Typy osobowości a motywacja. Jak motywować pracowników o różnych charakterach?

Typy osobowości a motywacja. Jak motywować pracowników o różnych charakterach?

Motywacja to klucz do sukcesu w zarządzaniu pracownikami.  Chociaż często wydaje się prosta – w rzeczywistości jest jednym z najtrudniejszych zadań, z którymi muszą mierzyć się menagerowie. Jakie są zasady skutecznej motywacji? Jak wykorzystać wiedzę o typach osobowości poszczególnych pracowników, by skutecznie zachęcić ich do działania? Przeczytaj nasz przewodnik.

Strony www Strony www

Czym jest motywacja? Jak skutecznie motywować pracowników?

Motywację można określić  jako proces, który pozwala regulować zachowania pracowników tak, aby przyczyniali się do osiągnięcia celów danej firmy. Dzieli się ją na:

  • motywację zewnętrzną,

  • motywację wewnętrzną.

Motywacja zewnętrzna pojawia się zazwyczaj na początku, gdy pracownik dopiero zaczyna swoją pracę i jest zachęcony wizją zdobycia nowego doświadczenia czy lepszymi zarobkami. Z kolei motywacja wewnętrzna pojawia się dopiero po jakimś czasie – nie jest ona zorientowana na zaspokajanie potrzeb materialnych, a potrzeb wewnętrznych i w dłuższej perspektywie jest bardziej skuteczna.

Aby motywacja była skuteczna, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Poznaj potrzeby twoich pracowników – pamiętaj, że będą one się różnić w zależności od ich osobowości, charakteru czy sytuacji życiowej

  2. Zadbaj o wyznaczanie nowych celów – pracownicy potrzebują nowych wyzwań, by rozwijać swoje umiejętności i podnosić motywację w pracy

  3. Podchodź do wszystkich z pozytywnym nastawieniem – uprzedzenia do pracowników mogą wpłynąć na twoją ocenę ich pracy a także na ich motywację i negatywne emocje

  4. Doceniaj i pamiętaj o nagrodach – dobry pracownik powinien czuć się pewny siebie i skuteczny, chwalenie wśród współpracowników z kolei wzmacnia rywalizację i współzawodnictwo

  5. Pokaż pracownikom ich wspólne cele i wartości tożsame z firmą – pamiętaj, że ludzie chętniej dążą do osiągnięcia celów, które są dla nich ważne

Strona internetowa wraz z obsługą. Zobacz szczegóły. >>

Typy osobowości, a motywacja pracowników

Aby wzbudzić w pracownikach motywację do pracy, warto na początku określić sposoby na motywowanie konkretnych typów osobowości. J.L. Holland wyróżnił 6 typów osobowości. Najczęściej jedna osoba nie reprezentuje jednego typu, a łączy w sobie cechy dwóch czy trzech. Dobór odpowiedniej metody motywacji zależy do wyboru typu dominującego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych typach osobowości, przeczytaj ten artykuł.

Typ realistyczny – realiści to osoby, które lubią działanie i chętnie rozwiązują nowe problemy. Są rzeczowe i praktyczne. Jak ich motywować? Najlepiej określić konkretne cele i dać pracownikowi do zrozumienia, że jego praca jest ważna. Na ten typ osobowości lepiej zadziała motywacja zewnętrzna niż wewnętrzna.

Typ badawczy – to pracownik, który lubi analizować otoczenie, lubi pracę intelektualną, postrzega siebie jako osobę inteligentną i dokładną. Warto motywować go poprzez udział w szkoleniach, na których będzie mieć możliwość zgłębienia wiedzy od bardziej doświadczonych osób. Warto dać mu również zadania, które będą dla niego podstawą do szukania nowych rozwiązań.

Typ przedsiębiorczy – to osoba, która lubi pracę z ludźmi, ale zależy jej raczej na osobistych korzyściach. Dobrze się czuje, mając władzę i wpływ na inne osoby, którym może doradzać. Takiemu pracownikowi warto zapewnić stanowisko, na którym będzie mógł się wykazać, mając jakiś zakres decyzyjności. Zmotywuje go szansa rozwoju, np. dodatkowe szkolenie.

Typ konwencjonalny – ceni porządek i bezpieczeństwo, problemy rozwiązuje według ustalonych zasad. Jest rzetelny, jednak potrzebuje jasnych instrukcji wykonywania swoich obowiązków. Zadziała na niego jasna komunikacja, częsta wymiana informacji, pochwały lub zwracanie uwagi na błędy.

Typ społeczny – lubi mieć kontakt z innymi ludźmi, lubi doradzać innymi, spełnia się w roli mentora. Warto zaangażować go w różne zadania i problemy firmy i liczyć się z jego zdaniem. To właśnie branie pod uwagę jego zdania i docenianie pracy najbardziej go zmotywuje. Warto też zabrać go na spotkanie integracyjne.

Typ artystyczny – jego największą zaletą jest kreatywność, uwielbia tworzyć nowe rzeczy, lubi pracować bez rygoru, rutyna może źle na niego działać. W pracy warto wyznaczyć mu cel, którego realizacja wymaga kreatywności i angażować w zadania, które wymagają burzy mózgów. Sztywny harmonogram pracy może skutkować u niego spadkiem motywacji

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas