Czy warto skorzystać z pomocy coacha?

Czy warto skorzystać z pomocy coacha?

Jesteś zmęczony swoją pracą? Chciałbyś, by w Twoim życiu coś się zmieniło? A może planujesz, by Twoja kariera poszła w nieco inną stronę, niż zmierza teraz? Szukasz kogoś, kto pomoże Ci wyznaczyć cele, dostrzec Twoje mocne strony, spojrzeć na problem z innej perspektywy? Zastanów się nad skorzystaniem z pomocy coacha. Przeczytaj, na czym polega i w czym może pomóc coaching kariery.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest coaching?

Mówiąc ogólnie, coaching jest metodą wsparcia drugiej osoby w rozwiązywaniu jej problemów. Jego fundamentami są indywidualizm – a więc dążenie do znalezienia rozwiązania dedykowanego konkretnemu człowiekowi – oraz samodzielność – ponieważ coach wspiera w znalezieniu rozwiązania, ale to dana osoba podejmuje decyzję, w jaki sposób będzie działać.

Coaching pomaga nie tylko rozwiązać bieżące problemy, ale również zdobyć umiejętność radzenia sobie z podobnymi przypadkami w przyszłości bez konieczności sięgania po kolejne wsparcie. Ta metoda nie jest jednak dla wszystkich – jeśli chcesz przekonać się, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie, zachęcamy do lektury dalszych akapitów.

Jaka jest rola coacha?

Zastanawiasz się, jaka właściwie jest rola coacha? Co da Ci rozmowa z obcym człowiekiem? Przede wszystkim coach uważnie słucha. To bardzo ważne – bowiem już sama świadomość bycia wysłuchanym pozwala na jaśniejsze myślenie i przybliża Cię do znalezienia rozwiązania.

Coach zadaje również pytania otwarte. Dają one możliwość samodzielnego wyboru i w przeciwieństwie do pytań zamkniętych nie sugerują, co powinieneś zrobić. 

Podczas spotkań coach proponuje wykonywanie ćwiczeń, które pozwalają odkryć, na czym polega istota problemu, gdzie leżą główne trudności, jakie przekonania utrudniają Twoją zmianę i jakie masz opcje działania.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak >>>

Jak wygląda praca z coachem?

Praca z coachem za każdym razem wygląda trochę inaczej, ale pewne punkty spotkań są stałe. Po pierwsze podczas spotkania uczysz się, jak poprawnie wyznaczać cele. Wydaje Ci się to proste? Nic bardziej mylnego. Dobrze wyznaczony cel nie może być zbyt ogólny czy niejasny. Musi być również mierzalny, a więc konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie "po czym poznasz, że osiągnąłeś swój cel?".

Podczas spotkań zaczynasz dostrzegać problem z innej perspektywy. Dzięki coachingu nie podążasz dalej utartymi ścieżkami, które stosujesz od lat a próbujesz innych rozwiązań. To właśnie one mogą dać Ci rezultaty, których oczekujesz. Odkrywasz również swoje mocne strony i uczysz się, jak je wykorzystywać. Świadomość mocnych stron sprzyja rozwojowi i pomaga rozwiązać problem.

Co ważne, w trakcie spotkania otrzymujesz również informację zwrotną, ale nie krytykę czy ocenę. Dzięki temu łatwiej Ci wprowadzić w swoim działaniu sensowne zmiany.

Coaching kariery – kiedy warto z niego skorzystać?

  • Jesteś zmęczony swoją pracą

  • Czujesz, że Twoja obecna praca nie jest tym, co chcesz robić w życiu

  • Jesteś na początku swojej drogi zawodowej i chcesz opracować plan, który pomoże Ci dojść do wymarzonego stanowiska

  • Szukasz nowego pomysłu na swoją karierę

  • Chcesz być bardziej zauważalnym i docenianym, by awansować i realizować swoje ambicje zawodowe

  • Doświadczyłeś w pracy sytuacji, które zachwiały Twoją pewnością siebie i chciałbyś odbudować wiarę w siebie i swoje kompetencje

Pamiętaj, najważniejsze jest, abyś widział w swojej pracy sens i mógł się z nią identyfikować. Tylko wtedy będziesz odnosić sukcesy, które będą Cię cieszyć.

A dla jeszcze lepszych efektów, sprawdź nasz artykuł, w którym doradzamy, jak dobrze zacząć dzień w pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas