowali dwaj Brytyjczycy - Tony i Barry Buzan. Twierdzili oni, że tradycyjna metoda sporządzania notatek jest mało skuteczna i działa wbrew naturze naszego umysłu. Według Tony'ego Buzana tworząc wizualne, kreatywne zapiski, pobudzamy do pracy obie półkule mózgu, a to przekłada się na efektywność pracy i lepsze zapamiętywanie, np. podczas nauki.

Od czego zacząć tworzenie mapy myśli?

Tworzenie mapy myśli nie wymaga umiejętności graficznych. Jedyne, czego potrzebujesz, to czysta kartka i coś do pisania. 

Na początku warto na środku kartki umieścić rysunek. Będzie on symbolizował temat mapy. Od niego powinny odchodzić linie do kluczowych słów lub rysunków. Od tych linii rysuje się kolejne, krótsze i cieńsze, które są im podporządkowane. Są to mniej istotne informacje.

Mapę można dodatkowo wzbogacić o kolory czy osobiste kody, stanie się wówczas ciekawsza, bardziej atrakcyjna i oryginalna, a to pobudzi kreatywność i ułatwi przypominanie ważnych informacji.

Tworząc mapę, pamiętaj, by twoje notatki były przejrzyste. Daj ponieść się wyobraźni i nie bój się tworzyć nawet najbardziej szalonych i abstrakcyjnych map. Stworzona mapa ma być czytelna przede wszystkim dla ciebie.

Strona internetowa wraz z obsługą. Zobacz szczegóły. >>

Aplikacje, które pomogą Ci stworzyć mapę myśli

Tworzenie map myśli z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiły się aplikacje, które pomagają je przygotować w każdym miejscu, w którym jesteśmy. Chociaż przeciwnicy aplikacji przekonują, że prawdziwa mapa myśli powstaje tylko przy użyciu długopisu i kartki, warto je wypróbować.

Aplikacje do tworzenia map myśli to m.in.:

 • SimpleMind,

 • iThoughts,

 • MindNote,

 • MindMeister,

 • Mindo.

 Zastosowanie map myśli w praktyce

Mapy myśli możesz wykorzystywać do robienia notatek na każdy temat. W biznesie przydadzą ci się do:

 • koordynacji projektów - rozpisując mapę dla danego projektu, będziesz mieć pewność, że niczego nie przeoczysz,

 • systematyzowania rozmów z klientami, przebiegu spotkań - na mapie możesz zapisać najważniejsze rzeczy dla klienta, jak i dla ciebie, dzięki temu łatwiej będzie ci nakreślić zakres działań i stworzyć dobrą ofertę,

 • robienia notatek z kursów biznesowych - tworząc mapę myśli, możesz dopisywać do niej własne wnioski do zagadnień, których się nauczyłeś, dzięki temu nauka jest szybsza, a wiedza bardziej trwała,

 • zaplanowania komunikacji w mediach społecznościowych czy postów, które opublikujesz na swoim blogu,

 • onboardingu pracownika - mapa pomoże ci określić, które zadania są najważniejsze, a do których zagadnień możesz przejść, kiedy pracownik będzie bardziej samodzielny.

Mapy myśli synchronizują pracę obu półkul mózgu, angażują naszą intuicję, przyspieszają naukę i zapamiętywanie, pozwalają też na sprawne powracanie do zgłębionego materiału i jego efektywne przypominanie. Możesz je wykorzystać zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym - do zarządzania czasem, czy zapamiętywania informacji z książek i podręczników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas