Jak język korzyści może pomóc ci w lepszej autoprezentacji?

Jak język korzyści może pomóc ci w lepszej autoprezentacji?

Język korzyści to technika używana w sprzedaży. Jednak przyda się nie tylko do prezentacji produktów i usług. Język korzyści to metoda, którą możesz wykorzystać, by przedstawić swoje atuty. Możesz wykorzystać ją w wielu sytuacjach – w pracy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy po prostu na co dzień. Dowiedz się, jak wykorzystać język korzyści do prezentacji siebie.

Czym jest język korzyści?

Jak już zostało wspomniane, język korzyści w sprzedaży to technika bardzo popularna. Jej głównym założeniem jest skupienie się na korzyściach, które zyska klient, gdy zdecyduje się na zakup konkretnego produktu lub skorzystaniu z usługi. To klient jest najważniejszy, a produkt jest narzędziem do spełnienia jego potrzeb.

Jak posługiwać się językiem korzyści, by przekonać drugą stronę? Musisz skupić się na zaletach i wartościach, jakie niesie za sobą twoja oferta. Nie wystarczą suche fakty. Nawet świetne parametry techniczne produktu niewiele mówią, jeśli nie idzie za nimi konkretna zaleta. Za każdą cechą musi stać zysk. Musisz zastanowić się, co klient będzie miał z tego, że skorzysta z oferty twojej firmy.

Tyle o języku korzyści, jeśli chodzi o techniki handlowe. Bo język korzyści możesz wykorzystać nie tylko, by zaprezentować produkt, ale także… siebie.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Dlaczego język korzyści pomaga na co dzień?

Język korzyści pozwala wzmocnić pewność siebie. Dlaczego? Ponieważ, by się nim w ogóle posługiwać, musisz dobrze poznać siebie. Czy zastanawiałeś się nad swoimi mocnymi stronami? Właśnie teraz jest na to czas. Przeanalizuj swoje atuty. Zacznij od tego:

 • Jakie są twoje kompetencje?
 • Jakie zdolności cię wyróżniają?
 • Co już umiesz i osiągnąłeś?
 • Jaką masz wiedzę i doświadczenie?
 • Jakie są twoje sukcesy?

Teraz pora zastanowić się, jakie są twoje potrzeby i wartości. Gdy już zbierzesz te wszystkie informacje, pora przejść do działania i znaleźć dla każdej cechy odpowiednie benefity. Poniżej prezentujemy przykłady języka korzyści.Jak wykorzystać język korzyści w autoprezentacji?

Zebrałeś już swoje mocne strony, mogą one brzmieć, na przykład tak:

 1. Moim atutem jest kreatywność.
 2. Jestem otwarty i komunikatywny.
 3. Motywuje mnie możliwość rozwoju.

Wiele osób dodaje jeszcze szereg innych, często pożądanych na rynku cech i na tym kończy swoją prezentację. Czy przekona pracodawcę? Przecież spełnia wszystkie oczekiwania! Niestety nie, to za mało. To, że jesteś kreatywny, komunikatywny (i tu dodaj kolejnych 5 popularnych cech) niewiele mówi.

Koniecznie kieruj się schematem:

cecha – zaleta – korzyść

 • cecha – czyli umiejętności, zdolności, doświadczenie
 • zaleta – dlaczego ta cecha jest wartościowa?
 • korzyść – co daje ci cecha, a przede wszystkim, co daje twojemu odbiorcy

To właśnie ten wzór wykorzystywany jest przez speców sprzedaży, ale możesz skorzystać z niego podczas autoprezentacji. Twoim zadaniem będzie znalezienie tego, co będzie wartościowe dla odbiorcy, czyli rekrutera. Pamiętaj, że do schematu warto dodać dowody, ponieważ to jeszcze bardziej wzmocni twoje argumenty.

Podsumowując, wcześniej przywołane przykłady mogłyby brzmieć mniej więcej tak:

 1. Moim atutem jest kreatywność. Z łatwością wpadam na nowe pomysły, które nakręcają innych do działania. W mojej poprzedniej pracy zaproponowałem nietypowe rozwiązanie problemu, które zwiększyło sprzedaż o 20%. Dzięki mojej kreatywność firma może wdrożyć innowacyjne rozwiązania.
 2. Jestem otwarty i komunikatywny. Lubię ludzi i z łatwością nawiązuję kontakty. Dzięki temu szybko się adaptuję. Dobra współpraca w zgranym zespole gwarantuje szybkie i maksymalne efekty dla firmy.
 3. Motywuje mnie możliwość rozwoju. Uwielbiam wyzwania i w ten sposób codziennie uczę się nowych rzeczy. Swoją wiedzą lubię dzielić się z innymi, więc wspólnie możemy wypracować nowe metody działania firmy.

Język korzyści przyda ci się do zaprezentowania mocnych punktów, w szczególności podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy w staraniu się o awans. Ale tak naprawdę warto korzystać z niego na co dzień, ponieważ technika ta sprawdzi się w wielu sytuacjach, np. podczas negocjacji – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Czyli zawsze wtedy, gdy będziesz chcieć przekonać drugą stronę do siebie lub swoich racji.

Wiesz już, w jakim sposób przedstawiać swoje mocne strony. Gdy nauczysz się tej techniki, zyskasz pewność siebie i autoprezentacja przyjdzie ci z łatwością.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas