Jak skutecznie realizować swoje postanowienia?

Jak skutecznie realizować swoje postanowienia?

Stało się – udało Ci się wybrać cel, który chcesz zrealizować w ciągu tygodnia, miesiąca, roku. Czujesz motywację i masz mnóstwo energii do działania. To już pierwszy krok do sukcesu. Jaki jest następny? W jaki sposób skutecznie realizować swoje postanowienia i uniknąć efektu tzw. „słomianego zapału”? Sprawdź nasz poradnik i poznaj wskazówki, które przybliżą Cię do realizacji Twojego planu. Powodzenia!

Strony www Strony www

Załóż sobie cel, który jest realny

Stało się – masz postanowienie, które chcesz zrealizować w ciągu następnego tygodnia, miesiąca, roku. Co jednak zrobić, by Ci się udało? 

Przede wszystkim, załóż sobie cel, który będzie jasno sprecyzowany i mierzalny. Co to znaczy? Jeśli planujesz rozwój swojej firmy, musisz dokładnie wiedzieć, czym ten rozwój dla Ciebie jest. Możesz bowiem mieć na myśli zarówno większe przychody, jak i otwarcie nowych placówek. Określ jasno, co chcesz osiągnąć. Kiedy zamierzenie jest mierzalne? Wtedy, gdy wskażesz, na jakiej podstawie możesz stwierdzić, że Twoja firma się rozwinęła. Czy będzie to większa liczba klientów, czy może wzrost sprzedaży o 10%?

Ważne jest również to, aby Twój cel był realny. Nawet bardzo ambitnym osobom trudno jest realizować plany, które z założenia są nieosiągalne. Jeśli palisz 2 paczki papierosów dziennie, raczej nie rzucisz palenia z dnia na dzień. Potrzebujesz na to czasu, akceptacji i świadomości, że jest to praca na dłużej. Pamiętaj, że najwięcej osiągniesz metodą małych, systematycznych kroków, które codziennie będą przybliżać Cię do sukcesu. W następnym akapicie dowiesz się, dlaczego swój główny cel warto podzielić na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania zadania.

Określ, co i w jaki sposób chcesz osiągnąć

Aby było Ci łatwiej zrealizować postanowienie, odpowiedz sobie na kilka pytań. Zastanów się, jaki jest Twój cel? Kiedy chcesz go osiągnąć? Czego potrzebujesz, aby to zrobić? Na jakie etapy możesz podzielić jego realizację i co może Ci pomóc w jego osiągnięciu? Bez planu będziesz błądzić, a kiedy spiszesz wszystko na kartce czy telefonie – po prostu go zrealizujesz. Łatwiej Ci też będzie co tydzień lub miesiąc zapisywać wszystko, co przybliżyło Cię do jego realizacji.

Aby Twój plan był kompletny, wypisz kroki, jakie musisz podjąć, by go zrealizować i dopisz do niego konkretne daty. Cel końcowy podziel na cele pośrednie, tzw. małe kroczki, które przybliżą Cię do finalizacji całego planu. Trzymając się rozpiski, staraj się realizować swoje założenia. Pamiętaj jednak, że plany są niedoskonałe i czasem wymagają poprawy. Może się zdarzyć, że zaplanujesz sobie coś, co w połowie roku okaże się nieefektywne – wówczas nie trzymaj się kurczowo swoich założeń, tylko wymyśl coś nowego.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >> 

Zastanów się, co da Ci realizacja celu

Zanim jeszcze zaczniesz realizować swoje plany, zastanów się, dlaczego chcesz to zrobić? Co da Ci realizacja Twojego celu? Czy poczujesz się bardziej atrakcyjny/atrakcyjna? A może zarobisz więcej pieniędzy, dzięki którym wyjedziesz w podróż lub kupisz mieszkanie? Jeśli poznasz korzyści, które czekają na Ciebie po zrealizowaniu celu, Twoja motywacja wzrośnie, a Ty unikniesz efektu tzw. „słomianego zapału".

A może Twoje postanowienia są częścią większego planu? Jeśli tak, pomyśl o tym, że dzięki ich realizacji szybciej uda Ci się go ukończyć. Na samą myśl, że dzięki spełnieniu jednego małego celu przybliżasz się do większego sukcesu, będzie Ci się chciało działać! To naprawdę genialna motywacja, jeśli więc jeszcze nie wiesz, dlaczego tak właściwie chcesz schudnąć czy zapisać się na lekcje tańca, jak najszybciej to zmień.

Poszukaj pomocy

Aby ułatwić sobie osiągnięcie celu, porozmawiaj o nim z bliskimi. Możesz przedstawić im swój plan, w którym rozpisałeś krok po kroku, w jaki sposób zrealizujesz swoje postanowienie i poprosić o pomoc. Być może okaże się, że Twój najlepszy przyjaciel założył sobie to samo i wspólnie będziecie motywować się do treningów czy nauki? A może ktoś z rodziny posiada umiejętności, które ułatwiłyby Ci cały proces? 

Wsparcia możesz poszukać również w Social Mediach, publikując swoje postanowienie na profilu na Facebooku czy Instagramie lub dołączając do wydarzenia albo grupy tematycznej. Pamiętaj w większym gronie zawsze jest raźniej, szczególnie, gdy spotykasz ludzi o takich samych planach i pragnieniach. Jeśli chcesz, zatrudnij kogoś, kto zawodowo będzie wspierał cię w realizacji zamierzeń – trenera personalnego lub nauczyciela (np. języka obcego). Dobrym rozwiązaniem będzie też zapisanie się na kurs czy szkolenie.

Monitoruj swoje postępy

Aby osiągnąć swój cel, musisz wiedzieć, czy robisz postępy i zmieniać to, co ewentualnie nie działa. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu usiądź i przeanalizuj, jak Ci idzie. Jeśli okaże się, że od dłuższego czasu nie udało Ci się ruszyć do przodu – być może musisz coś zmienić w swoim planie. Może jest on za mało konkretny lub narzuciłeś sobie zbyt duże tempo? A może to Twoje postanowienie nie jest już dla Ciebie tak atrakcyjne, jak na początku i wolałbyś się skupić na czymś innym?

Jeśli weźmiesz sobie do serca nasze wskazówki, łatwiej będzie Ci krok po kroku zrealizować wszystkie swoje postanowienia – nie tylko te noworoczne! Plany spisane na początku stycznia mogą być świetnym motywatorem – jednak pamiętaj, że czas na zmiany dobry jest... zawsze. Jeśli więc masz listę postanowień, która nie spełnia powyższych założeń, jak najszybciej zastosuj nasze rady i stwórz ją od nowa. Powodzenia!

Chcesz poznać więcej wskazówek, które pomogą Ci wytrwać w postanowieniu? Sprawdź, jak wykorzystać bloki czasowe i bloki tematyczne podczas planowania dnia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas