Czym jest wypalenie zawodowe?

Czym jest wypalenie zawodowe?

Twoja praca przestała sprawiać ci przyjemność? Siedzenie w biurze męczy cię psychicznie i fizycznie? To może być syndrom wypalenia zawodowego, który pojawia się, gdy walczymy z długotrwałym stresem, spędzamy w pracy zbyt dużo czasu i napotykamy na problemy z klientami czy współpracownikami. Przeczytaj, jakie są objawy wypalenia zawodowego i co jest jego przyczyną.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe zazwyczaj nie ma jednoznacznej przyczyny. To długotrwały proces, na który wpływają zarówno czynniki zewnętrzne (jak presja czy konflikt ze współpracownikami), jak i wewnętrzne (np. skłonność do depresji).

Jedną z najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego jest długotrwały stres, skutkujący wyczerpaniem psychicznym i fizycznym. Może być on wywołany przez wiele czynników – napięte relacje z przełożonymi, rywalizację z innymi pracownikami czy dużą odpowiedzialność i presję. Przedłużający się stres, którego nie umiemy rozładować, powoduje przeciążenie układu nerwowego i objawia się m.in. bólem głowy i brzucha czy ogólnym złym samopoczuciem.

Inną przyczyną syndromu wypalenia zawodowego może być pracoholizm. Osoba, dla której praca jest najważniejsza, często obwinia się za niepowodzenia w firmie, pracuje zbyt dużo i zaniedbuje czas, który powinien być przeznaczony na odpoczynek i bliskich. Nieprawidłowa dieta i siedzący tryb życia, które często idą w parze z pracoholizmem, sprawiają, że stajemy się zestresowani i sfrustrowani. Przez to pracujemy jeszcze gorzej.

Wypalenie zawodowe pojawia się również w momencie, gdy mamy problem w kontaktach z przełożonym lub współpracownikiem albo – co gorsze – jesteśmy ofiarami mobbingu. Również brak możliwości rozwoju (szkoleń, kursów) i awansu sprawia, że coraz trudniej znaleźć nam motywację do pracy. Wykonywanie ciągle identycznych zadań i brak nowych wyzwań powodują niechęć do pracy i brak wiary w siebie i swoje umiejętności.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe jest stanem, w którym wykonywana do tej pory praca przestaje sprawiać przyjemność, staje się męcząca, powoduje wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Jego objawy w każdym przypadku są inne, jednak najczęściej pojawiają się:

 • problemy ze snem,

 • problemy ze strony układu pokarmowego,

 • bóle głowy,

 • spadek odporności organizmu, ciągłe zmęczenie,

 • większa skłonność do używek,

 • rozdrażnienie, irytacja, trudności z koncentracją,

 • przygnębienie i poczucie bezsilności, niskie poczucie własnej wartości,

 • pogorszenie relacji ze współpracownikami, unikanie kontaktu z przełożonym,

 • niechęć do wykonywania obowiązków, brak satysfakcji z pracy.

Fazy wypalenia zawodowego

Według psycholog Christiny Maslach wyróżnia się trzy fazy wypalenia zawodowego:

 • stadium wyczerpania emocjonalnego – w tej fazie pracownik odczuwa nieustanne zmęczenie i wyczerpanie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Ma poczucie, że wykonywanie obowiązków służbowych go przerasta,

 • stadium depersonalizacji i cynizmu – w tej fazie pracownik zaczyna odcinać się od współpracowników i klientów, swoje obowiązki wykonuje na „pół gwizdka”, nie angażuje się w swoją pracę,

 • stadium braku poczucia osobistych osiągnięć i kompetencji w wykonywanej pracy – w tej fazie pracownik zaczyna negatywnie oceniać własne umiejętności i dokonania, zmniejsza się jego poczucie własnej wartości.

Kogo najczęściej dotyczy wypalenie zawodowe?

Z danych statystycznych wynika, że syndrom wypalenia zawodowego częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Pojawia się on przeważnie w wieku 40-59 lat, chociaż obecnie, ze względu na długotrwały stres, narażeni są na niego również młodsi pracownicy.

W jakich zawodach najczęściej pojawia się wypalenie zawodowe? Chociaż syndrom wypalenia zawodowego może pojawić się  u każdego, istnieją zawody szczególnie narażone na wystąpienie jego objawów. Są to zawody związane z kontaktem z ludźmi i edukacją, takie jak nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni i psychologowie. Profesje te wymagają bowiem od ludzi stałej gotowości do pracy, nieustannego szkolenia i podejmowania trudnych decyzji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter