Jak wybrać idealny materac, by się wyspać?

Jak wybrać idealny materac, by się wyspać?

Choć wielu producentów przekonuje, że istnieje materac uniwersalny dla każdego, tak naprawdę nie ma jednego rozmiaru dla wszystkich. Poszukując idealnego materaca, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Dowiedz się, jak wybrać idealny materac, by dobrze wypocząć i mieć energię na kolejny dzień. Sprawdź, jaki rozmiar łóżka jest optymalny dla dwóch osób.

Strony www Strony www

Materac a typ budowy

Przed zakupem zwróć uwagę na swoją budowę. Istnieją trzy typy budowy:

  • Ektomorfik – charakteryzuje się szczupłą budową. Taka osoba ma wąskie biodra i miednicę, długie nogi i ręce, ma mniej tkanki tłuszczowej niż mięśniowej.
  • Mezomorfik – to osoba o średniej budowie, która ma masywne kości i mięśnie, a jej ramiona są szersze od bioder.
  • Endomorfik – wyróżnia się potężniejszą budową, szerokimi ramionami i biodrami.

Oczywiście istnieją typy pośrednie, twoja budowa może być specyficzna. Wybierając materac, zwróć uwagę na swój wzrost i wagę. Jeśli wybierasz materac dwuosobowy, musisz wziąć pod uwagę budowę osoby dominującej.

Materac a pozycja spania

Kolejna ważna kwestia to pozycja spania. Najbardziej popularne pozycje to:

  • Spanie na plecach – popularna pozycja, która jest dobra dla sylwetki, ponieważ zarówno plecy, jak i szyja pozostają w jednej linii (spanie na podusze może zaburzać prawidłową pozycję). Spanie na plecach ma swoje minusy. Osoby wybierające tę pozycję, mogą chrapać lub mieć problemy z bezdechem sennym. Chrapanie zaburza sen i przeszkadza innym w wypoczynku.
  • Spanie na brzuchu – pozycja ta co prawa zapobiega chrapaniu, ale podczas leżenia na brzuchu wyginamy nienaturalnie kręgosłup, co przyczynia się bólu szyi, a także wpływa na zaburzenia postawy.
  • Spanie na boku – uznawane za najlepszą pozycję. W pozycji płodowej należy kłaść się na stronie niedominującej. Oznacza to, że praworęczni powinni spać na lewym boku, a leworęczni na prawym. W pozycji embrionalnej kolana i ręce są lekko zgięte, kręgosłup i szyja układają się naturalnie, co zmniejsza ryzyko chrapania.

Jak przetestować materac?

W sklepach znajdziesz szeroki wybór – materace składane, piankowe, lateksowe, ortopedyczne. Zanim udasz się na zakupy i przystąpisz do testów, poproś o pomoc drugą osobę. Stać w domu z lekko ugiętymi rękami i kolanami, inaczej mówiąc, lekko kucnij, dzięki czemu uzyskasz pozycję embrionalną, ale w pozycji stojącej. Teraz połóż się w takiej pozycji na podłodze i wytrzymaj jakiś czas. Poproś, by ktoś zrobił ci zdjęcie.

Gdy wybierzesz się do sklepu, ułóż się w takiej samej pozycji na materacu i ponownie poproś znajomego o zdjęcie. Jeśli okaże się, że pomiędzy głową a materacem jest luka o szerokości 6 cm, oznacza to, że materac jest za twardy. Jeśli biodro zapada się w materacu i kręgosłup się wykrzywia, a głowa unosi, to znaczy, że materac jest za miękki. Musisz przetestować kilka materacy, by znaleźć ideał.

Niedostatki materaca mogą uzupełnić poduszki, szczególnie gdy materac jest zbyt twardy. W przypadku zbyt miękkiego modelu poduszki tylko pogarszają sprawę. Jeśli znajdziesz jednak idealny materac, poduszka jest właściwie zbędna.

Ważny jest też pokrowiec na materac. Dobry materac powinien mieć hipoalergiczne poszycie, dzięki czemu roztocza kurzu nie będą osiadać na powierzchni i powodować kłopotów z oddychaniem. Materiał powinien być przewiewny, oddychający. Wskazówki te stosują również osoby prowadzące fachowe szkolenia, którym zależy na regenerującym śnie.


Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>


King size bed, czyli łóżko idealne dla pary

Zanim przystąpisz do poszukiwania idealnego materaca, warto zwrócić uwagę na łóżko. Wiele par wybiera łóżka określane przez producentów jako podwójne – zwykle mają one około 140 cm szerokości. Tak naprawdę tego typu łóżko jest zbyt małe dla dwóch osób.

Jedynym słusznym rozwiązaniem dla dwojga powinno być łóżko królewskie. King size bed ma co najmniej 180 cm szerokości. Taka przestrzeń jest optymalna, by dwie osoby dobrze się wyspały. Jeśli wiec twoja sypialnia jest dość mała, lepiej zrezygnuj z szafek nocnych, a wybierz większe łóżko. Zbyt mała powierzchnia do spania sprawia, że partnerzy przeszkadzają sobie nawzajem i stąd pojawiają się kłopoty ze snem.

Dziś często zwracamy uwagę na desing sypialni, tymczasem wygląd powinien być drugorzędną sprawą. Wydajemy więcej na pięknie wyglądającą ramę łóżka, która pasuje do panujących trendów, niż na sam materac. Pamiętaj, że to właśnie materac jest najważniejszy.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, poszycie materaca powinno być wykonane z dobrego materiału. To samo dotyczy pościeli, która też powinna być wykonana z hipoalergicznej i oddychającej tkaniny. Równie ważna jest czystość miejsca, w którym śpisz. Często pierz i wymieniaj pościel. Gdy położysz się do świeżej pościeli, od razu poczujesz się zrelaksowany i łatwiej będzie ci zasnąć.

Przeczytaj, dlaczego drzemka jest ważna.

Źródło: Zestaw do spania. Łóżko wymyślone na nowo [w:] Nick Littlehales, „Śpij dobrze”

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas