Czy osobowość może wpłynąć na naszą karierę zawodową?

Czy osobowość może wpłynąć na naszą karierę zawodową?

Opisując człowieka, dużą uwagę zwracamy nie tylko na jego wygląd, ale również charakter. Określone cechy ważne są również z punktu widzenia zawodowego. Nasza osobowość ma wpływ na predyspozycje do wykonywania danego zawodu i sposób, w jaki będziemy wykonywać swoje obowiązki. Przeczytaj, czym jest osobowość i jakie typy osobowości wyróżnił amerykański psycholog John L. Holland. Dowiedz się, jak określić swoją osobowość zawodową i w czym pomoże Ci taka wiedza.

Strony www Strony www

Czym jest osobowość?

Osobowość definiowana jest na wiele różnych sposobów, najogólniej można jednak powiedzieć, że jest to wzorzec różnych cech psychicznych: myślenia, zachowania oraz odczuwania, które odróżniają daną osobę od innych.

Wyróżnia się również osobowość zawodową. Teorię osobowości zawodowej stworzył amerykański psycholog John L. Holland, który uważał, że satysfakcja z wykonywania zawodu zależy od dopasowania wyjątkowości i indywidualności konkretnej jednostki do wymagań na danym stanowisku. Wyróżnił on 6 typów osobowości, które są zbiorem różnych cech charakteru i predyspozycji. Kierując się jego teorią, możemy określić, jaki zawód do nas pasuje.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Typy osobowości wg John'a L. Holland'a

  • Typ realistyczny – posiada uzdolnienia manualne i techniczne. Cechuje go praktyczność i wytrwałość, jednak jego słabą stroną są umiejętności społeczne. Lubi działać i rozwiązywać różne problemy. Ma predyspozycje do wykonywania takich zawodów, jak rolnik, inżynier, optyk, elektryk czy kierowca.

  • Typ konwencjonalny – to typ osobowości zorientowany na pracę biurową. Jego cechą jest uporządkowanie, systematyczność i wytrwałość. Pasjonuje go praca związana z porządkowaniem danych, rozwiązywaniem problemów. Chce osiągnąć sukces. Może pracować w takich zawodach, jak księgowy czy urzędnik.

  • Typ przedsiębiorczy – nastawiony jest na realizację celów i optymizm. Jego cechą jest dynamiczność i ambicja, posiada talent przywódczy i komunikacyjny. Jest pewny siebie i lubi podejmować ryzyko. Sprawdzi się w takich zawodach, jak prawnik czy handlowiec.

  • Typ artystyczny – jest kreatywny, ekspresyjny, idealistycznie nastawiony do świata. Ceni piękno i oryginalność, ma bogatą wyobraźnię. Posiada predyspozycje do zawodów twórczych i artystycznych, takich jak aktor, tancerz, projektant, fotograf czy pisarz.

  • Typ społeczny – lubi i ceni sobie pracę z ludźmi. Ma wysokie kompetencje interpersonalne, komunikacyjne i wychowawcze. Nie przepada za pracą fizyczną i czynnościami manualnymi. Sprawdzi się jako nauczyciel, pracownik socjalny, psycholog, policjant, ratownik czy pielęgniarka.

Jak określić osobowość zawodową?

Osobowość i temperament mają duże znaczenie przy wyborze przyszłego zawodu. Jeśli odpowiednio określimy swój typ osobowości, możemy dowiedzieć się, jaką ścieżkę powinniśmy obrać. Może to odpowiedni czas, aby zmienić pracę?

Jak określić typ osobowości zawodowej? Możemy to zrobić, wykonując specjalne testy, składające się z pytań mających sklasyfikować poszczególne predyspozycje. Formularze dostępne są w Internecie. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę frazę "test Hollanda". Znajdziemy w nich kilkadziesiąt pytań, na które musimy odpowiedzieć "tak" lub "nie".

Warto wiedzieć, że występowanie czystych typów Holland'a jest bardzo rzadkie. Najczęściej mamy do czynienia z mieszanymi typami osobowości. Niezależnie jednak od tego, jaki wynik testu uzyskamy, z pewnością pomoże nam to w określeniu naszej przyszłej drogi zawodowej.

Jesteś pracodawcą? Musisz wiedzieć, że istnieje zależność między typem osobowości a motywacją. Sprawdź więc, jak motywować pracowników o różnych charakterach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas