Jak duża jest siła nawyku? O przyzwyczajeniu

Jak duża jest siła nawyku? O przyzwyczajeniu

Wszystko, co w życiu robimy – każda mała rzecz, która dzień w dzień jest powtarzana, czy podjęta przez nas decyzja ma swoje źródło w mechanizmach wypracowanych przez nasz mózg. Przyzwyczajenie. Jak duża jest jego siła? Dowiedz się, jak zrozumieć nawyk. Sprawdź, jak nawyki kształtują się w mózgu i do czego są nam potrzebne.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak zrozumieć nawyk?

Zrozumienie mechanizmu, który stoi za danym nawykiem, może być krokiem milowym w naszym życiu. Na co dzień robimy rzeczy, których nie chcielibyśmy robić lub też nie robimy tego, na czym nam zależy. Jesteśmy w stanie to zmienić.

Na początku należy odkryć mechanizm, jaki stoi za danym przyzwyczajeniem. Przeprowadzić śledztwo, dzięki któremu dowiemy się, dlaczego robimy, tak jak robimy. Dlaczego pojadamy w nocy? Dlaczego zamiast iść na siłownie, czas po pracy spędzamy przed telewizorem?

Wyrzucamy sobie, że kolejne dni zostały zmarnowane, a my pomimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Przede wszystkim należy spojrzeć na nasze zachowania jak na zbiór nawyków. Jedne nawyki, możemy zastąpić innym. Możemy zmienić to, co nam się nie podoba. Klucz do sukcesu to zbudowanie nowych przyzwyczajeń.

Pomyślmy, jakie uczucie towarzyszy nam, kiedy oglądamy telewizor czy zjadamy czekoladę –  w pewnym momencie robimy to mechanicznie, nie myśląc o tym. Przyczyną są mechanizmy rządzące mózgiem.

Co dzieje się w mózgu?                                  

Jaki mechanizm decyduje o naszych przyzwyczajeniach? Na początku każdej drogi musimy wypracować sobie system. To wymaga olbrzymiej pracy, która nie mogłaby się odbywać nieustannie. W końcu adaptując się do nowego środowiska – miejsca zamieszkania, przyzwyczajeń żywieniowych, czy też przyzwyczajeń innego typu, wykonujemy duży wysiłek. Dzień musimy sobie usystematyzować przyzwyczajeniami – wyrobienie niektórych z nich jest prostsze niż innych, ale co się dzieje w mózgu?

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>

 

Struktury, które odpowiadają za przypominanie wzorców i działanie zgodne z nimi to prastare struktury neurologiczne – jądra podstawowe. To one w pewnym momencie przejmują kontrolę – dzięki nim nie musimy także myśleć, myjąc zęby rano, robiąc sobie herbatę, czy wracając każdego dnia tą samą trasą z pracy do domu – przyzwyczajenia to zachowania mechaniczne.

Proces, w  którym mózg przekształca sekwencję działań w reakcję automatyczną to porcjowanie. To właśnie leży u podstaw kształtowania się nawyków. Takich behawioralnych porcji jest setki. Wykorzystujemy je każdego dnia. Głębiej możemy się temu przyjrzeć, korzystając z różnego typu szkoleń – rozwijajmy pozytywne nawyki.

Nawet najbardziej złożona rzecz, która z początku mogła sprawiać olbrzymie problemy, z czasem staje się rutyną – możemy mieć wpływ na to, jak wyglądają nasze nawyki. Jeżeli nie wszystkie nam się podobają, możemy to zmienić. Owszem, wymaga to ciężkiej pracy, ale jest możliwe – sprawdź, w jaki sposób można zmienić złe nawyki.

Po co nam nawyki?

Odpowiedź jest prosta. Organizm zawsze będzie szukał drogi, która umożliwi mu zmniejszenie wydatku energetycznego. Mózg każdą rutynową czynność próbuje przekształcić w nawyk. Nawyki nie są złe. Kształtowanie ich daje nam bardzo dużo pożytku. Musimy jednak dbać o to, aby kształcić w sobie nawyki, które są dobre i nie są autodestrukcyjne – w końcu zarówno palenie papierosów, jak i poranne ćwiczenia można nazwać nawykiem.

Gdybyśmy nie kształtowali w sobie nawyków. Wszystko wymagałoby od nas maksymalnego wysiłku – poranne zakupy byłyby wykańczające. Nie mielibyśmy przestrzeni na odkrywanie nowych rzeczy, bo cały czas musielibyśmy się skupiać nad tymi podstawowymi. Nawyki są bardzo ważne w procesie uczenia się. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas