Studia MBA - przepustka do kariery czy stracony czas?

Studia MBA - przepustka do kariery czy stracony czas?

Chcesz pracować w konsultingu lub finansach? Studia MBA to biznesowe studia podyplomowe, których program obejmuje między innymi takie dziedziny jak księgowość, marketing, finanse czy zarządzanie przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi. To również poważna inwestycja, która może pochłonąć znaczną ilość naszego czasu i energii. Przeczytaj, czego mogą cię nauczyć studia MBA i czy warto się na nie zdecydować.

Strony www Strony www

Czym są studia MBA?

MBA, czyli Master of Business Administration, to biznesowe studia podyplomowe łączące wiele dziedzin nauki, takich jak socjologia, psychologia, prawo, ekonomia, finanse czy marketing. Ich program obejmuje także zarządzanie przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi czy księgowość. Co roku dochodzą również nowe zagadnienia. Obecnie podczas nauki coraz większy nacisk kładzie się na umiejętności prognozowania, planowania czy podejmowania decyzji.

W Polsce studia MBA trwają od 1 do 2 lat. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów nauki: przeznaczone dla menadżerów studia podstawowe, skierowane do najbardziej doświadczonej kadry studia executive oraz studia global executive skierowane do zarządzających globalnymi firmami i instytucjami. Osoby, które się na nie decydują, pracują najczęściej w branży konsultingowej, finansowej i sektorze technologicznym.

Studia MBA to studia podyplomowe. W Polsce są one prowadzone po polsku lub po angielsku, a także - w Łodzi i w Poznaniu - po francusku. Zajęcia są zazwyczaj prowadzone w weekendy lub w ciągu tygodnia w porze popołudniowej. Niektóre uczelnie oferują swoim studentom możliwość odbywania zajęć także za granicą. Osoba, która ukończy MBA w Polsce otrzymuje polski dyplom ukończenia studiów podyplomowych i zagraniczny, potwierdzający ukończenie studiów MBA.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Gdzie iść na studia MBA?

Najlepsze studia MBA prowadzą Richard Ivey School of Business w Kanadzie, London Business School w Wielkiej Brytanii oraz INSEAD Business School we Francji. Jeśli zdecydujesz się na naukę w USA, możesz wybierać spośród kursów na Harvardzie, The University of Chicago Booth School of Business oraz Kellogg School of Menagement w Northwestern University. 

Na prestiżowe programy nie jest jednak łatwo się dostać. Kandydaci muszą przejść rozmowę kwalifikacyjną a także egzamin typu GMAT. Konieczne jest również posiadanie kilkuletniego stażu zawodowego na kierowniczym stanowisku oraz zdanie egzaminu z języka angielskiego.

Zanim zdecydujesz się na konkretną uczelnię, pamiętaj, że czesne na najlepszych kursach może wynosić nawet 100 tysięcy dolarów. W Polsce opłata za studia w zależności od uczelni wynosi od 20 do 60 tysięcy złotych.

Jakie korzyści dają studia MBA?

Studia podyplomowe MBA to przede wszystkim możliwość poznania ludzi z branży i realizowanie projektów razem z innymi studentami. Dzięki temu uczymy się współpracy i korzystania z doświadczeń innych członków zespołu. Znajomości wyniesione z uczelni mogą później zaprocentować - np. w trakcie szukania pracy lub zakładania własnego biznesu. 

Na zajęciach studenci przerabiają wiele problemów biznesowych, dzięki czemu kształtują umiejętności potrzebne przy podejmowaniu decyzji pozwalających łączyć wiedzę z intuicją, która w tym środowisku jest niezmiernie ważne. Ponadto w trakcie kursu studenci rozwijają takie kompetencje osobiste jak umiejętności negocjacyjne, umiejętność prezentacji czy obrony własnego stanowiska.

Studia MBA przygotowują też do istotnych zmian w życiu zawodowym - zmiany firmy, kariery pionowej czy rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Mogą być również przepustką do awansu czy dostania się do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie - szczególnie zagranicznym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas