Perswazja a manipulacja. Czym się różnią?

Perswazja a manipulacja. Czym się różnią?

Perswazja i manipulacja to dwa zjawiska, które nie zawsze łatwo odczytać. Zarówno z jednym, jak i drugim mamy do czynienia na co dzień i chętnie wykorzystujemy je w biznesie. I perswazja, i manipulacja mają na celu wywarcie wpływu na drugą osobę, jednak innymi metodami. Dowiedz się czym jest perswazja, a czym manipulacja i jak je odróżnić. Przeczytaj, jak nie zostać zmanipulowanym.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest perswazja?

Perswazja polega na przekonywaniu do swoich racji. Zastosowanie odpowiedniej techniki pomaga przekonać innych do tego, co chcemy osiągnąć. Perswazja opiera się nie tylko na logice i twardej argumentacji, ale także odwoływaniu do emocji drugiej strony. Z perswazją mamy do czynienia już od najmłodszych lat, gdy rodzice wykorzystują ją do kształtowania postaw swoich dzieci. Z perswazją spotykamy się też na co dzień zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Siłę perswazji warto wykorzystać właśnie w biznesie.

Więcej o perswazji dowiesz się na wybranych szkoleniach i kursach.

Co to jest manipulacja?

Manipulacja w odróżnieniu do perswazji kojarzy się negatywnie. Polega na przekonywaniu do swoich racji, nawet jeśli są one sprzeczne z interesem drugiej osoby. Manipulatorzy tak naprawdę oszukują drugą stronę, by osiągnąć własne korzyści, często sięgając po środki i zabiegi, które maskują ich niemoralne zachowanie. Przekaz jest tuszowany, nic nie jest podawane wprost, a sytuacja przedstawiana jest w sposób pozornie korzystny. W manipulacji wykorzystuje się podobne narzędzia jak w perswazji, dlatego tak trudno je odróżnić.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Czym różni się perswazja od manipulacji?

Rozróżnienie tych zjawisk sprawia wiele kłopotów. Zarówno perswazja, jak i manipulacja dotyczy wywierania wpływu na drugą osobę. Inne są jednak metody, po które sięgają manipulatorzy oraz osoby stosujące perswazję. To bardzo ważne, by nauczyć się je rozróżniać, szczególnie w biznesie.

Głównym celem perswazji jest przekonanie do własnych racji. Nie ma tu mowy o stosowaniu nieczystych technik wykorzystujących niewiedzę drugiej strony, które mogą doprowadzić do jej szkody. Argumentacja opiera się wyłącznie na faktach, a druga osoba świadomie podejmuje odpowiednie decyzje.

Z kolei celem manipulacji jest również przekonanie drugiej strony, jednak skutki podjętej decyzji mogą być dla niej niekorzystne. Odbiorca nie jest świadomy, że wywierany na niego wpływ może doprowadzić do podjęcia przez niego niewłaściwych działań. Liczą się wyłącznie potrzeby manipulatora, który jest w stanie sięgnąć nawet po kłamstwo, byle by tylko przekonać do swojego zdania.

Reasumując, podstawowym kryterium, na podstawie którego jesteśmy w stanie odróżnić perswazję od manipulacji, jest pozycja drugiej strony. Jeśli odbiorca nie ma świadomości, że wywieramy na niego wpływ, a dodatkowo wprowadzamy go w błąd, by osiągnąć wyłącznie jednostronne korzyści, możemy mówić już o manipulacji.

Poznaj 6 skutecznych technik perswazji.

Jak nie dać się manipulacji?

Nie jest to łatwa sztuka, ponieważ wprawni manipulatorzy stosują świetne techniki i maskują swoje niecne zamiary. Umiejętność wychwycenia manipulacji jest szczególnie ważna w biznesie, by nie stracić swojej pozycji w czasie ważnych negocjacji. Wydaje się, że najlepszą metodą jest świadomość bycia ofiarą. Dopiero, gdy zdamy sobie sprawę, że jesteśmy manipulowani, możemy powiedzieć stop. Przede wszystkim należy być czujnym i ostrożnym. Warto spojrzeć na sprawę z dystansem i nie kierować się emocjami. Uczucia nie zawsze są dobrym doradcą. Należy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i nauczyć się bycia asertywnym. Własne zdanie i nieuleganie wpływom są bardzo ważne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas