Jak ustalać priorytety? Wykonuj zadania z głową!

Jak ustalać priorytety? Wykonuj zadania z głową!

Koncentracja na jednej rzeczy to bardzo ważna umiejętność. Ważne jest także, aby nie odkładać rzeczy na później, a jeżeli wymaga tego sytuacja, robić to umiejętnie. Przeczytaj, dlaczego koncentracja na jednej rzeczy jest lepsza niż wielozadaniowość. Sprawdź, jak się koncentrować i zwlekać kreatywnie. Popraw swoje wyniki.

Wady wielozadaniowości

Należy pamiętać, że jesteśmy w stanie wykonywać tylko jedną czynność naraz. Badania wskazują, że poczucie, iż można pracować efektywnie, wykonując kilka różnych zadań jednocześnie, jest mylne.

Jeżeli przeskakujesz z zadania na zadanie, musisz na nowo skumulować całe pokłady swojej energii. Uwaga zostaje rozproszona, a praca przerwana.  Po całym dniu takiego funkcjonowania, towarzyszy ci poczucie wypalenia a twoja decyzyjność spada. Co więcej, spada także poziom twojego logicznego rozumowania.

Musisz wiedzieć, że wielozadaniowość jest zdradliwa. Nie jest to najlepszy sposób gospodarowania czasem.  Za każdym razem, kiedy przerywasz swoją pracę, aby zająć się czymś innym, tracisz rytm oraz rozpęd. Często zapominasz, do którego momentu doszedłeś.

Jak się koncentrować?

Aby dobrze zarządzać czasem, musisz sobie wyrobić pewne nawyki – przeczytaj, co jest potrzebne do efektywnego działania.  Najważniejsze to wykształcić w sobie staranne planowanie pracy, ustalanie priorytetów oraz rozpoczynanie swojego dnia od najważniejszych zadań


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Odłóż na bok wszystkie rzeczy, które będą cię rozpraszać. Nie musisz od razu odpowiadać na wszystkie maile czy oddzwaniać na każdy telefon. Możesz sobie wyznaczyć pory dnia, w których będziesz to robić. Pamiętaj, że skupić się należy na jednej rzeczy, a nie na wielu rzeczach naraz. Poprawi to twoją produktywność oraz efektywność.

Jeżeli zaczniesz wykonywać jakieś zadanie, nie przerywaj, dopóki nie będzie ono w pełni ukończone. Dyscyplina to klucz do sukcesu. Dyscyplina pozwoli ci zaoszczędzić czas, dzięki któremu będziesz mógł się rozwijać. Zapisz się na kursy, które rozwiną twoje kompetencje – to także zwiększy twoje szanse na sukces.

Nie ociągaj się! Zwlekanie nie poprawi twoich wyników

Zwlekanie to złodziej czasu. Próżnia, z której nie masz żadnych korzyści. Zwlekanie to największe marnowanie dnia – nie odpoczywasz, ponieważ wiesz, że czeka cię wykonanie pracy, której nie robisz. Nie działasz, zatem masz świadomość, że masz coraz mniej czasu, a i tak musisz wykonać swoje obowiązki. To zamknięte koło, z którego musisz się wydostać.

Każdy ma mało czasu a dużo zajęć. Priorytety są najważniejsze. Do wyznaczonych zadań trzeba podchodzić z głową. Rozsądek sprawi, że będziesz radził sobie lepiej i pokonasz przeciwności. Zadania o dużej wartości – te najważniejsze, muszą zawsze zostać wykonane jako pierwsze.

Technika kreatywnego zwlekania sprawi, że zaczniesz osiągać sukcesy. Odkładaj rzeczy na później świadomie. Najpierw zobacz, jak wygląda twoja lista zadań. Potem wybierz te z nich, których nie zamierzasz wykonywać jako pierwsze – te o niskim priorytecie. Tego typu obowiązki możesz odkładać bez wyrzutów sumienia.

Problem powstaje, wtedy gdy odkładasz najważniejsze rzeczy na później. Pamiętaj, że wszystko da się osiągnąć, jeżeli duży cel podzieli się na mniejsze elementy. Duże zadanie realizuj w częściach – wtedy nie będzie cię ono przerażało i łatwiej będzie ci szybko zacząć. Powtarzaj sobie, że zadanie musisz wykonać w tym momencie. Im więcej razy sobie to powtórzysz. Tym szybciej weźmiesz się do pracy. Działaj z entuzjazmem!

Podziel się