8 zachowań, które wskazują na brak inteligencji emocjonalnej

8 zachowań, które wskazują na brak inteligencji emocjonalnej

Osoby o niskiej inteligencji emocjonalnej mają poważne kłopoty zarówno w relacjach z partnerem i przyjaciółmi, jak i w kontaktach z kolegami i koleżankami w pracy. Takim osobom bardzo ciężko jest współpracować i osiągnąć sukces. Dowiedz się, jakie zachowania ewidentnie wskazują na brak inteligencji emocjonalnej. Sprawdź, jak szybko rozpoznać takie osoby.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

1. Niekontrolowanie własnych emocji

Osoby z niską inteligencją emocjonalną nie potrafią pohamować swoich gwałtownych emocji. Pod wpływem silnego stresu czy dużego zdenerwowania mogą wybuchnąć nagłym gniewem lub wpaść w niespodziewany atak paniki. Dodatkowo nie potrafią poradzić sobie z problemami. Specjaliści od szkoleń, wskazują, że gdy ktoś skrytykuje takie osoby, od razu stają się agresywne i przechodzą do ataku, zamiast konstruktywnie porozmawiać.

2. Nieokazywanie emocji

Przeciwieństwem wybuchowej agresji jest emocjonalna obojętność, czyli nieokazywanie żadnych uczuć na co dzień. Niezależnie od tego, czy taka osoba ogląda komedię czy obyczajowy dramat, zachowuje się tak, jakby nic nie robiło na niej żadnego wrażenia. Nie okazuje smutku, jeśli bliskiej osobie zdarzy się wypadek, ani radości, gdy ktoś z przyjaciół osiągnie sukces. Dodatkowo często tłumaczy, że emocje nie są najważniejsze, a według niej liczy się wyłącznie pragmatyczne podejście do życia.

3. Nierozumienie drugiej strony

Chodzi tu przede wszystkim o nieodczytywanie emocji innych osób i zachowywanie się nieadekwatnie do sytuacji, w której się one znajdują. Mogą to być bezpodstawne uwagi czy rzucanie żartami, gdy druga osoba jest w ponurym humorze.  Osoby, którym brakuje inteligencji emocjonalnej, brakuje również empatii. Nie wiedzą, że komuś może być źle i mogą kogoś zranić. Może się to również przejawiać się w braku cierpliwości do tłumaczenia drugiej stronie, czego się od niej oczekuje i podkreślaniu swojej irytacji.

4. Nieodczytywanie niewerbalnych sygnałów

Osoby, które mają niską inteligencję emocjonalną, nie potrafią odczytywać fizycznych bodźców. Wyraz twarzy nic im nie mówi, więc każdy sygnał mogą rozumieć błędnie. Takie osoby również same nie potrafią wyrażać swoich emocji poprzez mimikę. Najczęściej zachowują kamienną twarz niezależnie od nastroju.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


5. Uznawanie wyłącznie własnych poglądów

To poniekąd wiąże się z niezrozumieniem drugiej strony. Osoby, którym brakuje inteligencji emocjonalnej, patrzą wyłącznie na siebie i uważają, że zawsze mają rację. Nie przyjmują do wiadomości, że ktoś może mieć inne zdanie. Nie tolerują odmiennych poglądów, więc przekonanie ich do czegoś graniczy z cudem.

6. Przekraczanie cienkiej granicy żartu

Nieodczytywanie emocji innych i niedostosowywanie swojego zachowania do sytuacji powoduje, że osoby z niską inteligencją emocjonalną nie potrafią żartować. Rzucają dowcipami w nieodpowiednim momencie i często przekraczają granicę dobrego smaku, co wywołuje zażenowanie i dyskomfort wśród innych osób.

7. Zrywanie relacji

Takie osoby nie mają zbyt wielu przyjaciół i znajomych. Nie potrafią nawiązać trwałej relacji lub w ogóle nie podejmują żadnych prób. Gdy już uda im się nawiązać z kimś kontakt, mogą pod byle pretekstem zerwać znajomość.

8. Obwinianie innych

Osoby z niską inteligencją emocjonalną nie widzą swoich wad, więc winę za wszystkie swoje porażki zawsze przerzucają na inne osoby. Zdarza się, że mają wieczne pretensje zarówno do najbliższych osób, jak i współpracowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas