Jak dobrze zacząć dzień w pracy?

Jak dobrze zacząć dzień w pracy?

Budzisz się i mimo szczerych chęci nie jesteś w stanie wykrzesać z siebie odrobiny energii? Wstajesz z łóżka z mnóstwem planów, z których później nic nie wynika? Co zrobić, aby to zmienić i dobrze rozpocząć dzień w pracy, niezależnie od tego, czy działamy w domu czy w biurze? Poznaj kilka czynności, o które warto zadbać o poranku, by pracować efektywnie i nie marnować czasu.

Strony www Strony www

Wysypiaj się i unikaj drzemki

Aby wstawało się lepiej, warto spać optymalnie długo. O tym, że należy się wysypiać, z pewnością wiesz. Kiedy jesteś niewyspany, nie masz energii i trudno skupić Ci się na swoich obowiązkach. Jednak czy wiesz, że zbyt długi sen również szkodzi? Aby go unikać, warto m.in. zrezygnować z funkcji "drzemka" w telefonie. 

Drzemka to rozleniwiacz, który od razu zmienia Twoje nastawienie na "chcę odwlec swoje obowiązki w czasie". Stąd już tylko krok dzieli Cię od rozpoczęcia słabego dnia. Co da Ci te dodatkowe 15 minut? Czy nie lepiej od razu wstać i zacząć dzień, by wyrobić się ze wszystkimi obowiązkami? Spróbuj wstawać od razu po usłyszeniu dźwięku budzika. Gwarantujemy, że Twoje samopoczucie się polepszy!

Poćwicz!

Ale nie chodzi tutaj o trening, po którym ledwo będziesz chodzić i kolejne 15 minut spędzisz pod prysznicem. Rano warto pomyśleć o lekkiej gimnastyce, która pomoże zachować zdrowie i pełniej przeżyć dzień. 

Dowodów na korzystne działanie takich porannych ćwiczeń jest sporo. Autorzy badania opublikowanego w 2019 roku na łamach „British Journal of Sports Medicine” sprawdzili, jak dawka umiarkowanego wysiłku z rana wpływa na wydajność intelektualną starszych osób. Okazało się, że ćwiczenia poskutkowały podwyższeniem poziomu ważnej dla funkcjonowania mózgu cząsteczki – neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego oraz poprawiły zdolności umysłowe.

Medytuj

Medytacja to świetny sposób na oczyszczenie umysłu i uwolnienie się od stresu. Pomaga lepiej skoncentrować się na zadaniach, które mamy do wykonania. Warto wykonywać ją wczesnym rankiem zaraz po porannej gimnastyce. Kiedy skończysz ćwiczenia i będziesz już rozbudzony, postaraj się poświęcić kilka minut, aby spokojnie usiąść i oczyścić umysł.

Nie masz doświadczenia? Jednym z najprostszych sposobów ćwiczeń jest po prostu skoncentrowanie się na oddechu. Poranna medytacja pozwoli Ci się cieszyć wszystkimi korzyściami zdrowotnymi, które z niej płyną. Dzięki niej rozpoczniesz swój dzień od skupienia się na sobie i swoich potrzebach.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >> 

Zjedz śniadanie

Czy wiesz, że osoby jedzące dobrej jakości śniadania, przyjmują więcej potrzebnych witamin oraz minerałów i lepiej radzą sobie w pracy czy szkole? Pamiętaj, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Obok snu, jedzenie jest drugim elementem natury, której nie da się oszukać. Początek pracy warto spędzić bardziej produktywnie, niż myśląc o tym, jak bardzo jest się głodnym.

Jakie śniadania warto jeść? Dietetycy zalecają m.in. produkty pełnoziarniste, jaja, rośliny strączkowe, orzechy, chude mleko i przetwory mleczne, owoce i warzywa. Wybierając płatki śniadaniowe, warto zatroszczyć się o to, by mnie zawierały dużych ilości cukru. Poranną kawę najlepiej wypić już po zjedzeniu śniadania.

Pracujesz w domu? Ubierz się

Pracujesz w domu? Koniecznie unikaj sytuacji, w której pozostajesz cały dzień w łóżku z laptopem na kolanach i w piżamie. To, w co się ubieramy, ma wpływ na poziom naszej produktywności. Dzieje się tak, ponieważ odzież ma charakter symboliczny i mocno wpływa na pewność siebie człowieka. Badania pokazują również, że istnieje zależność między tym, jak dużo czasu spędzamy nad przygotowaniem się do danego wyjścia, a poziomem gotowości do budowania relacji z ludźmi. Okazuje się, że im dłużej się szykujemy, tym nasz networking jest skuteczniejszy.

Pracując zdalnie, warto ubrać się tak, jakbyśmy właśnie mieli jechać do biura. Wypróbuj ten sposób, a Twoja motywacja z pewnością wzrośnie! Założenie "ciuchów do pracy" pomaga również odgraniczyć czas pracy od czasu odpoczynku. 

Określ swój cel na dany dzień

Aby praca szła dobrze, warto zaplanować sobie wcześniej zadania na dany dzień. Możesz zrobić to poprzedniego wieczora lub rano, na przykład w formie czytelnego harmonogramu. Najlepiej, aby cele spełniały kryteria SMART – były konkretne, dobrze określone i mierzalne. 

Jeśli rano wyznaczysz sobie ambitne cele, poczujesz się bardziej zmotywowany, aby za nimi podążać w ciągu dnia i z większym prawdopodobieństwem wykonasz to, co masz do zrobienia. Najważniejsze obowiązki zaplanuj na początek dnia. Dlaczego? Nasz umysł jest najbardziej wydajny w pierwszych godzinach pracy. Z biegiem czasu zmniejsza się nasza zdolność do koncentracji.

A jeśli masz problemy z odkładaniem obowiązków na później, to przeczytaj, jak przestać prokrastynować w życiu i pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas