Najdziwniejsze pytania, które możesz usłyszeć na rozmowie o pracę

Najdziwniejsze pytania, które możesz usłyszeć na rozmowie o pracę

Szukasz nowej pracy? A może dopiero rozpoczynasz swoją karierę? W takim razie z pewnością czeka Cię niejedna rozmowa kwalifikacyjna. Tego rodzaju wywiad jest jednym z kluczowych narzędzi w procesie selekcji kandydatów. Coraz popularniejszym sposobem na sprawdzenie predyspozycji do danego zawodu są nietypowe pytania rekrutacyjne. W poniższym tekście prezentujemy przykłady takich niezwykłych zadań i pokazujemy, jak zaimponować rekruterom kreatywnymi odpowiedziami. Zapraszamy do lektury! 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi

Czy wiesz, jaka jest kluczowa zasada zakończonej sukcesem rozmowy o pracę? Nie daj się zaskoczyć! Okazuje się bowiem, że powodem rezygnacji z większości kandydatów jest najczęściej brak lub nieumiejętność odpowiedzi na podstawowe pytania. Choć spotkanie kwalifikacyjne jest najbardziej stresującym etapem całej rekrutacji, to można się na nie odpowiednio przygotować.

Podczas rozmowy następuje weryfikacja podanych przez kandydata informacji w CV. Dzięki takiemu spotkaniu rekruter może lepiej poznać potencjalnego pracownika i sprawdzić, czy nadaje się on na oferowane stanowisko. Dlatego też często korzysta się z puli ogólnych pytań rekrutacyjnych. Wśród nich znajdą się z pewnością następujące kwestie:

  1. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

  2. Co wiesz o naszej firmie?

  3. Dlaczego chcesz zmienić pracę?

  4. Gdzie widzisz siebie za X lat?

  5. Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?

  6. Jaka jest Twoja motywacja?

Oczywiście takich pytań może pojawić się zdecydowanie więcej.

O tym, jak poprowadzić rozmową kwalifikacyjną przeczytasz pod tym linkiem.

Pamiętaj, żeby przede wszystkim opowiadać o sobie szczerze i nie okłamywać potencjalnego pracodawcy. Nie unikaj przy tym odpowiedzi, postaw na konkrety i popieraj swoje wypowiedzi przykładami. Okaż przy tym swój entuzjazm i motywację do działania – to z pewnością spodoba się rekruterowi.   

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak >>>

6 pytań na kreatywność. Jak nie dać się zaskoczyć na rozmowie o pracę?

Zastanawiasz się, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Według specjalistów z firm szkoleniowych podstawą jest w tym przypadku odpowiednie przygotowanie. Niestety rekruterzy coraz częściej prześcigają się w wymyślaniu nietypowych i abstrakcyjnych pytań rekrutacyjnych. Dlaczego? Celem tego typu niekonwencjonalnych zadań może być:

  • wydobycie osobowości jednostki,

  • ocena zdolności logicznego i kreatywnego myślenia,

  • zmuszenie kandydata do wyjścia ze swojej strefy komfortu,  

  • sprawdzenie odporności na stres i umiejętności reagowania pod presją.

Poniżej przedstawiamy kilka najdziwniejszych pytań i odpowiedzi na rozmowie o pracę. Pamiętaj jednak, że nie możesz nauczyć się ich na pamięć. Ich istotą jest bowiem zarówno prawidłowe, jak i oryginalne rozwiązanie problemu lub zagadnienia.

1. Ile razy wskazówki zegara pokrywają się w ciągu doby?

Jest to jedno z najczęściej powtarzanych na spotkaniach rekrutacyjnych pytań z kategorii „nietypowe”. Choć odpowiedź jest jasna i klarowna – wskazówki zegara pokrywają się 22 razy na dobę – to pod wpływem stresu jej opracowanie może okazać się dla kandydata sporym problemem. Tego typu zadania mają jednak jeden ważny cel, czyli sprawdzenie umiejętności pracy i reagowania pod presją czasu.

2. Wymień 10 sposobów wykorzystania ołówka, innych niż pisanie

Oczywiście, zamiast ołówka mogą pojawić się w tym zadaniu inne typowo biurowe przedmioty np. kartka papieru czy długopis. Jest to klasyczny test na kreatywność dla potencjalnego pracownika. Nieważne, jak bardzo absurdalne mogą być w tym przypadku Twoje odpowiedzi – liczy się przede wszystkim szybka reakcja, pomysłowość i spryt. We wspomnianym przykładzie możesz powiedzieć o takich zastosowaniach jak: zakładka do książki, drapak po plecach, gryzak czy kijek dla psa.

3. Gdybyś był marką, to jakie byłoby Twoje motto?

Rekruterzy dobrze wiedzą, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatów na konkretne stanowiska. Nawet za najdziwniejszym pytaniem może kryć się więc ukryty cel. W powyższym przykładzie nie chodzi o prawidłową odpowiedź, a o umiejętną autoprezentację. Uzasadnienie powinno w dużym stopniu odnosić się do pracy, którą chcemy zdobyć. Im bardziej kreatywne podejście do zadania, tym lepiej zapadniemy w pamięć potencjalnemu pracodawcy.

4. Dlaczego pokrywy włazów do kanałów są okrągłe?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej do Google? To właśnie przykład jednego z nich. Choć firma w ostatnich latach uprościła swoją procedurę rekrutacyjną, to wciąż stosuje wobec kandydatów wymagające zadania sprawdzające kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. W tym przypadku chodzi o zdolność logicznego myślenia – okrągły kształt pokrywy sprawia, że nie wpadną one do środka.

5. Opisz się tylko w 5 słowach

Takie zadanie to, z jednej strony niezwykle prosty, a z drugiej nietypowy sposób dla kandydata na korzystną autoprezentację. Z perspektywy rekrutera odpowiedź może wiele powiedzieć o potencjalnym pracowniku. Kluczem jest w tym przypadku unikanie banału. Warto pomyśleć nad takim zestawieniem określeń, które zaskoczy specjalistę do spraw rekrutacji. Aplikant może w ten sposób wykazać się dużą kreatywnością – coraz częściej istotną rolę odgrywają bowiem nieoczywiste rozwiązania.

6. Załóżmy, że w tym momencie bardzo głośno dzwoni do Ciebie telefon. Jak się w tej sytuacji wytłumaczysz?

Idąc na spotkanie rekrutacyjne, z pewnością pamiętasz o wszelkich zasadach savoir-vivre. Wiesz więc też, że Twój telefon komórkowy podczas rozmowy powinien być wyłączony lub wyciszony. Stąd wskazany przykład jest dość abstrakcyjnym pytaniem. Jednak w bardzo łatwy sposób może pokazać rekruterowi, jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych. Masz w tym przypadku dwie opcje – krótkie przeprosiny lub kreatywną odpowiedź, którą możesz wykorzystać np. gdy potencjalne stanowisko wymaga od Ciebie dyspozycyjności.

Jak widzisz, dziwnych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych nie brakuje. Pamiętaj, że rekruterzy często odnoszą się w nich również do aktualnych sytuacji. Dlatego też w najbliższym czasie podczas spotkań rekrutacyjnych możesz zostać zapytany o to, jak spędzałeś kwarantannę lub czy odkryłeś nowe hobby w związku z lockdownami spowodowanymi pandemią.  

Otrzymałeś zaproszenie na spotkanie o pracę? Sprawdź również, jak zadać pytania na rozmowie rekrutacyjnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas