Jak wyrobić w sobie codzienny nawyk czytania?

Jak wyrobić w sobie codzienny nawyk czytania?

Czytanie to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu oraz ciekawa rozrywka. Regularne oddawanie się lekturze rozwija nasze zdolności intelektualne, poszerza horyzonty, uczy, wzbogaca język i pobudza wyobraźnię. Niestety, z książką nie zawsze jest nam po drodze. Chciałbyś wyrobić w sobie codzienny nawyk czytania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? To nic trudnego – poznaj nasze wskazówki!

Strony www Strony www

Wybierz sposób czytania, który polubisz

Najpierw zastanów się, w jaki sposób lubisz czytać. To bardzo ważne pytanie. Pomyśl, czy najlepiej czyta Ci się w ciszy, czy może zamiast książki cenisz sobie poręczne e-booki, które zawsze możesz mieć przy sobie. Potem zgodnie ze swoim ulubionym sposobem wybierz tradycyjną książkę, e-book lub nawet audiobook.

Czytniki e-booków nie męczą oczu tak, jak ekrany komórek, są poręczne i zmieszczą o wiele więcej, niż jedną książkę, dając Ci możliwość wyboru, co chciałbyś przeczytać w danym momencie. Niektórzy cenią sobie czytanie w trakcie treningów – wówczas dobrym pomysłem są książki w formie audio.

Ustal minimalny limit i konkretną porę dnia

Jednym z najczęstszych powodów, dla których twierdzimy, że nie mamy czasu na czytanie, jest brak planu. Jeśli nie zaplanujesz sobie czasu na czytanie, zawsze znajdziesz jakąś wymówkę.

Aby robić postępy, ustal sobie minimalny limit czytania. Możesz codziennie przeznaczać na lekturę kwadrans lub zdecydować się na konkretną liczbę stron. Pamiętaj, aby na samym początku nie narzucać sobie zbyt dużych wyzwań. Lepiej ustawić poprzeczkę niżej, ale ją przeskoczyć. Wówczas wzrośnie również Twoja motywacja.

Może pomóc Ci także znalezienie jednej, stałej pory na czytanie, np. pół godziny rano albo kwadrans przed snem. Poeksperymentuj i sprawdź, jaki sposób sprawdza się u Ciebie najlepiej. Być może uda Ci się wygospodarować rano czas na czytanie i nawet nie odczujesz w trakcie dnia efektów krótszego snu.

Znajdź czas na codzienne czytanie

Aby wyrobić w sobie czytelniczy nawyk, pomyśl o tym, że czas na czytanie jest prawie zawsze. Możesz przecież czytać nie tylko w domu, ale również w autobusie, wracając z pracy, stojąc w korku czy w trakcie relaksującej kąpieli. Audiobooków słuchaj podczas treningów, zakupów czy spacerów z psem.

Warto też mieć zawsze książkę przy sobie. Dzięki temu będziesz mieć szansę ją otworzyć (lub uruchomić) w każdym momencie, kiedy nie będziesz mieć nic innego do roboty – na przystanku, w banku czy w trakcie przerwy na lunch. 

książki

Stwórz listę z dobrymi książkami, które chcesz przeczytać

Taka lista jest bardzo dobrym pomysłem z dwóch powodów. Po pierwsze, kiedy coś zapiszesz – stanie się to realne. A po drugie, świetnie jest patrzeć, jakie robisz postępy. W takiej liście chodzi też w pewnym sensie o to, aby ekscytować się tym, co fajnego możemy przeczytać. Zaglądając do niej regularnie, będziesz też odczuwać motywację, aby skreślać kolejne pozycje. To bardzo przyjemne! 

Jeśli jesteś fanem motywacji zewnętrznej, podziel się swoją listą dobrych książek z kimś bliskim albo w mediach społecznościowych. Może stworzysz nowe czytelnicze wyzwanie? Pamiętaj też, że czasy nudnych lektur już dawno za Tobą. Jeśli konkretna pozycja Cię męczy albo nie wyciągasz z niej niczego wartościowego – daj sobie z nią spokój. Tylko się zniechęcisz. W kolejce czeka mnóstwo innych!

Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź.>>

Praktyka czyni mistrza

Jaki jest sposób na wyrobienie nawyku czytania? Czytaj! I to jak najwięcej! Nie tylko książki ze swojej listy, ale również bajki dzieciom na dobranoc, artykuły na smartfonie, a nawet informacje na tyle każdego kosmetyku! Im więcej czytasz, tym więcej chcesz czytać. 

Żaden nawyk nie tworzy się od razu. Potrzeba czasu, aby przyzwyczaić się do danej czynności i wpleść ją w swój codzienny rytm dnia. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku pominiesz kilka dni czytania lub po prostu o tym zapomnisz. Daj sobie czas, a efekty na pewno się pojawią.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas