Jak rozwijać kreatywność?

Jak rozwijać kreatywność?

Zastanawiasz się, czy kreatywnego myślenia można się nauczyć? Okazuje się, że wpadanie na niesamowite pomysły i znajdowanie innowacyjnych rozwiązań to umiejętności, które możemy wyćwiczyć. Swoją kreatywność możemy pobudzać poprzez nowe znajomości, doświadczenia i specjalne ćwiczenia na kreatywność. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł.

Strony www Strony www

Dowiedz się, co pobudza Twoją kreatywność

Pierwszym krokiem do pobudzenia kreatywności jest zastanowienie się nad tym, co pomaga nam w pracy twórczej - może to być konkretna muzyka, której słuchamy, kolory, które nas otaczają, czy konkretna pozycja, w której lubimy pracować.

Naszą kreatywność pobudzi także praca w ciekawym otoczeniu. Nie masz pomysłów? Weź laptopa i pójdź na kawę do kawiarni, w której jeszcze nigdy nie byłeś. Być może zmiana wystroju pomieszczenia, rośliny czy klimat panujący w knajpie pobudzi twoją kreatywność. A być może już masz takie miejsce? 

Twórcze myślenie pomagają pobudzać również ludzie. Spotykając się z innymi, poznajemy inny punkt widzenia na wiele spraw, przejmujemy ich pozytywną energię i chęć do działania. Jeśli chcesz być kreatywny, spotykaj się z ludźmi, którzy również mają głowę pełną pomysłów - pamiętaj, że przebywając z kimś bardzo często, z czasem się do niego upodabniamy.

A może to hobby jest tym czynnikiem, który pobudza cię do działania? Twoje zainteresowania mają dużą wpływ na rozwijanie kreatywności. Niezależnie od tego, czy jest to czytanie książek, fotografia czy rozwiązywanie krzyżówek - takie aktywności poprawiają pracę mózgu i wpływają na koncentrację, a ta sprzyja kreatywnemu myśleniu.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Ćwicz - uprawianie sportu pobudza pracę mózgu

Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać równowagę między ciałem, a umysłem i dotleniają mózg, dzięki czemu nasz umysł jest bardziej wydajny i ma "energię", by tworzyć nowe rzeczy. Ruch pozwala umysłowi uzyskać dostęp do nowych pomysłów, które dotąd były schowane w naszej podświadomości. Przykład? Albert Einstein swoją teorię względności obmyślał, jeżdżąc na rowerze.

Wpływ ruchu na kreatywność potwierdzają również badania naukowe przeprowadzone w Middlsex University, w ramach których porównano kreatywność osób zaraz po sesji ćwiczeń z tą, którą wykazali się ludzie od dłuższego czasu pozostający w spoczynku. Okazuje się, że ci pierwsi byli w stanie przedstawić dużo więcej rozwiązań problemu, niż osoby z drugiej grupy!

Również starożytni Grecy uważali, że ruch (a konkretnie - chodzenie) poprawia jakość i wydajność procesów myślowych. Dlatego czasem warto przerwać pracę i - jeśli mamy taką możliwość - pójść na spacer czy pobiegać. Wystarczy 10 minut aktywności, by nasz mózg zaczął działać sprawniej.

Próbuj nowych rzeczy, szukaj nowych doświadczeń

Często zapominamy o tym, że jeśli nie dajemy naszemu mózgowi nowych bodźów, popada on w stan uśpienia. Robiąc cały czas to samo, wchodzimy w ograniczenia umysłowe, z których później ciężko nam się wykaraskać. Jak temu zapobiec?

Staraj się co najmniej raz w miesiącu robić coś, czego nie wykonywałeś nigdy wcześniej. Zapisz się na kurs lub szkolenie, pójdź na lekcję tańca, zrób sobie wycieczkę do fajnego miejsca lub spróbuj coś, czego wcześniej nie jadłeś. Pamiętaj jednak, by utrzymać równowagę między dającą poczucie bezpieczeństwa rutyną a stymulacją, która w nadmiarze może zaszkodzić.

Robienie nowych rzeczy czy odwiedzanie dotąd nieznanych miejsc poszerza nasze horyzonty i stymuluje kreatywność, dostarczając nowych bodźców dla naszego umysłu. Jeśli chcesz być kreatywny, unikaj rutyny. W jaki sposób? Na przykład zmieniając trasę do i z pracy, odwiedzając nową restaurację czy próbując nowej dyscypliny sportu.

Pamiętaj, że gdy robimy coś innego, zaczynamy patrzeć na świat z nowej perspektywy, pobudzamy odmienne zmysły, sprawiamy, że nasz umysł zaczyna analizować to, co się dzieje. 

Rób regularnie trening kreatywności

  • Znajdź nowe zastosowanie dla znanych przedmiotów - wymyśl jak największą liczbę nowych zastosowań przedmiotów, które cię otaczają. Nie ograniczaj się - żadne rozwiązanie nie jest śmieszne czy niedorzeczne.

  • Zabaw się w filozofa i dokończ pytanie - co by było gdyby...? Na przykład: co by było, gdybym potrafił latać? Co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić?

  • Weź kartkę papieru i stwórz łańcuch skojarzeń. Wybierz słowo, a następnie dopisz obok wyraz, który ci się z nim kojarzy, a do niego - kolejne skojarzenie. Im dłuższy łańcuch stworzysz, tym lepiej. 

  • Szukaj odpowiedzi na nieszablonowe pytania - takie zadanie często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych. Zastanów się, dlaczego studzienki kanalizacyjne są okrągłe? Ile jest piłeczek tenisowych w Polsce?

  • Weź z półki słownik, książkę lub gazetę. Otwórz ją na dowolnej stronie i wskaż losowo trzy słowa. Następnie zanotuj je na kartce i poszukaj określenia, które kojarzy się z wszystkimi trzema.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas