Zawody przyszłości. Który wybrać i jak być elastycznym na rynku pracy?

Zawody przyszłości. Który wybrać i jak być elastycznym na rynku pracy?

Automatyzacja i nowe technologie mogą sprawić, że niektóre zawody za kilka lat przestaną być potrzebne. Pojawią się za to nowe, związane z nieustannym postępem technologicznym. Kogo będą szukali pracodawcy za 5, 10, 15 lat? Czego warto się uczyć, by móc znaleźć zatrudnienie? Dlaczego elastyczność na rynku pracy jest tak ważna? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na te nurtujące pytania.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie stanowiska będą się liczyły w przyszłości?

W ciągu kilku lat w Polsce może wzrosnąć zapotrzebowanie na osoby zajmujące się opieką zdrowotną, zwłaszcza nad osobami starszymi. Szacuje się, że w 2030 roku w naszym kraju emeryci będą stanowili prawie 40% całego społeczeństwa. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że przewidywania dotyczące emerytur nie są zbyt optymistyczne, a to może oznaczać, że siła nabywcza rencistów nie pozwoli im na skorzystanie ze specjalistycznych usług.

Za kilka, a nawet kilkanaście lat z pewnością nadal będą potrzebni specjaliści IT. Zapotrzebowanie na developerów jest bardzo duże. Nie trzeba jednak być programistą, by pracować w tej branży. Zatrudnienie znajdą również project i product menagerowie, osoby zajmujące się przetwarzaniem danych, specjaliści ds. obsługi klienta, help desk, specjaliści użyteczności UX a także specjaliści ds. rozwoju i skalowania biznesu. O zatrudnienie nie powinni martwić się również Ci, którzy rozwijają swoje kompetencje w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji.

Zawody przyszłości - programista

W Polsce utrzymuje się trend na zdrowy tryb życia. Z roku na rok coraz więcej osób zaczyna dbać o swoją sylwetkę i zdrowe odżywianie. Pojawiają się trenerzy, specjalistyczne zabiegi i zapotrzebowanie na dietetyków. Wiele osób chce zmienić swoją dietę, korzystając z usług osób, które naprawdę się na tym znają. Coraz więcej jest również pacjentów, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi m.in. z tarczycą. Jeśli planujemy rozwój w tym kierunku, musimy jednak pamiętać, że w tym zawodzie trudno się wybić.

Badacze przewidują także, że miejsca pracy będą się pojawiać w branży biotechnologicznej, ze względu na możliwość jej wykorzystania w różnych dziedzinach przemysłu. Zawód biotechnologa obecnie cieszy się rosnącą popularnością za granicą, w Polsce jego dynamiczny rozwój dopiero nastąpi. Znaczące będą również takie... 

Umiejętności, dzięki którym znajdziemy zatrudnienie

W przyszłości będą istotne przede wszystkim umiejętności cyfrowe. Obecnie są one potrzebne na przynajmniej połowie stanowisk pracy, za kilka lat sytuacja nie ulegnie zmianie – biegłość w posługiwaniu się aplikacjami stanie się wręcz koniecznością. 

Ważna będzie również umiejętność uczenia się. Z raportu Person przeprowadzonego w USA i Wielkiej Brytanii wynika, że w 2030 roku 1/5 obecnych zawodów prawie nie będzie istnieć, a to oznacza, że konieczna będzie ciągła nauka, by możliwa była adaptacja do nowych stanowisk. 

Charakterystyczna dla zawodów przyszłości jest ich wielowymiarowość i brak sztywnych granic kompetencji. Osoby, które będą starały się o dane stanowiska, muszą cechować się dużą otwartością i elastycznością, by móc zdobywać potrzebne kwalifikacje. Ci, którzy nie potrafią się szybko przystosować, nie będą w stanie odnaleźć się na dynamicznym rynku pracy.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >> 

Jak być elastycznym na rynku pracy?

Dzisiaj, aby być konkurencyjnym na rynku pracy, trzeba być elastycznym. Tak będzie też w przyszłości. Na rynku pracy za kilkanaście lat najlepiej poradzą sobie osoby, które łatwo się uczą i stale inwestują w nabywanie oraz doskonalenie nowych umiejętności.

Jak być elastycznym? Ważne jest, aby śledzić zmiany na rynku pracy w zawodzie, który wykonujemy i w zawodach do niego pokrewnych. Musimy znać swoją konkurencję, aktualne wymogi na nasze stanowisko, ciągle analizować trendy związane z branżą, w której pracujemy. Te zmieniają się wraz z rozwojem nowych technologii, wytycznych klienta, a nawet wymogów prawnych.

Jeśli zauważymy, że wykonywany przez nas zawód zagrożony jest bezrobociem, musimy działać wcześniej. Dlatego ważne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności, np. na specjalistycznych kursach, co da nam bazę do dalszego rozwoju zawodowego. Dzięki temu nie tylko utrzymamy się na rynku pracy, ale również umocnimy swoją pozycję w nowych obszarach, przez co ewentualna zmiana pracy będzie mniej bolesna. 

Obecnie zdolność adaptacji do zmieniających się warunków na rynku pracy jest konieczna i jeśli w tej kwestii wykażemy się ignorancją, nasze miejsce zajmą bardziej ambitni kandydaci. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas