Jak dostrzec mechanizm, który stoi za naszym nawykiem?

Jak dostrzec mechanizm, który stoi za naszym nawykiem?

Nawyki to nasza codzienność. Często robimy rzeczy, których nie chcielibyśmy robić – automatycznie. Nasz mózg wypracował sobie mechanizmy, którym trudno nie ulegać. Możesz jednak zmienić dużo a złe nawyki przekształcić w dobre. Przeczytaj, jak zrozumieć zasadę nawyku, który nami rządzi. Poznaj trening świadomości i popraw jakość swojego życia.

Strony www Strony www

Jak zrozumieć zasadę nawyku?

O pętli nawyku możemy przeczytać w niejednym artykule – wskazówka, zachowanie nawykowe, nagroda. Te trzy elementy w dużej mierze determinują nasze codzienne zachowania. Aby je zmienić, potrzebny jest proces – przeczytaj, co dokładnie kryje się za hasłem pętla nawyku.

Niektóre działania mogą pomóc nam w zrozumieniu mechanizmu. Warto poznać metody, które pozwolą nam zrozumieć, co kryje się za naszym zachowaniem.

Problemy behawioralne

Problemy behawioralne są odpowiedzią na problemy lub sytuacje, z którymi próbujemy sobie poradzić. Nie zawsze jest to łatwe. Kształtujemy zatem w sobie zachowania, które dają chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie są destrukcyjne. Pierwszy krok to zauważyć problem, wyrazić głęboką chęć walki z nim oraz wierzyć, że to się uda. Opowiedz sobie na pytanie, jakie pragnienia napędzają daną pętlę nawyku. Sprawdź, jak pokonać nawyk.

Trening świadomości

Uświadomić sobie, jakie mechanizmy stoją za naszym zachowaniem, nie jest proste.  Dlaczego robimy to, co robimy? Tutaj każdy musi znaleźć własną odpowiedź. Co wyzwala nawykowe zachowanie? Uczciwe opisanie tego to trening świadomości i pierwszy krok w zmianie, która ma dokonać się w naszym życiu.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Nawyki wypracowaliśmy na przestrzeni jakiegoś czasu. Nie pamiętamy już, co je uruchomiło i nie zwracamy uwagi na to, co je nieustannie uruchamia na nowo. Dlatego też trzeba przejść ten proces świadomie. Jak już przyznamy się przed samym sobą, co uruchamia w nas pewne zachowania teraz czas na działanie.

W ciągu dnia możemy zacząć notować nasze impulsy. Wiedząc, jakie wskazówki uruchamiają nas do włączenia nawykowego zachowania, możemy odpowiadać na nie innym zachowaniem. Potem sprawdźmy, czy nam się to udało i czy za każdym razem szkodliwe zachowanie byliśmy w stanie podmienić na inny nowy nawyk? Nasze małe sukcesy świętujmy zrobieniem sobie nagrody – wyjście do kina, chwila relaksu przed telewizorem po spełnionym zadaniu to nagroda, która będzie działać na nasz mózg i pokazywać mu, że warto było wykonać pracę.

Reakcje współzawodniczące

Takie działania określa się mianem reakcji współzawodniczących. Oznacza to zmianę zachowań przy jednoczesnym zachowaniu wskazówek i nagród. Nie likwidujemy przyzwyczajenia – zmieniamy je. Działamy zgodnie z tym, jak pracuje nasz mózg. Odkrywamy jego mechanizmy i pracujemy na tym, co jest nam dostępne i dzięki czemu możemy osiągnąć sukces.

Wiara a trwałe zachowania

Wprowadzenie nowego modelu do swojego życia jest ważne. Ale bez wiary, że to się uda, że można coś zmienić, można mieć problem z trwałością nowego modelu. Wiara w dużej mierze przyczynia się do tego, że nam się udaję. Wewnętrzne nastawienie jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym nasz sukces. Pomóc w nowych sytuacjach zawsze może grupa osób. Zapisanie się na różnego rodzaju szkolenia będzie pomocne. Szukajmy nowych bodźców i starajmy się zrozumieć siebie i odkryć, na jakich zasadach funkcjonujemy.

Źródło: Charles Duhigg „Siła nawyku

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas