Początek roku to idealny czas na zmianę pracy. Dlaczego właśnie teraz warto wysyłać CV?

Początek roku to idealny czas na zmianę pracy. Dlaczego właśnie teraz warto wysyłać CV?

Nowy rok to nowe możliwości. Po grudniu, który jest czasem odpoczynku i dopinania ostatnich projektów, przychodzi styczeń - miesiąc, w którym firmy najczęściej poszukują nowych pracowników. To dobry moment na realizację naszych noworocznych postanowień związanych ze zmianą pracy. Jak się do tego przygotować? Czy warto zmieniać pracę w czasie pandemii?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego styczeń to dobry czas na zmianę pracy?

Zdaniem specjalistów styczeń to dobry czas na zmianę pracy. Wtedy firmy mają już zamknięty poprzedni rok i stare projekty, a z drugiej strony potwierdzony budżet na nowy rok, więc szukają pracowników do realizacji zaplanowanych projektów.

Grudzień najczęściej kojarzy się z przygotowywaniem do świąt i celebrowaniem chwil w gronie rodziny i przyjaciół. W przeciwieństwie do niego styczeń to miesiąc, w którym dosłownie rusza się z kopyta. To właśnie wtedy mamy w sobie mnóstwo motywacji i chęci do działania.

Styczeń jest naprawdę owocny pod względem ofert pracy. Po jesiennej stagnacji na portalach z ofertami pracy pojawiają się nowe ogłoszenia. Związane jest to z samą rotacją pracowników, którzy w tym miesiącu postanawiają wdrożyć poważne zmiany. To zatem świetny czas na poszukiwanie zatrudnienia w obszarze, w którym dotychczas się pracowało lub na całkowity zwrot w karierze. 

Zmiana pracy, a pandemia

Zastanawiasz się, czy okres pandemii to dobry czas na zmianę miejsca zatrudnienia? Taka decyzja może wiązać się z pewnymi obawami. Czy gdy złożymy wypowiedzenie nie zostaniemy na lodzie? Pomimo trudnej sytuacji na rynku nadal są sektory, które poszukują nowych pracowników. Warto pamiętać, że pandemia nie ma tak dużego wpływu na każdą branżę.

Wzmożone zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się m.in. w e-commerce, ponieważ to właśnie do sieci przeniosła się obecnie większość handlu. Nagły wzrost zamówień internetowych spowodował zwiększenie zatrudnienia w magazynach czy logistyce. Poszukiwani są również menagerowie, specjaliści i analitycy e-commerce, a także analitycy business intelligence.

Duży potencjał obserwuje się również w sektorze usług wspólnych dla biznesu, oferującym obsługę księgową, logistyczną czy informatyczną dla firm. Nadal poszukiwani są więc księgowi, specjaliści ds. podatków, analitycy finansowi, analitycy danych oraz specjaliści Service Desk oraz w obszarze obsługi klienta.

W korzystnej sytuacji są także pracownicy z branży IT. W dobie powszechnej kwarantanny firmy potrzebują bowiem sprzętu, narzędzi oraz rozwiązań do pracy zdalnej. Na rynku pracy poszukiwani są eksperci ds. bezpieczeństwa danych, utrzymania sytemów oraz deweloperzy. Zatrudnienie znajdą także specjaliści w obszarze social mediów.


Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>


O co zadbać przed zmianą pracy?

Zdaniem ekspertów zmiana pracy powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Należy przede wszystkim zadbać o własny rozwój, edukację i śledzić to, co dzieje się na rynku. Dobrym pomysłem jest zrobienie testu osobowości, który podpowie, na jakich stanowiskach się sprawdzimy, a jaka praca jest dla nas niewskazana i zidentyfikuje czynniki, które mogą hamować rozwój kariery i produktywność.

Warto również na bieżąco przeglądać oferty pracy, dokładnie czytać wymagania i stopniowo podnosić swoje kwalifikacje na kursach czy szkoleniach. Dokształcanie dla przyszłego pracodawcy jest bardzo ważne. Pokazujemy przez to nasze kompetencje i fakt, że z pasją rozwijamy się w danej dziedzinie. Obecnie wiele kursów i webinariów jest bezpłatnych - dlaczego z nich nie skorzystać?

Przed zmianą miejsca zatrudnienia powinno się także zadbać o poduszkę finansową, która zadba o nasze poczucie bezpieczeństwa. Może się przecież zdarzyć, że nowy pracodawca po okresie próbnym zrezygnuje z naszych usług lub poszukiwanie nowej pracy przedłuży się o miesiąc lub dwa. Warto zatem zabezpieczyć się i odłożyć oszczędności, jeszcze zanim rzucimy swoje stare miejsce pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas