7 taktyk ukrytej perswazji

7 taktyk ukrytej perswazji

Nie wiesz, w jaki sposób przekonać drugą osobę do swoich racji? Chcesz załatwisz ważne sprawy biznesowe? Twoja nastawienie jest bardzo ważne. Skorzystaj z taktyki utajonej perswazji. Odpowiednie podejście do rozmówcy pozwala szybciej nawiązać z nim współpracę. Poznaj kilka taktyk, dzięki którym wywrzesz wpływ na innych i łatwiej osiągniesz zamierzone cele.

1. Zadbaj o dobre stosunki

Znajdź wspólny język i daj się polubić. Pozytywne nastawienie od razu ułatwi nawiązanie porozumienia i ułatwi osiągnięcie zamierzonego celu. Bądź empatyczny i wczuj się w sprawę, którą masz do załatwienia. Udawanie nie przyniesie dobrych rezultatów, chyba że posiadasz zdolności aktorskie. Warto pamiętać, że ludzie potrafią doskonale wyczuć fałsz. Nawiązanie dobrych stosunków może ułatwić odpowiednia mowa ciała, a także znalezienie wspólnych tematów. Osoby o podobnych zainteresowaniach czują się bardziej emocjonalne związane i potrafią znaleźć wspólny język.

2. Zgraj się z rozmówcą, zsynchronizuj głos, oddech

Bardziej lubimy osoby, które wydają się podobne do nas. Jedną z taktyk utajonej perswazji jest naśladowanie. Eksperci z firm szkoleniowych twierdzą, że synchronizacja i dostosowanie się do rozmówcy daje większą gwarancję nawiązania dobrej relacji. Spróbuj dostosować się do tonu głosu i tempa mówienia, a nawet oddychania drugiej strony. W ten sposób zsynchronizujesz się z rytmem nadanym przez odbiorcę. Zachowaj jednak ostrożność, żeby nie przesadzić i nie doprowadzić do niezręcznej sytuacji. Twoja taktyka nie może być przecież widoczna, bo rozmówca może posądzić cię o manipulację.  

3. Przyznaj się do słabości

Dobra metodą na przekonanie przeciwnika jest przyznanie się słabości, zanim druga strona sama to odkryje. Jeśli przyznamy się, że coś nam nie wychodzi, nie jesteśmy perfekcyjni, sprawi, że podświadomie zyskamy wiarygodność w oczach drugiej osoby. Osoba, która potrafi przyznać się błędu, od razu wydaje się bardziej uczciwa. Z taką osobą lepiej nawiązać współpracę, bo daje do zrozumienia, że nie ma nic do ukrycia i jest szczera także w relacjach biznesowych. 

4. Daj trochę siebie

Jedną z techniki ukrytej perswazji jest nie tylko przekonanie do siebie poprzez zdobycie sympatii drugiej strony, ale także poprzez zaproponowanie czegoś więcej. Żeby zdobyć zaufanie, zaoferuj pomoc, daj coś, co wykracza poza zakres twojej oferty. Taka postawa z pewnością wzbudzi pozytywne odczucia i sprawi, że odróżnisz się od innych, a nawet nawiążesz więź z drugą stroną.

Przeczytaj, jak odróżnić perswazję od manipulacji.

5. Znajdź wspólnego wroga

Być może na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to kontrowersyjna taktyka, z drugiej nic tak nie łączy jak właśnie wspólny przeciwnik. Zagrożeniem dla ciebie i partnera, z którym chcesz nawiązać współpracę, mogą być nie tylko inne firmy, ale także wewnętrzne problemy, np. rosnące koszty czy presja sprzedaży. Zjednoczenie przeciwko zagrożeniu sprawi, że zyskasz zaufanie w oczach drugiej strony. Z pewnością ułatwi ci to późniejsze działania.


Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>


6. Okaż szacunek

Do technik utajonej perswazji zalicza się również okazywanie podziwu wobec drugiej osoby. Zawsze próbuj odnaleźć coś, co ci się podoba, co robi na tobie wrażenie. Jeśli szanujemy innych, inni również nas szanują. Oddziaływanie na innych poprzez komplementy pozwoli ci zyskać aprobatę w oczach innych osób.

Przeczytaj, czym jest perswazja językowa.

7. Wpraw w zdumienie

Spróbuj zaskoczyć drugą stronę. Może to być coś szokującego lub innowacyjnego. Jeśli wprawisz rozmówcę w zdumienie, będzie mu łatwiej poprzeć twoje stanowisko. Ludzie lubią być zaskakiwani i zdobywać nowe informacje od innych. To sprawia, że stają się bardziej rozluźnieni i skorzy do podejmowania współpracy.

Źródło: Kevin Hogan, James Speakman „Ukryta perswazja. Psychologiczne taktyki wywierania wpływu”

Podziel się