Jak zatrzymać dobrego pracownika?

Jak zatrzymać dobrego pracownika?

Dobry pracownik to skarb na wagę złota. Czasami bywają sytuacje, w których pracownikowi nie można zagwarantować wszystkiego, co by chciał i na co zasługuje. Warto pomyśleć, jak skutecznie zatrzymać przy sobie dobrego pracownika. Sprawdź, jak zadbać o relacje szef – podwładny i przeczytaj, co to jest awans poziomy.

Doskonalenie relacji szef – podwładny jest najważniejsze

Doceniaj pracowników, którzy prezentują nastawienie korzystne dla zespołu. Optymiści, którzy są zaangażowani w pracę i wykazują własną inicjatywę, a do tego chcą się rozwijać i wspierać kolegów to pracownicy, na których powinno ci zależeć. Przeczytaj, w jaki sposób nagradzać podwładnych.

Pamiętaj, że każdy twój pracownik ma zalety. Naucz się je dostrzegać i doceniać. Dzięki takiej postawie stworzysz warunki do twórczego działania, większej lojalności oraz bardziej odpowiedzialnych postaw.

Co to jest awans poziomy i jak go budować?

Jeżeli awans pracownika nie jest możliwy lub sam pracownik nie chce tego rodzaju wyróżnienia, bo dobrze czuje się na swoim stanowisku, istnieje inna możliwość dania satysfakcji zawodowej. Tą możliwością jest awans poziomy, czyli specjalna pozycja w zespole. Do form awansu poziomego zaliczyć można:

  • pozycję coacha – pomocną przy tworzeniu mechanizmu wzajemnej edukacji. Warto powołać do roli coacha najlepszych pracowników – da im to poczucie satysfakcji oraz szczególnej pozycji w firmie;
  • pozycję trenera – pozycja trenera wewnętrznego da szansą doświadczonemu pracownikowi wyjść z rutyny i podjąć nowe wyzwanie;
  • pozycja specjalisty – pomoże w utrzymaniu cennych pracowników.

Aby pozycja specjalisty miała znaczenie, warto uruchomić w firmę szkolenia na wzór studiów podyplomowych. Dzięki temu w systematyczny sposób będzie można dostarczyć wiedzę pracownikowi. Kurs, który zakończy się egzaminem wewnętrznym, będzie dawał certyfikat, który nie jest pustym papierem.

Wszystkie te przywileje warto połączyć ze zwiększeniem jego niezależności i decyzyjności – wszystko to sprawi, że pracownik będzie czuł się wyjątkowo i będzie miał większą motywację do pracy. Będzie zadowolony z rozwoju swojej kariery, zatem nie będzie szukał pracy u konkurencji.

Jak umożliwić pracownikowi rozwój osobisty?

Dbanie o rozwój pracownika jest najważniejsze. Podwładny, który się nie rozwija i cały czas wykonuje rutynowe zadania, łatwo się wypala. Jako szef nie możesz na to pozwolić. Możesz wysłać pracownika na kursy, które umożliwią rozwój zawodowy. Musisz jednak pamiętać, że praca to nie wszystko.

Pracownik ma także swoje potrzeby pozazawodowe – rodzinę, hobby, pasje. Należy to uszanować. Szef powinien często dawać sygnały, że rozumie, akceptuje i wspiera prywatne potrzeby pracownika. Jeżeli podwładny potrzebuje tygodnia wolnego, aby wybrać się na turniej tenisowy, przystań na jego prośbę. Pracownik zadowolony z życia, będzie lepiej wykonywał swoje zadania, jego motywacja do działania także będzie większa, a jeżeli ma on szefa, który potrafi uszanować jego potrzeby, nie będzie on szukał innej pracy. Będzie bał się, że przyszły zwierzchnik może nie być wyrozumiały.

Jak rozstać się ze sprawdzonym pracownikiem, chroniąc interes firmy?

Jeżeli twoje staranie nie pomogły i pracownik podjął ostateczną decyzję o odejściu, nie powinieneś walczyć do upadłego. Teraz głównym twoim zadaniem będzie zminimalizowanie kosztów odejścia pracownika i ochrona interesów zespołu.

Pamiętaj, że pracownikowi zależy na dobrej opinii – skłonny jest zatem do różnych kompromisów podczas odejścia – sprawdź, jak rozmawiać z odchodzącym pracownikiem

Podziel się