6 pytań na kreatywność. Jak nie dać się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej?

6 pytań na kreatywność. Jak nie dać się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna wcale nie musi być stresująca. Najważniejsze to, by dobrze się do niej przygotować, a dzień wcześniej porządnie zrelaksować i wyspać. Obawiasz się, że jakieś niespodziewane pytanie cię zaskoczy i nie znajdziesz wyjścia z sytuacji? Poznaj najbardziej absurdalne zadania rekrutacyjne i klasyczne pytania na kreatywność, które często pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

1. Ile razy wskazówki zegara pokrywają się w ciągu doby?

Klasyczne pytanie, które może paść na wielu rozmowach kwalifikacyjnych. Odpowiedź brzmi: wskazówki zegarka pokrywają się 22 razy na dobę, czyli w ciągu dnia 11 razy. Warto zapamiętać tę liczbę i w razie zaskoczenia wyciągnąć asa z rękawa.

2. Wymień 10 sposobów wykorzystania przedmiotu, który znajduje się obok ciebie

Takim przedmiotem może być szklanka, ołówek, długopis, kartka papieru itd. Inwencja leży już po stronie rekrutera. Puść wodzę wyobraźni. Gdy padnie pytanie o ołówek, możesz poza pisaniem powiedzieć, że ołówek sprawdzić się nie tylko do banalnego pisania czy rysowania, ale także jako zakładka do książki czy przyrząd do drapania po plecach.

3. Opisz się tylko w 5 słowach

Niby proste, ale niekoniecznie. Z pewnością osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie usatysfakcjonowana banałami w stylu: „punktualny, sumienny, kreatywny, solidny, elastyczny”. Specjaliści z firm szkoleniowych radzą, by pomyśleć w domu nad ciekawym zestawieniem słów, które zaskoczy rekrutera. Tego typu pytania sprawdzają, czy kandydat potrafi szybko wpaść na ciekawe i nieoczywiste rozwiązania.

4. Masz możliwość bycia zwierzęciem – które wybierasz?

Koleje pytanie na kreatywność. W tym przypadku pomyśl, jakie są twoje najlepsze cechy lub jakie umiejętność są pożądane na stanowisku, na które aplikujesz – czy bardziej liczy się samodzielność w działaniu, czy praca w grupie itd. Wcale nie musisz sięgać po oczywiste porównania typu pracowity jak mrówka lub odważny jak lew. Spróbuj zaskoczyć rekrutera, np. jeśli twoje obowiązki będą dotyczyć pracy w grupie, możesz podać przykład surykatek, które świetnie współpracują w stadzie.

5. Jak sprzedasz mi ten ołówek?

Pytanie, które wielu osobom wydaje się zbędne i zadawane na siłę, jednak może paść w przypadku starania się o pracę w charakterze sprzedawcy. Jeśli trafisz na takie zadanie, opisuj funkcje ołówka i za każdym razem przytaczaj korzyści, jakie z tego wynikają.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


6. Masz możliwość zdobycia supermocy – co wybierasz?

W tym przypadku znów kombinuj tak, by połączyć wybraną supermoc z cechami, które są pożądane na wybranym stanowisku. Jeśli twoja praca będzie polegała na analizowaniu i prognozowaniu trendów, z pewnością przyda ci się umiejętność przepowiadania przyszłości.

Jakie pytania mogą cię zaskoczyć?

By jednak nic cię nie zaskoczyło, przygotuj się zawczasu do rozmowy. Amerykański serwis Glassdoor co roku publikuje najbardziej absurdalne zadania rekrutacyjne. Oto kilka takich nietypowych przykładów, z których chętnie korzystają rekruterzy:

  • W którym miejscu złamie się hot dog zwiększający swoją objętość? (SpaceX)
  • Wolałbyś walczyć z jedną kaczką wielkości konia czy ze stoma końmi wielkości kaczek? (Whole Foods Market)?
  • Jako CEO jakie informacje biznesowe będziesz sprawdzać codziennie rano? Podaj trzy przykłady. (Dropbox)
  • Jak nazywałby się twój debiutancki album? (Urban Outfitters)
  • Z jakim biznesem wystartowałbyś, jeśli dałbym Ci 40 000 dolarów? (HubSpot)
  • Co byś zrobił, gdybyś znalazł pingwina w zamrażarce? (Trader Joe’s)
Sprawdź, jakich błędów uniknąć na rozmowie kwalifikacyjnej

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas